Makiety 26 269 wyświetleń

Projekt kuźnia – część 2

Borsuk · 30 grudnia 2012
Po chwili przerwy, mamy przyjemność przedstawić drugi artykuł autorstwa Borsuka ukazujący kolejny etap pracy nad kuźnią. Jeśli ktoś przegapił część pierwszą, drobna podpowiedź – znajdziecie ją tutaj.

A teraz, wracamy do pracy.

Na początek zajmiemy się drzwiami i wrotami od stajni.
Uwaga! Nie wyrzucamy elementów wyciętych drzwi i bramy, które nam pozostały po pierwszej fazie budowy przydadzą się, jako wzorniki do Balsy.
Potrzeba nam, przeto Balsy. Ja użyłem 4mm grubości koszt do 9zł.
Obrysowujemy, zatem pierwszy element na Balsie.

I wycinamy skalpelem. Tak samo robimy z drzwiami. I powstaje nam takie coś.

Teraz bierzemy ołówek i rysujemy deski naciskając mocno grafitem Balse.

Elementy są praktycznie gotowe, wklejamy je więc do odpowiednich otworów w bryle budynku.
Tak będzie to wyglądać, gdy już zamontujemy drzwi i wrota na swoim miejscu.

Uwaga! Wracając do wycinania drzwi pamiętajcie ciąć długie płaszczyzny wzdłuż słoi nie w poprzek balsy, bo skalpel nie pójdzie. Można jeszcze użyć piłki modelarskiej z cienkim brzeszczotem.

Dziś zabierzemy się za detale drzwi.
Pamiętajcie nigdy nie wyrzucajcie bitzów i wyprasek, bo nie widomo kiedy mogą się przydać; ja znalazłem dwa uchwyty do dział w kształcie głów smoków, które nadają się znakomicie, jako uchwyty do wrót stajni.

Oraz ogniwa z łańcuszka, jako uchwyty od drzwi.

Przyklejamy je w miejsce gdzie powinny się znajdować.

Teraz zabieramy się piec z paleniskiem. Będzie stał tutaj, dlatego zaznaczamy go na podstawie.

Teraz potrzebujemy kawałek styroduru o sporej grubości. Odrysowujemy odpowiedni element przy pomocy tego samego szablonu, ktrego używialiśmy przy wrotach stajni. I wycinamy taki kształt klocka.

Następnie wycinamy odpowiedni kształt paleniska; powinno to mniej więcej tak wyglądać.

Moje okazało się zbyt wystające, dlatego musiałem go jeszcze przyciąć.

Teraz wycinamy miejsce na podpałkę. Dlatego powinno to tak wyglądać.

Teraz drążymy otwór na węgle.

 

Wypalamy go przy pomocy igły.

Rysujemy cegły i też wypalamy igłą.

Teraz zrobimy resztę paleniska oraz resztę pieca. Będziemy potrzebować trochę zwykłego styropianu.

Oczywiście taki wielki kawałek nie będzie nam potrzebny. Dla tego go przycinamy.

Taki nam w zupełności wystarczy. Teraz zrobimy tak, żeby powstały nam węgle

Po wklejeniu węgli na miejsce, dorabiamy okap i komin.

Wklejamy podstawę pieca w miejsce przeznaczone dla niego. Okapu i komina na razie nie przyklejamy.

Następnie zrobimy schody z kawałka materiału, który został nam po budowie pieca.

Po wklejeniu na miejsce schodów oraz murków, używam Czarnego akrylu z firmy Louvre i pędzla szczeciniaka, aby dobrze zamalować zagłębienia.
Uwaga!!! Nie używamy akrylu w sprayu gdyż rozpuści nam styrodur.

 

I malujemy wszystko na czarno…

Po wyschnięciu jeszcze może się okazać, że gdzieś jest niedomalowane miejsce, ale to nie problem poprawić to potem za pomocą igły i strzykawki z farbą; ja tak właśnie robię.

Teraz pomalujemy żar w palenisku farbami akrylowymi.

I montujemy okap pieca oraz komin przyklejając tak jak tu na fotce.

Teraz malujemy wszystko tak jak przedtem na czarno

I tak pozostawiamy do wyschnięcia.

A teraz przejdźmy do techniki suchego pędzla i za pomocą białej akryli z firmy Louvre nadamy kamieniowi jego kolor. Można też dodać trochę innych kolorów np. trochę khaki lub brązów a także zieleni. Można tą operacje powtarzać aż do uzyskania najlepszego efektu.

Teraz zaczniemy tworzyć dach. Zaczniemy od belek. Potrzebujemy balsy i metra oraz ołówka.

