Konkursy 27 263 wyświetleń

Z odsieczą na Osgiliath – III miejsce w konkursie Dobro vs. Zło

Farafiner · 2 grudnia 2011

Witam serdecznie. W poniższym artykule chciałbym przedstawić Państwu opis powstawania dioramy konkursowej pt. „Z odsieczą na Osgiliath”. Według głównej koncepcji diorama przedstawiać miała walkę rycerza z Minas Tirith z jednym plugawych orków z Mordoru. Nie jestem dobry w pisaniu długich bujnych literacko wstępów, więc przejdźmy od razu do konkretów.

 

I – Wstęp

Witam serdecznie. W poniższym artykule chciałbym przedstawić Państwu opis powstawania dioramy konkursowej pt. „Z odsieczą na Osgiliath".  Według głównej koncepcji diorama przedstawiać miała walkę rycerza z Minas Tirith z jednym plugawych orków z Mordoru. Nie jestem dobry w pisaniu długich bujnych literacko wstępów, więc przejdźmy od razu do konkretów.

            Na dioramie zamieszczonych zostało 6 model, z czego tylko 2 przedstawia żywe walczące ze sobą postacie. Prace nad poszczególnymi figurkami przedstawię za chwilę. Wpierw przedstawię spis materiałów które przysłużyły mi do stworzenia poniższej dioramy.

Ø      płyta meblowa 16mm

Ø      Vicol (klej do drewna)

Ø      pianka modelarska 6mm

Ø      styrodur

Ø      balsa 2,5mm

Ø      wykałaczki

Ø      piasek

Ø      kamyki

Ø      Green Stuff

Ø      trawka elektrostatyczna

Ø      posypka modelarska

Ø      chrobotek reniferowy (porosty)

Ø      listki modelarskie

Ø      farby akrylowe firmy Amsterdam

Ø      farby „Game Color" firmy Vallejo

Zaczynając prace nad dioramą założyłem że najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie modeli. Moja walcząca para z założenia miała przybrać jak najbardziej dynamiczną pozę, a nie ma bardziej dynamiczniejszej pozy niż skrzyżowane w ataku bronie. Niestety pożądane pozy nie występują w modelach wydawanych przez GW więc postanowiłem samodzielnie skonstruować odpowiednie pozycje moich wojaków.

            Wybierając główne modele polowałem specjalnie na modele metalowe z oczywistego względu, są one dokładniejsze niż plastikowe. W końcu jako przedstawiciela strony zła wybrałem jednego z orkowych kapitanów, zaś ze strony dobra jednego z obsługi godrorskiego trebucheta. Oba modele znajdują się na poniższym zdjęciu.

II – Konwertowanie

Pierwszy pod nóż poszedł gondorczyk. Wstępnie pozbawiłem go głowy która później miała patrzeć w inną stronę, oraz ręki z mieczem, ta zaś miała parować cios przeciwnika.

Wcześniej ucięte części przykleiłem z powrotem w odpowiedniej pozycji. Następnie za pomogą GS-a uzupełniłem ubytki pod ramieniem i przy szyi, dorobiłem modelowi bujne włosy i sakwę z tyłu przy pasie. Ugiąłem w dół rękę drugą tak a palec wskazujący zamieniłem na zaciśnięty w pięść. Efekt końcowy widać niżej.

Teraz zająłem się orkowym kapitanem. Tak samo jak jego poprzednikowi uciąłem rękę z orężem.

Przykleiłem ją w tak jakby model właśnie był w trakcie wykonywania zamaszystego ciosu z nad głowy. Aby zamaskować cięcia i dorobić brakującą część kolczugi na ramieniu użyłem GS-a. Dokleiłem mu także niewielki dodatek na hełmie wyglądający jak płetwa rekina. A po tym wszystkim model prezentował się następująco.

Pozy głównych bohaterów dioramy już były gotowe i idealnie do siebie pasowały.

Po modelach głównych przyszedł czas na modele dodatkowe przedstawiające poległych. Zamarzył mi się martwy ranger z gordoru podparty o ścianę ze strzałą w klatce piersiowej. Przystępując do tej konwersji pociąłem ww. rangera na kilka części.

