Raporty bitewne 22 344 wyświetleń

Raport bitewny Hajmona

Hajmon · 18 maja 2011
Był piękny czerwcowy poranek. Słońce tego dnia świeciło, a niebo było bezchmurne. Nic nie zapowiadało nadchodzących wydarzeń. Była to tylko cisza przed burzą. Faramir wstał tego ranka dobrze wypoczęty. Został wysłany na południową granicę, ponieważ Gondor był zagrożony atakiem Hardrimów, a Faramir miał sprawdzić, czy tutejsze wojsko jest dobrze przygotowane do obrony. Wyszedł z namiotu i zaczął spacerować po obozie, gdy nagle podbiegł do niego kapitan tutejszych żołnierzy w towarzystwie 2 zwiadowców i zaczął meldować:

–        Sir, moi zwiadowcy donieśli mi o sporej armii Haradu zmierzającej w naszą stronę.

–        Kto nimi dowodzi?

–        Suladan, Wężowy Lord.

–        Ilu ich jest?

–        Dokładnie nie wiem, ale zwiadowcy widzieli duży oddział wojowników i łuczników, wsparci przez Mahudów i Wężowych Jeźdźców. Nie wiem na pewno, ale mają chyba też Obserwatorów z Karny pod wodzą Hasharina.

–        Niedobrze. Ile mamy czasu?

–        Niedużo, ale zdążymy uszykować żołnierzy i zająć pozycję.

–        Sami nie damy rady. Musimy wezwać pomoc. W okolicy jest wiele naszych patroli. Niedaleko na wzgórzu jest wieża sygnałowa. Czas rozpalić ogień.

–        Niestety, Haradrimowie nadchodzą właśnie od tamtej strony. Musieli w nocy obejść nasz obóz.

–        W takim razie dostaniemy się tam przy użyciu siły. Kapitanie, weź moich gwardzistów i poprowadź piechotę, a ja pojadę razem z kawalerią.

–        Tak jest.

 

W sobotę, 5 czerwca, rozegrałem z kolegami scenariusz, w którym starły się armie Gondoru i Haradu (niestety, mój kolega nie zdążył pomalować całej swojej armii Haradu, za co z góry przepraszam). Scenariusz był mojego autorstwa, ale jak znam życie, ten motyw jest tak oklepany, że coś takiego już było. A oto i on:

Potrzebne modele: tak przedstawiały się rozpiski obu graczy (przy rozpiskach użyłem wyjątkowo angielskich nazw):

GONDOR:

–        Faramir

–        Capitran

–        12x Warriors of Minas Thirit+ shield+ spear

–        12x Warriors of Minas Thirit+ shield

–        12x Ranger of Gondor

–        3x Citadel Guard+ spear

–        3x Knights of Minas Thirit+ shield

–        1x Warriors of Minas Thirit+ banner

HARAD:

–        Suladan

–        Hasharin

–        Mahud Tribemaster (użyliśmy modelu Mahud King'a)

–        18x Haradrim Warrior+ spear

–        12x Haradrim Warrior+ bow

–        6x Mahud Warrior

–        3x Serpent Rider

–        3x Watcher of Carna

–        1x Haradrim Warrior+ banner

–        1x Haradrim Warrior+ war horn

Teren do gry: pole bitwy ma kształt kwadratu o boku 120 cm. W odległości 40 cm od krawędzi strony zła stoi wzgórze z wieżą sygnałową. Na polu bitwy powinno znaleźć się np. parę lasów i wzgórz. Nasze pole bitwy wyglądało tak:

Rozstawienie Gondoru

Rozstawienie Gondoru

Gondorski „kloc”

Gondorski „kloc”

Taką część stołu zajęła armia Gondoru

Taką część stołu zajęła armia Gondoru

Faramir na czele Gondorskiej jazdy

Faramir na czele Gondorskiej jazdy

Rozstawienie Haradu

Rozstawienie Haradu

Szeregowa piechota Haradu z jazdą na flance

Szeregowa piechota Haradu z jazdą na flance

Mahudzi pod komendą Tribemastera

Mahudzi pod komendą Tribemastera

oddział specjalny dowodzony przez Hasharina

oddział specjalny dowodzony przez Hasharina

Rozstawienie: oto jak wyglądało rozstawienie obu stron:

Cel scenariusza: Strona dobra wygra jeśli podpali palenisko na wieży sygnałowej, a strona zła wygra, jeśli zabije odpowiednią liczbę modeli strony dobra.