Wycinamy poszczególne części.

Ołówkiem robimy deski tak jak robiliśmy to z drzwiami.

Montujemy te elementy w ten sposób jak na foto i wzmacniamy szpilkami.
Używam do tego kleju polimerowego.

I tak to wygląda.

Teraz montujemy belkę poprzeczną rozporową aby się nam dach nie zapadał do środka.

Teraz zajmiemy się belkami przybudówki.

 

Oraz belkami Nad stajnią

Teraz wycinamy takie elementy które będą wystawać z pod dachówek.

I montujemy na kleju w ten sposób.

W ten sposób wykonujemy te elementy na wszystkich dachach lecz tylko w ten sposób gdyż w przyszłości pokarze wam jak wykonuje poszycie takiego dachu.

I tak po kolei jeden dach za drugim. Żmudna to praca ale efekt będzie bardzo fajny.

I pozostawiamy całość do wyschnięcia, przed malowaniem. 

Malowanie desek na brąz tyczy się nie tylko dachu i krokwi ale też drzwi i bramy.
Ponieważ skończyła mi się brązowa farba uzyskamy ją po zmieszaniu kilku kolorów. Przede wszystkim będzie nam potrzebna czarna farba akrylowa i pomarańczowa farba akrylowa. Czym więcej dodamy czarnej do pomarańczowej tym bardziej brąz będzie ciemny, natomiast więcej pomarańczu i bieli da nam jaśniejszy odcień brązu. I tym to kolorem malujemy deski.

Malujemy tylko te elementy drewna które będą wystawać na zewnątrz dachu resztą się nie przejmujemy bo nie będzie to widoczne. Malujemy też drzwi i bramę.

I na tym etapie na dziś zakończymy. Ciąg dalszy nastąpi, ale przypomnę, że postępy prac można śledzić na bieżąco w tym temacie:

http://www.mitril.pl/forum/viewtopic.php?t=12674&start=0

Dołącz do dyskusji

 1. Kalins · 2 stycznia 2013 o 19:47

  Witam,

  dla mnie projekt bardzo ładny – urocze jest to palenisko i żarzące się węgle. Może cegły i lekko krzywe, jednak całość robi naprawdę wrażenie. Czekam z neicierpliwością na efekt końcowy.

  Pozdrawiam,
  Kalins

 2. TomcioPisak · 2 stycznia 2013 o 19:47

  Super projekt

 3. Borsuk · 1 stycznia 2013 o 15:50

  Dokładnie tak:) To jak pytania z Wiedzy o Sztuce kiedy chodziłem do Plastyka:) To były czasy eh, Dokładnie masz rację:)Ale tylko ty powiedziałeś istotną rzecz nikt inny:) Kiedy będę robił kopie kuźni to poprawie te kamienie teraz już za późno jest na to hehe:)

 4. KedzioR_vo · 1 stycznia 2013 o 15:50

  Borsuk, masz bardzo optymistyczne podejście do demokracji 😉 Nie obrażając nikogo, nie zakładałbym, że większość Mitrilowiczów zna sie dobrze na makietach albo modelarstwie ogólnie. Podobnie, jak nie zakładałbym, że większość Polaków zna się na czymkolwiek dobrze (i powinno wybierać władze :P).
  Ale to inna kwestia 😉

  Ja jeszcze dodam, że mi się makietka podoba i ewentualne czepianie się ma na celu wsparcie rozwoju (idealista jestem :P).

  Co do wyjaśnienia moich uwag do cegieł/kamieni – chodzi o ich układ. To taka sprawa na przyszłość 😉

  Na budownictwie są nawet takie fajne zagadki egzaminacyjne, w których należy odpowiednio narysować układ cegieł. Wpisz w google w grafice „układ cegieł w murze” i zobaczysz, o co chodzi, ewentualnie wyszukaj „wątki ceglane” – w uproszczeniu – spoiny pionowe nie mają prawa się pokrywać w niższej i wyższej linii cegieł. Kwestia niedbałości wycinki też jest istotna, lepiej, gdyby to było albo równiejsze i robiło za cegły/cięty kamień, albo totalnie obłe i naturalne i robiło za kamień polny. Ale ogólnie to tą kwestię jeszcze można by pominąć.

  No i to tyle.

  PozdRawiam

 5. cloner16 · 1 stycznia 2013 o 15:50

  Widać , nie ma o czym z tobą rozmawiać. Pozdrawiam , również tych którzy kupią taki bubel.