W sumie z tego wszystkiego potrzebne mi była sama góra, zmieniłem lekko ustawienie rąk oraz głowy aby wyglądała tak jakby miał głowę spuszczoną bezwładnie na pierś. Z części wyprasek zrobiłem szkielet nóg.

 

Kolejnym krokiem było wymodelowanie za pomocą GS-u nóg osadzonych na stelażu nóg. Od razu zrobiłem element tuniki wystający przy udach oraz elementy skórzanej zbroi poniżej pasa.

 

Następnie dorobiłem mu nowy płaszcz gdyż pierwotny strasznie ucierpiał podczas przemieszczenia głowy, wraz z płaszczem poprawiłem sam kaptur tak aby model miał go bardziej naciągniętego na twarz. W miejsce dłoni w której figurka trzymała miecz wkleiłem otwartą dłoń od jednego z leśnych elfów. Martwy ranger był już gotowy.

Kolejnym modelem do obróbki była jedna z póz orka z Mordoru. Usunąłem mu oręż i zmieniłem ustawienie rąk, żeby wyglądał tak jakby swobodnie leżał twarzą do ziemi.

 

Poprawiłem go lekko GS-em i wyszło coś takiego.

 

Ostatnim już modelem który trafił pod mój nóż był koń, pierwotnie służył jakiemuś rohańczykowi ale postanowiłem go użyć do tej dioramy. Chciałem wkomponować go jako martwego wierzchowca naszego bohatera z Gondoru ale największym problemem było to, że gdy kładłem go na ziemi bokiem to 2 jego kończyny i ogon były sztywno w powietrzu, więc tutaj także musiałem interweniować. Koń został pocięty.

 

Następnie poprzycinałem co trzeba tak, że gdy poskładałem wszystkie części w jedną całość, to leżały one swobodnie na ziemi. Prócz ogona, ogon później zrobiłem od nowa.

 

Używając GS-a zakleiłem szpary powstałe podczas przeróbki kończyn konia, oraz dorobiłem na głowie konia element opancerzenia charakterystyczny dla wierzchowców gondoru. Konwersja konia gotowa.

Wszystkie modele które wymagały noża i GS-a zostały odpowiednio obrobione.

III – Sceneria – budowa

           Ta część pracy nad dioramą sprawiła mi największą przyjemność gdyż makietami i terenokreacjami bawię się już od kilku lat. Z początku nie wiedziałem co umieścić jako tło dla walczących modeli, wiedziałem tylko tyle, że musi jakoś nawiązywać to do architektury charakterystycznej dla Osgiliath.

            Wpierw zacząłem robić filary i sklepienia łukowe często widziane w budowlach gondoru. Użyłem do togo zarówno pianki modelarskiej jak i styroduru. Fakturę uzyskałem nacinając lekko piankę i poprawiając nacięcia długopisem, dzięki temu uzyskałem dość głęboki fugi między poszczególnymi kamiennymi blokami.

Następnie do tego co już zrobiłem dorobiłem kawałek ściany oraz górną część. Modelując poszczególne elementy starałem się nadać ścianom fakturę dość nierównomierną i lekko naruszoną zębami czasu. Jedną ścianę scenerii miałem gotową.

Zabrałem się do tworzenia kolejnej ściany, prostopadłej do poprzedniej, tym razem już całej zabudowanej imitującej jedną ze ścian zewnętrznych budynku. Miejsce na drzwi usytuowałem nieco wyżej ponieważ do drzwi prowadzić będą niewielkie schody. Poniższe zdjęcie zrobione zostało z takiej perspektywy żeby widać było w połowie gotową fakturę muru, część po prawej jest już odpowiednio przycięta, zaś ta po lewej jeszcze gładka.

Kolejnym elementem były schody z podestem prowadzącym do drzwi. W bocznej ścianie podestu wyciąłem miejsce na kratki kanalizacji. Po nadaniu faktury posadzki i ścianek, ten element wyglądał następująco.

 

Kolejne zdjęcie przedstawia jeszcze luzem prawie wszystkie elementy scenerii.