Zasady specjalne:

 Wieża sygnałowa– wieżę sygnałową wybudowano na wypadek nagłego niebezpieczeństwa. Aby podpalić palenisko na wieży sygnałowej, dowolny model strony dobra musi stanąć na schodach wieży. Natychmiast po tym gracz strony dobra rzuca kostką. Jeśli wypadnie 5 lub 6, palenisko zostaje zapalone. Bohater może podnieść ten rzut potęgą, ale tylko o 1 oczko w górę. Jeśli się nie uda, model nie może już w tej turze ruszać się, ani strzelać. Próbę podpalenia paleniska można wykonać raz na turę.

 Mamy w domu żony i dzieci–  Żołnierze Gondoru broniący granicy pochodzą z okolicznych wiosek i wiedzą, że jeśli przegrają, Haradrimowie zajmą je wszystkie. Muszą więc ostrzec cywilów, jeśli poniosą klęskę. Strona zła, żeby wygrać, musi zabić ¾ modeli strony dobra.

 Zaskoczeni– Gondorczycy są zaskoczeni atakiem Haradu i ledwo co zdążyli wymaszerować z obozu i ustawić się na polu bitwy. W pierwszej turze strona zła automatycznie wygrywa rzut na pierwszeństwo.

Tura 1:

Harad (automatycznie wygrał rzut na pierwszeństwo) posuwa się naprzód. Centrum armii Haradrimów zużyło tylko pół ruchu, aby łucznicy mogli strzelić. Wężowa jazda wysunęła się przed  główny szereg, a oddział Hasharina wszedł do lasu.

Gondor również parł naprzód. Oddział strażników Gondoru poruszył się również tak, żeby móc strzelać. Faramir i jazda odłączyli się od głównych sił, jadąc naprzód.
Gondor również parł naprzód. Oddział strażników Gondoru poruszył się również tak, żeby móc strzelać. Faramir i jazda odłączyli się od głównych sił, jadąc naprzód.

Strzelanie nie przyniosło ofiar w tej turze.

Tura 2:

Po raz kolejny pierwszeństwo zostaje po stronie Haradu. Haradrimowie idą wciąż przed siebie, ale tak, by łucznicy mogli strzelać.

(zdjęcie 16)

Gondorskie centrum powoli przemieszcza się. Strażnicy przemieszczają się w lesie, tak, aby móc strzelać. Faramir jedzie wciąż naprzód, a jego śladem podąża jazda Gondoru (znalazł się on bardzo blisko wężowej jazdy Haradu).

(zdjęcie 17)

(zdjęcie 18)

W tej turze Gondorczykom udaje się zastrzelić jednego włócznika Haradu.

Tura 3:

W 3 turze pierwszeństwo przejmuje Gondor. Główne siły Gondoru ustawiają się w końcu w dobrym szyku i są w pełni gotowe do starcia. Strażnicy Gondoru pozostają w lesie. Dochodzi również do pierwszej konfrontacji pomiędzy wężową jazdą a Faramirem i jego podkomendnymi.

Suladan odłącza się od głównych sił Haradu wraz z kilkoma żołnierzami i spieszy z pomocą walczącym. Część łuczników Haradu weszła w las. Reszta głównych sił połączyła się z wojownikami Mahudów i stanęła naprzeciw gondorskiej piechoty.

