Dla początkujących 19 228 wyświetleń

O robieniu zdjęć i ich podstawowej obróbce słów kilka

Viruk · 6 grudnia 2009
Artykuł który możecie przeczytać w rozwinięciu jest moją próbą odpowiedzenia na bardzo często zadawane pytanie o to jak wrzucić zdjęcia na forum. Poruszę również kwestie podstawowej obróbki zdjęć, jak i również krótko opiszę najczęściej popełniane błędy przy fotografowaniu figurek. Artykuł jest przeznaczony przede wszystkim dla początkujących którzy zaczynają przygodę z hobby, ale Ci bardziej zaawansowani malarze być może również znajdą w nim coś ciekawego. W każdym razie zapraszam wszystkich do lektury i komentowania.

Problem robienia dobrych zdjęć i wrzucania ich na forum jest dla wielu osób, zwłaszcza początkujących hobbistów, barierą nie do obejścia. Na Mitrilu pojawiły się jakiś czas temu znakomite artykuły autorstwa luckero – o robieniu zdjęć i o ich obróbce . Znajdziecie tam bardzo dokładne opisy jak radzić sobie z tymi sprawami. Jednak pomimo tak dokładnej informacji pytania o robienie zdjęć wielokrotnie przewijają się przez forum i galerię. Źle zrobione zdjęcia pojawiają się w dalszym ciągu bardzo często, i dlatego też postanowiłem napisać artykuł w którym opisze te zagadnienia w sposób możliwie jak najbardziej przystępny dla osób które nie miały wcześniej doświadczenia w tych sprawach.

1. Robienie zdjęć

Robiąc zdjęcia figurkom postarajcie się aby nic nie przeszkadzało „w tle". Może dla niektórych oglądanie kolekcji farbek, figurek czy też monitora wydaje się być ciekawe ale dla aparatu są to tylko niepotrzebne obiekty przeszkadzające w uzyskaniu odpowiedniej ostrości zdjęcia. Dlatego też najlepiej jest zacząć od przygotowania miejsca na zrobienie zdjęcia. Jeśli chodzi o kadrowanie, to pisząc bardzo ogólnie – figurka powinna znaleźć się mniej więcej na środku zdjęcia.

Najczęstszym błędem jest robienie zdjęć z włączonym fleszem. O ile może się to sprawdzić przy idealnym oświetleniu w słoneczny dzień, to już przy jego braku działa dużo gorzej. Ta opcja ma to do siebie, że mocno działa na figurkę, naświetlając wystające elementu ale kompletnie przy tym rujnując widoczność w pocie czoła nakładanych rozjaśnień, zwłaszcza tych bardziej subtelnych. W artykule posłużę się kilka razy przykładowym szamanem orków, pokazując jak ta sama figurka prezentuje się w innych opcjach. Poniżej zdjęcie potraktowanego fleszem orka.

ork_foto_1.jpg

Sami przyznacie, że nie wygląda to ciekawie. Nawet najładniejsza figurka na zdjęciu zrobionym fleszem przy braku naturalnego oświetlenia nie będzie prezentować się dobrze.

Skoro już wiemy że flesz jest zły to możemy przejść do opcji bez flesza. Ta sama figurka w tym samym ustawieniu, z identycznym naświetleniem ale bez opcji flesz wygląda tak.

Nie da się zaprzeczyć że, (jak to powiedział Maciej Szczęsny po przegranym ze Słowacją meczu reprezentacji naszych kopaczy) – „jest progress". Wciąż nie jest to jednak to o co nam chodzi. Brakuje jednolitego tła. Obecnie zajmuje je biurko i widoczny z tyłu pędzelek oraz paleta.

To kolejny często popełniany błąd – bez ustawienia figurki na jednolitym tle nasz aparat „łapie" wszystko co się da przez co ostrość nie jest skupiona na fotografowanym obiekcie. Szybka poprawka w postaci bloku białych karteczek nieco poprawiła sytuację, ale…

No właśnie – brak ostrości, kolejna bolączka figurkowego fotografa. Najłatwiej zapobiec temu stawiając aparat na biurku lub też montując go na statywie. Najprostszy statyw – mały „trójnóg" można kupić w większości sklepów fotograficznych lub też sklepów z elektronika za naprawdę nieduże pieniądze (10-15 zł.). Mając już bezpiecznie ustawiony aparat, włączamy w nim opcję samowyzwalacza – ręka zawsze zadrży, nawet minimalnie co prowadzi do takich efektów ubocznych, jakie możemy podziwiać na powyższym zdjęciu.

Poza statywem i opcją samowyzwalacza warto też zadbać o blendę. Luckero bardzo dokładnie opisał zastosowanie blendy w swoim artykule i zainteresowanych odsyłam do jego tekstu (link na początku artykułu). Od siebie dodam tylko, że nawet najzwyklejsza biała kartka może być bardzo pomocna. Na poniższym zdjęciu aparat był włożony do „trójnoga", tło zostało to same. Światło padało z lewej strony więc z prawej trzymałem białą kartkę rozmiaru A4. Dzięki temu światło dużo lepiej rozłożyło się na fotografowanym obiekcie.

Jest już dużo lepiej, ale zdjęcie wciąż jest zbyt ciemne i nie pokazuje naszej figurki z najlepszej strony. Czas na mała obróbkę. Zanim jednak do niej przejdę, parę słów o pomniejszaniu zdjęć.