Drzwi do domu wyciąłem z balsy grubości 2,5mm naciąłem szpary między deskami i dokleiłem kilka desek poprzecznych. Klamkę zrobiłem z kawałka wykałaczki.

Po przyklejeniu drzwi i sklejeniu wszystkich ścian budynku wyglądało to następująco.

Bruk także wyciąłem w tej samej piance co resztę i dokładnie taką samą metodą wymodelowałem nierównomierną posadzkę.

  

Gdy bruk był gotowy, poskładałem wszystkie dotychczas utworzone elementy w całość i uzyskałem następujący efekt.

Kolejnym krokiem było dorobienie krat w otworze kanalizacji.

 Otwór podkleiłem od środka kawałkiem pianki pomalowanej na czarno, a następnie umiejscowiłem na niej odpowiednio przycięte kawałki wykałaczek pomalowanych na srebrno.

Po dorobieniu elementów muru na szczycie budynku posklejałem wszystkie elementy w całość. Następnie na makietę w niektórych miejscach nałożyłem masę zrobioną z vicolu i piasku, na wilgotną jeszcze masę z umiarem nałożyłem kamyki, żwirek i małe elementy pianki i styroduru, w efekcie otrzymałem nierównomiernie porozrzucane gruzy.

 

Proces budowy scenerii został zakończony.

IV – sceneria – malowanie

           Na początku prawie całą makietę pomalowałem na podstawowy ciemnoszary kolor. Pierwsza partia farby była bardzo rozwodniona  żeby malując wypełniła najgłębsze zagłębienia między kamiennymi blokami. Ziemie zaś pomalowałem na ciemny brąz.

  

Kolejna warstwa farby o takim samym odcieniu jak poprzednia była już bardziej gęsta dzięki czemu dokładnie pokryła warstwę wierzchnią.

Kolejne etapy malowania opierały się  na metodzie dry brush. Począwszy od koloru podstawowego malowałem coraz jaśniejszymi odcieniami szarości aż wreszcie doszedłem do białego, efekty kolejnych warstw widać na poniższych zdjęciach.

 

Gdy ściany miały już pożądany odcień postanowiłem nadać im odrobinę charakteru domalowując bardzo efektowne zacieki w niektórych miejscach muru, użyłem do tego jasno brązowej farby.           

Następnie zająłem się malowaniem ziemi, tą samą metodą co powyżej nałożyłem na brązową ziemie 2 warstwy jasnego brązu, efekt widoczny na poniższych djęciaciach.

Z elementów scenerii do pomalowania zostały mi wcześniej pomalowane na brązowo drzwi. Nałożyłem na nie 3 kolejnie rozjaśniane warstwy jasnego brązu.

Cała sceneria dioramy po pomalowaniu prezentowała się bardzo ciekawie.

 

 

V – malowania modeli

            Nadszedł czas na wykończenie najbardziej istotnych elementów dioramy czyli modeli. Do tego celu użyłem wszelakich kolorów farb „game color" firmy Vallejo. Niestety podczas tego procesu nie miałem dostępnego na tyle dobrego aparatu aby fotografować każdą warstwę farby po kolei więc malowanie poszło jednym sznurem. Niżej przedstawię Państwu tylko ostateczne efekty malowania.

Na pierwszym zdjęciu pokazane są wszystkie modele razem już z nałożonym czarnym podkładem. Dalej kolejne efekty moich wypocin malarskich:

Gondorczyk
Gondorczyk

Orkowy kapitan
Orkowy kapitan

Martwy ranger
Martwy ranger

Martwy Ork
Martwy Ork

Kolejny martwy Ork
Kolejny martwy Ork

Martwy koń
Martwy koń

 Po umieszczeniu pomalowanych już modeli w scenerii, diorama wyglądała tak.

 

Dla większej szczegółowości przygotowałem kilka ciekawych dodatków, które mogły akurat znaleźć się pod nogami walczących modeli. Były do pochodnie, tarcza, złamana chorągiew, hełm, szabla i łuk.