Strzelanie znów nie przyniosło żadnych efektów. W walce wręcz Faramir zużył 2 punkty potęgi, żeby wygrać walkę i następnie zabił dwóch wężowych jeźdźców. Trzej rycerze Minas Thirith wygrali walkę i zabili ostatniego wężowego jeźdźca.

Tura 4:

W tej turze pierwszeństwo znów mieli Haradrimowie. Faramir zadeklarował Heroiczny Ruch, używając ostatniego punktu potęgi. Suladan zrobił to samo i doszło do rzutu spornego. Faramir wygrał i zaatakował wojowników Haradu, a wraz z nim zaatakowała ich jazda Gondoru.

Przyszedł czas na ruchy Haradrimów. Suladan wspomagany przez włócznika Haradu zaatakował Faramira. Odział Hasharina dotarł na skraj lasu, w którym się krył. Główne siły Haradu poszły naprzód. Jedynym ruchem Gondoru po Heroicznym Ruchu było przybliżenie piechoty do głównych sił Haradu.

Obie strony nie mogły strzelać w tej turze. W walce wręcz Suladan wygrał walkę z Faramirem. Dowódca Haradu wstrzymał oddech, gdy rzucał kośćmi na zranienia, ale odetchnął z ulgą (podczas gdy dowódca Gondoru zaklął), ponieważ wynik oznaczał śmierć Faramira. W pozostałych walkach jazda Gondoru wygrała i zabiła dwóch Haradrimów.

Tura 5:

Pierwszeństwo znów zostaje u Haradrimów. Suladan ze wsparciem atakuje konnego rycerza Minas Thirith. Reszta armii stoi w miejscu.

Gondorczycy posywają główne siły naprzód, stając tuż przed Haradrimami. Strażnicy Gondoru wyszli z lasu i stanęli za ciężką piechotą.

Mimo że Haradrimowie urządzili Gondorczykom niezłą strzelnicę (łuki i dmuchawki), żadna ze stron nie poniosła ofiar w czasie strzelania. W walce wręcz Suladan poświęcił 1 punkt potęgi, aby wygrać walkę, a następnie zabił jednego z gondorskich jezdnych. W drugiej walce Wojownik Haradu wygrał walkę, ale nie zdołał zabić przeciwnika.

Tura 6:

Pierwszeństwo mają Haradrimowie (cóż za niespodzianka 🙂). Doszło do starcia głównych sił Gondoru i Haradu. Suladan i jego ludzie po raz kolejny zaatakowali jezdnych Gondoru. Spóźnieni łucznicy Haradu wyszli z lasu i skierowali się w stronę głównego starcia. Oddział Hasharina zaszedł Gondorczyków od tyłu, ale został natychmiast po tym zaatakowany przez strażników Gondoru.

Obie strony nie strzelały ze względu na walkę wręcz. W walce wręcz  Suladan zabił kolejnego rycerza. W starciu głównym Harad stracił dwóch wojowników Mahudów, obserwatora z Karny i  Haradrima z łukiem, a Gondor stracił dwóch strażników Gondoru i trzech wojowników Minas Thirith. W dodatku kapitan Minas Thirith  w walce z Tribemasterem stracił 1 punkt losu.

Tura 7:

W turze 7 pierwszeństwo jak zwykle mają Haradrimowie. Zdenerwowany tym dowódca Gondoru zadeklarował Heroiczny Ruch kapitanem. Dowódca Haradu zrobił to samo Tribemasterem. Rzut sporny wygrał dowódca Haradu i ponowił atak głównymi siłami. Hasharin wciąż atakował tyły. Obserwatorzy Karny zrobili to samo, ale znów zostali osaczeni przez Gondorczyków. Suladan i jego towarzysze zaatakowali ostatniego rycerza Gondoru.

Strzelania po raz kolejny nie było. W walce wręcz Suladan nie dał rady zabić ostatniego gondorskiego jeźdźca. W starciu głównym Harad stracił dwóch pozostałych obserwatorów Karny,  wojownika Mahudów i dwóch haradzkich łuczników, a Gondor: dwóch Gwardzistów Cytadeli i trzech wojowników Minas Thirith.