 6. Borsuk · 1 stycznia 2013 o 11:50

  I tak możemy w kółko o tym gadać na szczęście model już dawno się obronił i dla tego jestem zadowolony:)Zasada jest prosta jeśli na 100 ludzi 80 twierdzi że model jest dobry to znaczy że tak jest:) A co do technik zastosowanych myślę że nie dogodzę nikomu, mi się budynek podoba, na wystawę nie będę go wystawiał ale na turnieje i do gry czemu nie. Już mam kilka propozycji zakupu tak że jakieś 200zł to minimum:)Co mnie bardzo cieszy:)

 7. cloner16 · 1 stycznia 2013 o 11:50

  Jest jedna zasada. Model musi obronić się sam.

  Argumentacja w stylu:bo wjechali na głaz i im koło się wygięło ,albo w fabryce ktoś zapomniał wyciągnąć z pieca dlatego koło lufa jest wygięta , mnie nie przekonuje.

 8. Borsuk · 1 stycznia 2013 o 11:50

  Potrafię przyjmować krytykę, ale argumenty typu „nie podoba mi się” nie przyjmuje bo to jest tylko wyrażanie swoich uczuć względem martwej materii. *Mordor_ASR / *Sztygar potrafił z argumentować swoją wypowiedz i to mi się podobało:) Ja miałem pewne założenia podczas tworzenia tego budynku szkoda że o tym nie napisałem.
  Założenia:
  1. Budynek wykonany z kamienia, na terenie gdzie kamień jest trudno dostępny i nie jest on pierwszej jakości dla tego kamienie są zniszczone przez czas.
  2. Kamienie obrabiał kowal który nie jest kamieniarzem i dla tego nie są one tak dobrze wykonane:)
  3. Moim zdaniem zastosowałem wszystkie prawidła architektoniczne wynikające z opisów Śródziemia w tym Atlasu Śródziemia pod redakcją pani Karen Wynn Fonstad wyd. Amber1991r.Np. Nadproża nad wejściami. O których czasem zapominają modelarze tworzący budynki.
  4. Budynek ma 90% szans opierać się przed atakiem Orków. Jeśli nie potraktują go od razu ogniem a i tak po spaleniu dachu konstrukcja ścian zostanie nie naruszona.

 9. cloner16 · 30 grudnia 2012 o 22:50

  Figurki są przecież Offa XD. Szczerze to ja Offa za nie trochę opieprzylem a widzę wszystkim się podobają 0_o. Sry Off 😉 Natomiast figurka z profilowego jest moja.

 10. KedzioR_vo · 30 grudnia 2012 o 22:50

  Cloner, jak na model zwycięski to nie powala, bo ogólnie jest fajny, ale nawet ja, zamierzchły modelarz, widzę błędy 😉 😛 Choćby sztucznie jednolity kolor gąsienic od wewnątrz, mało realistyczny gruz na podstawce, brak mocniejszego cieniowania pojazdu, gdy figurki są bardzo mocno cieniowane… BTW czy aby na pewno sam je malowałeś? :]
  To tak a propos wytykania błędów 😛

  Natomiast głównym celem mojej wypowiedzi jest zwrócenie uwagi na to, jak się taką krytykę przyjmuje. Bo szczerze, to widać, że Borsuk masz z tym problem. Wrzucasz coś na forum i powinieneś być gotowy na uwagi zarówno pozytywne, jak i negatywne. I ze wszystkich wyciągać to, co istotne i co pozwala na podniesienie umiejętności.
  Zwłaszcza, że koledzy Cloner i Mordor mają rację, zwracając uwagę na coś, o czym już też pisałem na forum. Efekt tych cegieł czy kamieni nie jest dobry. Po prostu. Kwestie budowlano-architektoniczne.
  Można przyjąć, że robisz makietkę do gry i to odpuścić, pewnie. W końcu liczy się w takim wypadku to, że na stole będzie wyglądać ładnie. Ale skoro starasz się tak przy innych rzeczach, robisz ładne detale itp, to jednak te żłobione krechy przeszkadzają.

  A „argument” jak Twój:
  „Proszę bardzo pokaż nam swoją najlepszą prace kolego to może uznam twoją krytykę, ale na razie nie przekonujesz mnie:)”
  Jest najgorszym z możliwych.
  Każdy ma prawo wyrażać swoją opinię. Tak samo Ty, jak i inni. W przypadku Twojego podejścia do tematu komentarzy to kto aktualnie mógłby oceniać grę Messiego? Nikt, czy tylko Ronaldo? 😛
  Mam nadzieję, że zrozumiałeś, o co mi chodzi 😉

  PozdRawiam i Szczęśliwego Nowego Roku 😉

 11. cloner16 · 30 grudnia 2012 o 22:50

  http://i1186.photobucket.com/albums/z373/ebay1nono/P1010357.jpg

  A masz model , na ten nowy rok w dobroci ode mnie fotkę zwycięzcy kategorii PG-a.