Po pomalowaniu tych wszystkich elementów i wbudowaniu ich w dioramę całość prezentowała się następująco.

VI – wykończenie

            Moja praca z tą dioramą już dobiegała końca. Ostatnim z procesów było z użytkowanie wszelakich posypek modelarskich imitujących różną roślinność.

            W kilku miejscach umieściłem przyżółkłe kawałki chrobotka reniferowego, posypkę od GW użyłem żeby zrobić efekt niewielkich porośli na ścianach i filarach. Pewną część ziemi pokryłem cienką warstwą posypki elektrostatycznej. Wstrzymałem się od nadania dioramie efektów żywej i gęstej zieleni gdyż mogło by to odrobinę kolidować z klimatem ruin Osgiliath .

            By zwieńczyć moją twórczość na dioramie w widocznym miejscu umieściłem logo konkursu, dzięki któremu powstała ta diorama. Aby ładnie uchwycić końcowy efekt pracy udało mi się na chwilę zużytkować aparat sto kroć wyższej klasy niż ten, który posłużył mi do zrobienia wszystkich poprzednich zdjęć. Efekt końcowy wydać na poniższych zdjęciach.

 

VII – wątek fabularny

            Karzą siodłać konie, słysząc o tym co dzieje się w mieście nad rzeką wolałbym jednak nie opuszczać grodu. Wiem, jest to sprawa najwyższej wagi, Osgiliath jest niezmiernie ważnym punktem strategicznym w tej bitwie. Trzeba się spieszyć kapitan Faramir wydał rozkaz, muszę się sprężyć, ahhh… ten ból w skroni. Od kilku godzin trzaska mi we łbie, chyba to od tego cholernego jazgotu, do tego ten bezlitosny upał.

            Koń osiodłany, Faramir nawołuje do przegrupowania, dobra trzeba zarzucić rzyć na konia. Kasztanka drży, pewnie wie co się święci. Jedziemy po oręż, o ten to ma dobrze siedzi przy zbrojowni naszpikowanej strażą i tylko wydaje broń, żadnej walki, żadnej krwi, tylko przewala to żelastwo z kupy na kupę. Dostałem miecz, lśniący i naostrzony, ciekaw jestem jak długo mi posłuży, tarcza w lewej lanca do prawej. Do okoła szamota się ze 3 tuziny konnych, jedni już zbrojni inni w kolejce. Dobra nie ma na co czekać trzeba się stawić przy bramie. Jest, dumny i jakże piękny przyszły namiestnik grodu, Faramir, to on zaraz poprowadzi mnie i dziesiątki moich druchów na morderczy galop ku śmierci.

            Już minęło parę chwil, jak sie tu rozglądam jest nas już z 5 tuzinów gotowych do cwału, ostatni grzeją już tyłu szeregów. Chwilka, coś mówi, co on mówi? Jestem za daleko nic nie słyszę do tego ten szczęk setek kopyt. Czyżby to już? Tak, brama zewnętrzna Minas Tirith powoli staje przed nami otworem, promienie rażącego słońca rozświetlają bruk pod bramą, to będzie ciężka bitwa. Znowu coś mówi, jakiś gest, miecz w górze? Zaczęło się, poszli pierwsi, za nimi kolejni a na czele ten najdumniejszy, najmężniejszy. Trzeba sprężać konia, wiem kasztanko, że się boisz ale tak trzeba, teraz nieś mnie co prędzej w szlak za resztą, ku miastu na rzece. Galop śmierci rozpoczęty, ci przedni nieco wolniej by wyrównać z tylnimi. Linia się wyrównała nawet ja wyjechałem w przednią szarżę, czuje… nic nie czuję, szuję lęk, nie, nie mogę się bać nie teraz.