Tyle miejsca na polu bitwy zajmuje aktualnie główne starcie

Tura 8:

W turze 8 Haradrimowie prze… wygrali pierwszeństwo. Jeszcze bardziej zdenerwowany dowódca Gondoru zużył ostatni punkt Potęgi kapitanem Gondorczyków i zadeklarował Potężny Ruch. Dowódca Haradu zrobił to samo Hasharinem. Haradrimowie znów wygrali sporny rzut. Główne starcie trwało nadal. Spóźnieni łucznicy dotarli na miejsce walki i ustawili się za walczącymi w charakterze rezerw. Suladan i jego żołnierze po raz kolejny zaatakowali ostatniego rycerza Minas Thirith.

Gondor rzucił do walki wszystko co miał oprócz… Czterej strażnicy Gondoru oderwali się od walczących i przeszli za las. Kierowali się w stronę wieży sygnałowej.

Rezerwowi łucznicy, strzelając po niewalczących, zastrzelili strażnika Gondoru idącego w stronę wieży. W głównym starciu poległo po stronie Haradrimów dwóch łuczników Haradu, a po stronie Gondoru: dwóch strażników Gondoru, wojownik Minas Thirith i Gwardzista Cytadeli. Suladan zabił ostatniego gondorskiego jeźdźca.

Tura 9:

Szok!!! Gondorczycy wygrali pierwszeństwo. Przypuścili kolejny atak na Haradrimów, podczas gdy strażnicy wcześniej wspomniani Gondoru podążali w stronę wieży.

Haradrimowie również atakowali zażarcie. Dwóch łuczników Haradu ustawiło się tak, by móc strzelać do strażników Gondoru stojących przy wieży, a Suladan zaczął pędzić do swoich, by im pomóc.

Strzelanie nie przyniosło żadnego efektu. W  głównym starciu Harad stracił: wojownika Mahudów, 3 łuczników i 1 wojownika Haradu, a Gondor: strażnika Gondoru i 3 wojowników Minas Thirith.

Tura 10:

Gondor nadal ma pierwszeństwo. Od tej tury Gondor zaczął rzucać testy męstwa, z powodu załamania armii. Kapitan zdał męstwo i objął swoim „stand fastem" wszystkich. Strażnicy blisko wieży, chcąc uchronić się przed strzałami (po walce wręcz przybyło strzelców), weszli w las i nadal kierowali się w stronę wieży. Obie strony nadal zażarcie na siebie atakowały, a Suladan dalej biegł do swoich.

Strzelanie znowu bez efektu. Walki wręcz przebiegły bez ofiar, nie licząc kapitana, który stracił 1 życie.

Tura 11:

Gondor nadal pierwszy. Tym razem kapitan nie objął wszystkich swoim „stand fastem" i dwóch strażników idących do wieży uciekło. Ostatni z nich zaczął wspinać się na wzgórze sygnałowe. Haradrimowie ustawili naprzeciw niego dwóch łuczników. Ataki nie ustawały. Suladan był coraz bliżej.

Dowódcy Gondoru ugięły się kolana, gdy zobaczył, że obaj łucznicy Haradu trafili strażnika Gondoru, ale wrócił do pionu widząc, że nie dali rady go zabić. W starciu Harad stracił wojownika Mahudów i Włócznika Haradu, a Gondor dwóch wojowników Minas Thirith.

Tura 12:

Pierwszeństwo odzyskują Haradrimowie. Rzucają oni swoich do walki, a Suladan już prawie był na miejscu. Łucznicy ustawili się tak, by mieć na widoku szczyt schodów na wieżę.

Przyszła kolej na Gondor. Bohaterski strażnik zdał męstwo. Zapadła głucha cisza, gdy wszedł on na szczyt schodów i spróbował podpalić palenisko. Wynik na kości był równy 4. Zabrakło 1 oczka. Haradrimowie odetchnęli z ulgą.

