Liga ogólnopolska 9 112 wyświetleń

Zakończenie ligi

Potemp · 4 grudnia 2017

Szanowni zapaleni Lotrowcy!

Nadszedł Grudzień wraz z puchatym śniegiem oraz zakończeniem jakże wspaniałego sezonu 2017. Dopiero co zaczynaliśmy zmagania na cudownym Otwarciu sezonu w Bydgoszczy, a już musieliśmy kończyć zmagania na największych od lat Drużynowych Mistrzostwach Polski w Warszawie. Jest to drugi sezon, w którym cała Polska gra na Armylistach wprowadzonych przez Sędziówkę. Dlatego też zapraszam do lektury podsumowania sezonu 2017 z wstawkami statystycznymi.

Podsumowanie zacznę od samych graczy, bo to my gracze tworzymy ten system i atmosferę na turniejach. Zorganizowaliśmy i rozegraliśmy 68 turniejów (o 5 więcej niż w roku 2016) w całej Polsce, w tym aż 8 turniejów rangi Master. Liczba turniejów ta powinna być jeszcze większa, gdyż sporo turniejów nie zostało zgłoszonych przez organizatorów. Na wszystkich tych imprezach zarejestrowaliśmy 258 graczy, co daje nam liczbę o 40 większą niż rok temu. Prawie 17% (43) z zacnego grona 258 graczy to juniorzy – osoby poniżej 16 roku życia.

Poniżej przedstawiam wykres zawierający ilość graczy z podziałem na rejony Polski.

Jak widać z wykresu praktycznie wszystkie ośrodki zaliczyły przypływ nowych graczy. Największy progres wykonał Kraków (19 nowych graczy!) i Warszawa. Niestety Katowice jako jedyny ośrodek zaliczyły w tym sezonie znaczny regres ilości Lotrowców. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na dwa miejsca na mapie Polski. Pierwszym jest Szczecin, w którym utworzyło się środowisko lokalne na tyle stabilne, że zorganizowało aż 6 lokali. Drugim jest Wrocław, gdzie Adam Howaniec i Kamil Olejnik podjęli próbę przywrócenia świetności ośrodkowi. Zarówno jednym, jak i drugim składam gratulacje i podziękowania za włożony trud w rozwój swoich środowisk, jednocześnie mając nadzieję na dalszy jeszcze większy rozrost.

Następnym aspektem wartym przytoczenia są turnieje rangi Master. Każdy, komu udało się być choć na jednej imprezie tego typu ma z całą pewnością bardzo dobre wspomnienia.

Tutaj udało mi się zebrać i dotrzeć nawet do danych z 2015, dlatego też porównam rozwój frekwencji na turniejach masterowych na przestrzeni 3 lat. Najlepiej zobrazuje to poniższy wykres.

Statystyki w skrócie:

 • – 2015 – 4 mastery, łącznie 166 graczy
 • – 2016 – 9 masterów, łącznie 250 graczy
 • – 2017 – 8 masterów, łącznie 410 graczy

Z wykresu odczytujemy na przestrzeni tych lat dwukrotny wzrost ilości turniejów klasy master oraz prawie trzykrotny wzrost frekwencji! Średnia ilość graczy w roku 2017 na masterze to 51,25! Jest to niezaprzeczalnie wspaniały wynik. Mam osobiście nadzieję, że przyszły rok będzie jeszcze bardziej obfitował w liczby.

Przejdźmy teraz do podsumowania zmagań graczy w sezonie 2017. Na początek prześledźmy historię walki o miano zwycięzcy Rankingu LO 2017:

 • – Styczeń – Luty – dominacja Godfryda, obrońcy tytułu,
 • – Marzec – Czerwiec – pierwsze miejsce bezsprzecznie zdominowane przez Ajasa,
 • – Lipiec – Sierpień – po całych 4 miesiącach detronizacji dokonuje Mnil,
 • – Wrzesień – Październik – zmiana warty przez Cichego.

Jak widać zażarta walka rozegrała się pomiędzy tymi właśnie czterema graczami. Długo wyczekiwane rozstrzygnięcie poniżej:

Adam „Ajas" Sokół zostaje zwycięzcą sezonu 2017! Szczere gratulacje za świetne wyniki na turniejach w tym roku i na pewno jak najbardziej zasłużone zwycięstwo. Wszystkim pozostałym zawodnikom gratuluję zajętych miejsc i życzę powodzenia w przyszłym sezonie.

Analizując top 10 zauważamy, że składa się ono z czterech graczy z Krakowa i Katowic oraz dwóch z Poznania. Jest to na pewno ciekawa informacja gdzie ci najlepsi gracze grają, ale wydaje mi się ona niewystarczająca. Dlatego też przyjrzałem się wynikom najlepszej piędziesiątki.

Perspektywa się znacznie poszerzyła. Dalej widzimy, że prym wśród najlepszych graczy wiedzie Kraków wraz z Katowicami, za nimi Poznań oraz Rumia, dalej Bydgoszcz wraz z Łodzią i kolejne ośrodki.

Prowadzony był również ranking zmagań naszych najmłodszych uczestników. Top 3 prezentuje się następująco:

 • 1. Michał Skowroński
 • 2. Szymon Macioszek
 • 3. Jan Zwierzchowski

Naszym najmłodszym gratulujemy wyników i życzymy jeszcze lepszych w 2018!