            Zbliżamy się już do pierwszych murów, już widać wroga, psia mać! Czekają na nas, wiedzieli że przybędzie odsiecz, pochowali się w ruinach ale dostrzegam co po niektórych już z tąd. Pędzimy na łeb na szyję, wiatr smuga powierzchnię twarzy. Jeszcze kilka chwil a wjedziemy w zasięg ich łuków, tak, kapitan też zdaje sobie z tego sprawę ale cóż możemy poradzić, trzeba grań co sił i modlić się by ci plugawi orkowie chybiali. Jesteśmy coraz bliżej, już dokładnie widzę nasze drzewo powiewające na standarach wieńczących szczyty budynków. Widzę też wroga, szkaradne, śmierdzące poczwary, jesteśmy już blisko, za blisko i oni to wiedzą, wstają, wychylają się, jest ich dziesiątki, nie, jest ich setki może i tysiące, jeszcze chwila i wystrzelą.

            Mknę łeb w łeb, kopyto w kopyto z niemal setką moich, wiem że zaraz z tej setki zostanie garść żywych, wiem to, wiem także to, że w tej garstce moż mnie nie być, pogodziłem się z tym, taki mój los.

            Jakiś świst, tuż koło głowy, serce podskoczyło mi do gardła, wiedziałem, zaczęło się.

Niebo przed nami zasnuł czarny deszcz strzał, trzeba gnać jak się da. Jeszcze żyję, psia mać nasi już kładą się trupem, słychać tylko jak cielska koni walą się na ziemie bezwłądnie niby wór pzrenicy rzucony na posadzkę. Ja żyję, nie uszczuplam prędkości, już prawie, jeszcze tylko chwila a uda mi się wedrzeć między mury.

            Udało się przeniknąłem przez ściane strzał jakby mnie otaczała jakaś szczęśliwa aura, jestem wsrów murów. Trzeba odbić miasto, jest, moja ofiara, zagrzybiały ork, szturchnąłem moją Kasztankę ostrogą, na niego, tarcza przy sobie, lanca w dół, pędze na niego, moje serce wali jak kowalski młow w kowadło. Nabieram prędkości, przecinam powietrze jakby strzała, już jest przede…

            …moja głowa, co się… jestem na ziemi, gdzie mój rumak? Co sie stało, moja głowa, krew, czyja to krew? Kasztanka, dzięki Ci i spowywaj. Szybko muszę dobyć miecza, zgiełk bitwy przeciął dźwięk ostrza trącego o pochwę, jakże miły dźwięk dla mojego ucha. Jakiś szmer, tuż za mną, co to? Mój poprzedni cel był za mną, kątem oka dostrzegłem że z niewiarygodnym impetem pędzi w mą stronę, oręż ma wzniesiony ku górze, już jest przy mnie. Szybki zwrot, odruch, strach czy wprawa? Mój miecz uniesiony ku górze sparował całą siłę, która wymierzona były wprost w moją czaszkę, szczęk broni, poleciały iskry…

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam

Grzegorz "Farafiner" Szajna

Dołącz do dyskusji

 1. jasio2010 · 26 grudnia 2011 o 13:49

  cos pieknego

 2. Kalins · 7 grudnia 2011 o 09:26

  Kapitalna praca i kompletnie nie wyobrażam sobie, co może być na I i II miejscu.
  Widać ogrom włożonej w makietę pracy, a jej całościowy efekt jedt dla mnie rewelacyjny.
  Gratuluję i czekamy na Twoje kolejne prace.
  Pozdrawiam,
  Kalins

 3. Pawlik · 6 grudnia 2011 o 18:54

  Bardzo mi się podoba ta praca, szczególnie makieta.
  Ruiny są fajnie wykonane i mądrze skomponowane. Zacieki na murach dają niesamowity efekt. Bardzo realistyczne rany, rządzi ślad krwi na ścianie(!), a i w porządku są te porozrzucane bronie.

  Malowanie walczących figurek i ich konwersje są na sporo niższym poziomie niż makieta.

  Wątek fabularny czytało mi się bardzo miło, mimo błędów interpunkcyjnych, ortograficznych i stylistycznych. Fajny motyw z Kasztanką 😀

  Szacun za ilość pracy włożonej w projekt. Gratuluję 🙂

 4. MYkey · 6 grudnia 2011 o 11:01

  Wooow! mega na maxa! Widać ogrom włożonej pracy. Przyznam, że nie spodziewałem się aż tak fajnego efektu;) Ranger przy drzwiach rozpierdala system!