Bohater, który prawie podpalił palenisko, został zestrzelony. W walce wręcz Tribemaster zabił wreszcie kapitana Gondoru (walczyli ze sobą od 6 tury). Pondto polegli jeszcze: wojownik Minas Thirith i 2 strażników Gondoru.

Tura 13:

Haradrimowie zaczynają. Im też armia się załamała. Bardzo przydał się wtedy róg bojowy. Uciekło im 2 łuczników, którzy zastrzelili „podpalacza". Haradrimowie uformowali szyk bojowy przed wieżą, mając nadzieję, że Gondorczycy uciekną.

Gondorczykom uciekło 4 wojowników, przez co zostało ich mniej niż ¼.

Harad zwyciężył

Po bitwie:

Po bitwie dowódcy dzielą się doświadczeniami zdobytymi w bitwie:

Dowódcy Gondoru (000kidziak000 i Kacper Niwiński): Bitwa była bardzo pasjonująca i wyrównana do samego końca. Bardzo niewiele nam brakowało, żeby wygrać. Prawie podpaliliśmy palenisko. Jedno oczko więcej i byśmy wygrali.

000kidziak000 (dowodził kawalerią i strażnikami Gondoru): Jedyne, za co jestem na siebie zły, to tak wczesna strata naszego najlepszego modelu- Faramira. Gdyby on i jego ludzie wygrali na skrzydle, bitwa potoczyłaby się inaczej. Natomiast moi strażnicy Gondoru spisali się świetnie. Strzelanie poszło im dość słabo, ale w walce wręcz pokazali, co umieją i prawie podpalili palenisko.

Kacper Niwiński (dowodził gondorską ciężką piechotą): Moja piechota spisała się bardzo dobrze. Trzymała bardzo długo siły Haradu, co pozwoliło strażnikom Gondoru dojść do wieży. Najbardziej dumny jestem z kapitana, który 6 tur przytrzymywał Tribemastera, a na koniec trzymał ludzi swoim „stand fastem".

Bohaterowie starcia: Naszym zdaniem w tym starciu największymi bohaterami okazali się: strażnik „podpalacz" Gondoru i kapitan żołnierzy Minas Thirith wraz ze strażnikami Cytadeli. Strażnik, dlatego że zdał test męstwa i prawie podpalił palenisko, a kapitan i strażnicy Cytadeli dlatego, że stawiali czoła Mahudom, a kapitan walczył dzielnie z Tribemasterem.

Prawie udało mu się podpalić palenisko

Kapitan i jego gwardia okazali się godnymi przeciwnikami dla Mahudów

Dowódcy Haradu (Ja [Hajmon] i Dominik Tomczyk): Gra była świetna i dostarczyła nam dużo radości. Wygraliśmy, ale w kilku momentach naprawdę się martwiliśmy. Jednak zwycięstwo nie jest najważniejsze (gdyby było, rozpiski wyglądałyby bardziej turniejowo). Liczy się dobra zabawa.

Dominik Tomczyk (dowodził haradzką lekką piechotą i wężową jazdą): Bitwa mi się podobała. Co prawda, moja jazda padła od razu po pierwszym starciu, ale za to Suladan zabił Faramira, więc się wyrównało. Moja piechota też się sprawdziła w walce, a moi łucznicy zabili strażnika Gondoru, który był o włos od podpalenia paleniska.

Ja (dowodziłem oddziałem Hasharina i Mahudami): Jako autor scenariusza najbardziej martwiłem się o to, czy obie strony będą miały równe szanse. Nikt nie narzekał, więc myślę, że mi się udało. Jak pokazała gra, nasi przeciwnicy prawie dali radę wygrać, co utwierdza mnie w przekonaniu, że scenariusz mógł wygrać zarówno Gondor, jak i Harad. Co do moich sił, bardzo przydały się przy wybijaniu gondorskiego „kloca", a mój Tribemaster zabił kapitana Gondoru, więc nie było źle.