Postanowiliśmy w tym roku śledzić również wyniki graczy pod względem zajmowanych miejsc na turniejach klasy master. Top 10 tego rankingu prezentuje się następująco:

Jak wiadomo z regulaminu 2017 najlepsza trójka „masterowców" wybiera skład reprezentacji Polski na ETC. W tym roku nie przewidzieliśmy możliwości wystawienia aż dwóch drużyn, więc zgodnie z założeniem to Jan Spytek, Adam Sokół i Bogusz Podgórski wybiorą oba składy na ETC2018, które odbędzie się w Walii. Chciałbym w tym miejscu od razu poinformować o organizacji ETC2019 przez Katowice i zachęcić wszystkich śmiałków, którzy marzą o reprezentowaniu Polski do poważnego podejścia do masterów w sezonie 2018.

Ostatnim rankingiem jest podsumowanie pracy organizatorów w roku 2017:

Dzięki świetnym turniejom jakim były zarówno DMP i Urodziny Mitrila zwycięzcą zostaje Marcin Kopacz. Najlepszemu organizatorowi oraz wszystkim pozostałym gratulujemy oraz składamy serdeczne podziękowania za trud włożony w przygotowanie każdego z wydarzeń.

Na sam koniec krótkie podsumowanie:

 • Indywidualny Mistrz Polski 2017 – Piotr Kurzyna
 • Parowi Mistrzowie Polski 2017 – Bogusz Podgórski i Rafał Potempa
 • Drużynowi Mistrzowie Polski 2017 – Piotr Zich, Maciej Rutkowski, Bogusz Podgórski oraz Adam Howaniec (obroniony tytuł!)
 • Zwycięzca rankingu LO 2017 – Adam Sokół
 • Zwycięzca rankingu masterowego – Jan Spytek
 • Najlepszy organizator 2017 – Marcin Kopacz
 • Najlepszy gracz młodego pokolenia 2017 – Michał Skowroński
 • Obieżyświat – Michał Rybarczyk (największa ilość odbytych turniejów 18!, obecność na każdym masterze!, dodatkowe 5 turniejów wyjazdowych!)

Dziękuję wszystkim, którzy przebrnęli przez cały ten tekst, za uwagę. Życzę każdemu z Was nabrania przez Grudzień ochoty i jeszcze większego zapału do zbliżającego się sezonu 2018!

Poniżej do pobrania cały ranking.

Z poważaniem,

Potemp

Dołącz do dyskusji

 1. Czaki. · 13 grudnia 2017 o 22:03

  Morawiecki mistrzem PowerPointa , my tu mamy mistrza Exela , dobra robota Potemp.

 2. loku · 10 grudnia 2017 o 21:17

  Wow naprawdę super sprawa bardzo dużo ciekawych informacji a zarazem opisane krótko i zwięźle co powoduję że artykuł czytało się przyjemnie i z zaciekawieniem. Zdaję sobie sprawę że tego rodzaju badania, analizy pochłaniają sporo czasu dlatego gratuluję i winszuję !! Tym bardziej że było to działanie z własnej nie przymusowej woli co świadczy o dużym zaangażowaniu autora.

 3. Godfryd · 6 grudnia 2017 o 14:19

  Kawał dobrej roboty. Gratki do Ajasa za odebranie mi tytułu ligowego mistrza, gratki dla Cichego za utrzymanie poziomu, graty dla Potempa za wbicie się na podium. Cieszy wzrost frekwencji, szczególnie Kraków przeżywa renesans, Wrocław powoli wstaje z kolan, Szczecin zaznaczył się na mapie, mastery są świetne póki co, no oby tak dalej 🙂

 4. Kalins · 5 grudnia 2017 o 17:10

  Bardzo fajna analiza – gratuluję, a przede wszystkim cieszy fakt wzrostu frekwencji graczy na Turniejach. Oby tak dalej.
  Pozdrawiam,
  Kalins

 5. DariuS · 5 grudnia 2017 o 16:52

  Bardzo dokładna analiza 🙂
  Widać, że podszedłeś do tematu profesjonalnie.
  Dobra robota i dzięki!

 6. TonyStark · 5 grudnia 2017 o 09:51

  Hehe znów drugi 😉 poziom od 3 lat trzymam 😀 ale o tym drogi Potempie już nie wspomniałeś 🙁 no i szkoda że do orgów zaliczamy komuś dwa mastery 😉 tym bardziej że liga się skończyła w listopadzie, a my gramy jeszcze w grudniu…
  Ogólnie mega to wygląda pod względem Krakowa. Brawo MY 🙂

 7. Mistificated · 5 grudnia 2017 o 08:28

  Świetny artykuł. Naprawdę cieszę się patrząc na te wszystkie statystyki bo widać, że środowisko LotRa i Hobbita ciągle się rozwija. Gratulacje dla wszystkich zwycięzców, oby tak dalej!

 8. Darlark · 4 grudnia 2017 o 23:57

  Solidne podsumowanie 🙂 11/10 😛
  Dzięki za wspaniały sezon i gratulacje dla zwycięzców 🙂

  Ja jestem zadowolony z przyrostu graczy na Pomorzu oraz na Northconie PAP. Widać, że system kwitnie 🙂

 9. Barti · 4 grudnia 2017 o 23:05

  Brawa dla Potempa za świetne podsumowanie sezonu! Gratulacje również dla liderów poszczególnych rankingów!

Może Ci się spodobać

Liga ogólnopolska 6

REGULAMIN LIGI OGÓLNOPOLSKIEJ 2019

Sędziowie LO · 17 grudnia 2018
Liga ogólnopolska 7

Finalny Ranking LO 2018

Potemp · 3 grudnia 2018