 5. Ajas · 5 grudnia 2011 o 16:02

  W moich ocenach ta praca miała 2 miejsce – zdecydowanie spodobał mi się spory rozmach tej pracy i wyraźne nawiązanie do filmu. Mnogość wykorzystanych elementów i cudnie zbudowane ruinki zdecydowanie zasługują gromkie brawa 🙂

  Pozdrawiam, Ajas 😀

 6. Mormo · 4 grudnia 2011 o 15:25

  krotko super 😀

 7. KedzioR_vo · 4 grudnia 2011 o 12:22

  Bardzo udana makieta Osgiliath, świetny efekt całościowy. Aczkolwiek nie jako pojedynek, bo główni bohaterowie giną na tle skądinąd ładnie zrobionej makietki. Gdybyś zmniejszył obszar terenu, byłoby na pewno lepiej. Aczkolwiek trzeba też przyznać, że właśnie ruinki są największym plusem całej pracy.
  Dobrze też dopasowałeś walczących do siebie 🙂

  Jeśli chodzi o minusy dotyczące figurek, to napiszę tylko, że martwy ranger byłby ładny, gdyby nie za krótkie nogi. Aktualnie psują efekt. No i orki mają czarną krew, jeśli się trzymać książki 😉
  Co do samego artykułu, to niestety jest dużo błędów, w tym bolesne „druCHów” lub „z tąd”… Nie do końca rozumiem, jak pisząc pracę na komputerze można takie babole zostawić 😛
  Problemem jest też obróbka zdjęć, zwłaszcza brak wycinania tła. Po co pokazywać fotę, na której jakieś 4% zajmuje konwersja konia, a reszta to kartka? 😉

  Tak czy siak gratuluję udanej pracy 🙂

  PozdRawiam

 8. Farafiner · 3 grudnia 2011 o 22:03

  Koriakin pochwa jest pusta 😀 Jeszce raz dzięki za słowa uznania 😀

 9. koriakin · 3 grudnia 2011 o 20:31

  Makieta genialna
  Czy gondorczyk nie ma przypadkiem 2 mieczy (jeden w ręku drugi w pochwie)?

 10. Guardian · 3 grudnia 2011 o 18:10

  Tejn-nie stylizuję się, w tej materii olśnił mnie Silver, jakieś 3 lata temu. 🙂 Może jakieś architektoniczne zboczenie. B)

 11. ugluk · 3 grudnia 2011 o 15:21

  Imponująca makieta. 🙂

 12. Barti · 3 grudnia 2011 o 14:32

  Farafinerze – miałem przyjemność zapoznać się z Twoją pracą jako jeden z jurorów i w moim osobistym rankingu również wylądowałeś na trzecim stopniu podium, do spółki ze zwycięską pracą Dariusa, acz z lekkim wskazaniem właśnie na Ciebie. Największe wrażenie na mnie zrobiła oczywiście sceneria pojedynku, co jest i plusem i minusem tej pracy. Plusy chyba widać na pierwszy rzut oka – makieta jest po prostu PRO. Minus był jeden – pojedynkujące się modele, które miały stanowić centralny punkt pracy, po prostu w tej scenerii giną. To tak na prawdę jet mój największy zarzut – malowania figurek tak bardzo się nie czepiałem, bo choć szału nie ma, to jest poprawne, a dodatkowo zapunktowałeś konwersjami (martwy ranger rządzi). Tak czy inaczej – za całość i tak neleżą Ci się wielkie brawa!

 13. TurinTurambar · 3 grudnia 2011 o 12:20

  Będę się wysilał – świetna praca, zwłaszcza pod względem makiety, bo figurki mogłeś lepiej pomalować. 😉

  Pozdrawiam Turin Turambar

 14. Thein · 3 grudnia 2011 o 11:29

  Guardian widze że stylizujesz sie na Kędziora xD
  Żeby nie było kolorowo to widać przerwę w kolanie konia o!