 12. cloner16 · 30 grudnia 2012 o 22:50

  A.To że to jest lipa każdy widzi.
  B.Nie muszę wrzucać czegokolwiek lepszego by móc to ocenić.
  C.Dla ciebie wrzucam zdjęcia czegoś co kiedyś zacząłem ,a mam zamiar skończyć w nowym roku. http://i912.photobucket.com/albums/ac325/cloner16/IMG_1930.jpg

 13. Borsuk · 30 grudnia 2012 o 22:50

  Proszę bardzo pokaż nam swoją najlepszą prace kolego to może uznam twoją krytykę, ale na razie nie przekonujesz mnie:)

 14. cloner16 · 30 grudnia 2012 o 22:50

  Kogo ty oszukujesz, to jest zrobione na odwal. Fuszerka na całej linii. Chyba ,że to twój pierwszy budynek ,ale wątpię ,bo takim „obeznaniu” w temacie.

 15. Borsuk · 30 grudnia 2012 o 22:50

  Dokładnie:) Doba powinna mieć 48h to może by się człowiek z wszystkim wyrobił:)

 16. Mordor_ASR · 30 grudnia 2012 o 22:50

  „Niestety rysowanie długopisem lub ołówkiem po styrodurze to dopiero lipa, efekt jest gorszy niż wypalanie i cięcie już to przerabiałem miliony razy:)”

  Co rzemieślnik to inna technika, dla mnie wycinanie i wypalanie to lipa 🙂
  A co do braku czasu-jak ja to cholernie dobrze rozumiem.

 17. Borsuk · 30 grudnia 2012 o 22:50

  A jeśli chodzi o inne prace to niestety czas mi nie pozwala na robienie fotek i opisy równocześnie, bo sporo przy tym schodzi. Robię równocześnie kilka innych prac ale tylko efekty końcowe ewentualnie tu pokarzę:)

 18. Borsuk · 30 grudnia 2012 o 22:50

  Niestety rysowanie długopisem lub ołówkiem po styrodurze to dopiero lipa, efekt jest gorszy niż wypalanie i cięcie już to przerabiałem miliony razy:)

 19. mam13 · 30 grudnia 2012 o 22:50

  Cegły mogą się bronić udawaniem kamieni, upływającym czasem, etc.

 20. mam13 · 30 grudnia 2012 o 22:50

  Cegły mogą się bronić udawaniem kamieni, upływającym czasem, etc.

 21. Mordor_ASR · 30 grudnia 2012 o 22:50

  To może mnie posłuchamy.
  Cegiełki niestety wyglądają na zrobione na odwal. Gdyby ściany były tylko tłem do całości, ruinami ścian albo płotu, nie było by problemu. Jednak wykonałeś kuźnię i jednak przydałoby się, aby najważniejsza część została odpicowana na glanc.
  Niepotrzebnie bawiłeś się w wycinanie cegieł skalpelem i wypalanie (?) Styrodur jest miękki, wystarczy przycisnąć mocniej długopis, żeby powstały przestrzenie między cegłami, rysy, odłamania itp.
  Bardzo natomiast podoba mi się piec, świetny pomysł z wykonaniem węgli ze zwykłego styropianu.
  Kolejny plus za uchwyty.
  Ogólnie rzecz biorąc ciekawe i miło, że po długiej przerwie pojawia się coś na głównej w temacie terenokreacji. Szkoda tylko, że rozwlekasz stosunkowo niewielką makietę na tyle artykułów, zamiast wykonać i opisać więcej innych prac.
  Tak czy inaczej dzięki za arta.

 22. adi0408 · 30 grudnia 2012 o 22:50

  Zaiste, naprawdę genialny artykół.

 23. Borsuk · 30 grudnia 2012 o 00:11

  No cóż niestety zawsze się znajdzie taki co myśli że cegły są zrobione na odwal:) Ale tego pana nie słuchamy:)

 24. cloner16 · 30 grudnia 2012 o 00:11

  Wygląda dziwnie, cegły wyryte na odwal.

 25. Jakubeasy · 30 grudnia 2012 o 00:11

  Super !!! Czekam na ciąg dalszy…

 26. lord · 30 grudnia 2012 o 00:11

  Super naprawde ciekawe..

Może Ci się spodobać

Makiety 4

Recenzja podstawek Orzol Studio

Godfryd · 21 maja 2018
Makiety 2

CPM 2018 – Podsumowanie marca

Barti · 21 maja 2018