Bohaterowie starcia: U nas bohaterami starcia okazali się nasi bohaterowie (wszyscy trzej), ponieważ zadali poważne straty przeciwnikowi. Był u nas również 1 cichy bohater, a mianowicie Haradrim z rogiem wojennym, dzięki któremu nie uciekło wielu naszych żołnierzy.

Pogromcy Gondorczyków

Cichy bohater

Dołącz do dyskusji

 1. staszkoPL · 18 maja 2014 o 05:33

  Jeszcze jedno- w Śródziemiu nie ma czerwca, oni mają inne miesiące 😉

 2. staszkoPL · 18 maja 2014 o 05:33

  Gondor bardzo słabo pomalowany- nad drzewkami na tarczach powinieneś więcej popracować. Podobnie srebrne włosy u wojaków. Ale raport jak najbardziej fajny, chyba jeden z lepszych, jakie tu czytałem.

 3. Glamdring · 3 listopada 2013 o 21:36

  Bardzo dobry scenariusz

 4. Shoguniarz_PL · 21 grudnia 2012 o 19:29

  dobra bitwa

 5. Kratrian · 23 grudnia 2011 o 17:06

  widzę, że ktoś kto robił zdjęcia nie był świetnym fotografem

 6. EterionAshri · 12 grudnia 2011 o 20:24

  bardzo ładny raport , oby tak dalej

 7. cinek7991 · 5 października 2011 o 16:10

  świetny raport

 8. gandalfb3 · 19 września 2011 o 18:24

  super

 9. Gimli brave · 10 września 2011 o 17:51

  Bardzo ciekawy raport i scenariusz. Muszę sam kiedys w niego zagrać.

 10. Kostek.98 · 24 sierpnia 2011 o 17:04

  fajne

 11. zbibee · 24 maja 2011 o 12:10

  Ciekawy artykuł, jednakże zabrakło pomalowanych modeli…

 12. Wojownik_Gondoru · 19 maja 2011 o 18:38

  lol

 13. Hajmon · 19 maja 2011 o 16:36

  Modele były niepomalowane, bo nie wiedziałem, że konkurs został przedłużony i wysłałem raport w pierwszym terminie. Gdybym wiedział, że czasu jest więcej to bym je pomalował

 14. Huppcio · 19 maja 2011 o 16:31

  Tey ciekawe jak dostrzegli Hasharina! W końcu ma pelerynę niewidkę 😛

 15. Szagrat · 19 maja 2011 o 15:01

  5- za niepomalowane modele

 16. Jeru · 19 maja 2011 o 14:57

  Gondor i Farek bez veteranów. Wielkie NIE 😛

 17. ugluk · 19 maja 2011 o 13:10

  I wypodstawkowane. 😉

 18. Pablo_von_kozlow · 19 maja 2011 o 00:17

  powiem tak, pomalowane modele graja lepiej 😉

 19. Barti · 18 maja 2011 o 23:01

  Hajmon – mój błąd, bo raport jest jak najbardziej Twój i to ja namieszałem z tym Fingonem. Przepraszam – zaraz proszę Viruka i Hala, żeby poprawili tytuł.

 20. Rafael0102 · 18 maja 2011 o 22:09

  raport jak raport, ale o angielsku capitran?? minas thirit?? Akurat nazwy powinieneś sprawdzić przy pisaniu takiej pracy – poza tym raport całkiem niezły 🙂

 21. Hajmon · 18 maja 2011 o 22:04

  P.S.
  Ale cieszę się, że został w ogóle wrzucony na główną (naprawdę się tego nie spodziewałem). Podziękowania dla Fingona za to, że go w ogóle dostrzegł i wrzucił.

 22. Hajmon · 18 maja 2011 o 21:59

  Wypraszam sobie, to jest mój raport, a nie Fingona. Wysłałem go na podwójny konkurs mitrila, więc proszę o poprawę tytułu (wiem, że pewnie nie powinienem się przyznawać bo raport jest beznadziejny, ale trudno) 😉