 15. Guardian · 3 grudnia 2011 o 11:01

  Makieta jest świetnie wykonana, z użyciem ciepłej kolorystyki, która bardzo lubię. 🙂 Ładnie wykończone detale również nadają charakteru.
  Poza mankamentami wcześniej wymienionymi (malowanie modeli i za dużą przestrzeń) zauważyłem drobny błąd architektoniczny. Otóż trzeci „urwany” łuk, nigdy by się nie utrzymał w takim stanie, gdyż tworzące go kamienne bloki były układane „na wcisk”, więc usunięcie choćby jednego spowodowałoby upadek całej konstrukcji. 🙂
  Zasłużone III miejsce.

 16. Farafiner · 3 grudnia 2011 o 09:59

  Dzięki za dobre słowa jak i za krytykę, co do malowania modeli to racja nie jestem mistrzem w tej dziedzinie i niestety pogoń czasu sprawiła że nie były one malowane z natchnienia tylko z lekkiego przymusu.

  Ja również nie mogę się doczekać publikacji kolejnych prac.

 17. Off · 3 grudnia 2011 o 01:46

  No, gibkie ;D Duzo ciekawych elementow, ale co racje Silver mial, to mial. Za duzo przestrzeni. Gdybys troszke wszystko skompresowal na mniejszej powierzchni, byloby przekoks naprawde. Ale Twoje starania na wypelnienie tej pustki calkiem daja rade.
  Wykonanie samo w sobie makiet jest kozackie, malowanie calosci troche kuleje, ale zycze rychlego nadgonienia umiejetnosci w tej dziedzinie ; D
  No i nie przestawaj w robieniu takich rzeczy ^^

 18. Cichy · 3 grudnia 2011 o 00:01

  Nie no normalnie cud, miód i orzeszki 😛 jakbym wiedział ,że takie prace się szykują to bym nawet czasu sobie cennego lub nie 😀 nie marnował xP extra i extra xD BRAWO!!

  P.S: malowanie modeli walczących jest porażająco brzydkie 🙂 ale makieta extra 😀

 19. Kamikaze · 2 grudnia 2011 o 23:40

  Brawo Grzesiu! Brawo! Kawał dobrej roboty. Jeśli taka praca zajęła III miejsce, to poziom całego konkursu z pewnością był kosmiczny.

  Pozdrawiam 😉

 20. Miltenek · 2 grudnia 2011 o 23:30

  Bardzo ładna i przyjemna dla oka praca 😉

 21. DariuS · 2 grudnia 2011 o 23:15

  Efekt końcowy bardzo przyjemny dla oka 🙂 Teraz dopiero widzę, że te 7pkt różnicy między naszymi pracami to bardzo malutko i, że wygrałem dzięki szczęściu/pechu xD
  Gdybyś opisał etap malowania na pewno miałbyś więcej. Świetny pomysł z rangerem i ogólnie cały schemat pojedynku. Nie podoba mi się ta linia/pas ziemi z przodu dioramy – mogłeś to zrobić w bardziej „poszarpanym” klimacie – nie takim równym.
  Malowanie troszkę za ciemne jak dla mnie i nie widać zbyt wielu przejść. Całość nadrabia konwersjami i częścią modelarską.
  Gratuluje efektu końcowego 🙂

 22. Rafael0102 · 2 grudnia 2011 o 23:14

  Brawo! Wspaniała praca, mogłeś tylko jeszcze zmienić rękę kapitana ludzi w trochę zgiętą, taj jakby chciał wyprowadzić cios:) Bardo mi się podoba, czekam na kolejne prace 🙂

 23. Pyrduś · 2 grudnia 2011 o 23:12

  Kawał dobrej roboty gratuluje:)

 24. Yogi_wwa · 2 grudnia 2011 o 23:10

  Bardzo fajny art no i propsy za włożoną pracę w tę dioramkę

 25. Daen · 2 grudnia 2011 o 23:09

  Świetna praca, zwłaszcza wykonanie makiety, brawo!

 26. Alek 24 · 2 grudnia 2011 o 22:50

  Jeśli to jest III to już I doczekać się nie mogę. 😀

Może Ci się spodobać

Makiety 4

Recenzja podstawek Orzol Studio

Godfryd · 21 maja 2018