2. Pomniejszanie zdjęć

Po przegraniu fotki na dysk twardy ma ona zazwyczaj wielkość 500 -3000 KB, wszystko zależy od rozdzielczości jaką mamy ustawioną w aparacie. Tak duże zdjęcie nie będzie nam potrzebne – nie tylko rozbija forum, ale przede wszystkim w takich rozmiarach jest mało czytelne i ciężko na jego podstawie ocenić jakość malowania. Dlatego warto zabrać się za zmniejszenie takiej fotki. Można to zrobić korzystając z kilku programów, ja gorąco polecam Irfanview. Program jest darmowy (do niekomercyjnego użytku) i można go ściągnąć ze strony producenta. Świetnie sprawdza się jako przeglądarka plików graficznych i narzędzie do podstawowej edycji zdjęć. Po zainstalowaniu programu ustawiamy we właściwościach obsługiwanie wszystkich plików graficznych (Options–>Properties/Settings–>Extensions i tam też klikamy na „Images only". Zatwierdzamy wybór i możemy przejść do zmniejszenia wielkości.

Po otworzeniu zdjęcia w programie przechodzimy do opcji Image–>Resize/Resample lub też naciskając równocześnie przycisk ctrl+r. W nowym menu możemy zmniejszyć zdjęcie o wybrany % lub też zmniejszyć je do konkretnego rozmiaru. 640×480 pikseli to optymalna wielkość – taki obrazek zmieści się bez problemu na forum i nie będzie się długo ładował, nawet przy wolniejszym połączeniu z internetem. Na tym etapie możemy jeszcze dokładniej wykadrować zdjęcie jeśli mamy zbyt dużo tła po bokach.

Aby to zrobić wystarczy po prostu zaznaczyć interesującą nas część zdjęcia, wybrać opcję Edit–>Copy (lub też skrót ctrl +c), po czym kliknąć obok ramki aby zniknęła i wybrać opcję EditàPaste (lub też skrót ctrl+v). Po zatwierdzeniu wyboru zapisujemy zmiany (File–>Save lub też ctrl+s).

Skoro pomniejszanie zdjęć jest już za nami, możemy w końcu przejść do poprawiania jakości.

3. Obróbka zdjęć

Tutaj bardzo pomocny będzie kolejny z darmowych programów do ściągnięcia z sieci – Gimp. Można go pobrać chociażby z tej strony. Jeśli link nie jest aktualny, wystarczy wpisać w Google „Gimp pobierz" i na pewno znajdziemy to czego szukamy.

Nie będę opisywał instalacji, bo chyba nikt nie powinien mieć z nią problemów. Przejdę od razu do rzeczy, a więc do tego jak poprawić nasze zdjęcie. Interfejs programu może na początku wydawać się mało przyjazny (mamy tutaj trzy osobne okienka), ale na szczęście nie musimy tutaj dużo działać.

Otwieramy zdjęcie w Gimpie (wcześniej je odpowiednio pomniejszamy/skalujemy) i wybieramy opcję Kolory–>Automatycznie–>Balans bieli

Zapisujemy zmiany, na tym etapie zdjęcie wygląda tak:

W obecnym stanie nadaje się już do publikacji. Jeśli ktoś czuje się na siłach to może jeszcze w Irfanview poeksperymentować z opcjami nasycenia obrazu i kontrastem, ale nie jest to konieczne. Końcowy efekt będzie w dużym stopniu zależał od tego przy jakim świetle robimy zdjęcia. Najlepsze jest światło dzienne, ale nie za ostre (czyli letnie upalne popołudnia odpadają 😉 , najgorsze jest oświetlenie sztuczne.

Gimp nie jest oczywiście jedynym darmowym programem w którym możemy zrobić taki tuning. W sieci znajdziecie niejedną alternatywę, ale z mojego doświadczenia mogę powiedzieć że Gimp sprawdza się znakomicie i jest stosunkowo prosty w obsłudze.

Skoro zdjęcie jest gotowe, możemy przejść do ostatniej czynności – wrzucenia go na forum.

4. Publikowanie zdjęć

Tutaj też mamy wiele możliwości, sporo stron oferuje darmowe przechowywanie plików na serwerze. Jednak moim zdaniem zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest Photobucket Nie tylko działa najszybciej, ale daje też możliwość tworzenia albumów, co bardzo ułatwia organizowanie zdjęć które chcemy przechować na serwerze.

Zaczynamy od rejestracji – na poziomie podstawowych funkcji (a to tak naprawdę więcej niż nam będzie potrzebne) jest całkowicie darmowa. O ile dobrze pamiętam – swoje konto zakładałem dość dawno temu – do zakończenia tego procesu trzeba kliknąć na link który otrzymuje się w mailu potwierdzającym rejestrację.

Po zakończeniu rejestracji, logujemy się na nasze konto. Zostaniemy przeniesieni do strony gdzie możemy ładować zdjęcia.

Tutaj klikamy na niebieski pasek z napisem „Upload images & videos" i wybieramy z dysku zdjęcia które chcemy załadować. Długość wrzucania zdjęć na serwer jest uzależniona od wielkości pliku, ale zazwyczaj trwa to kilka/kilkanaście sekund. Po załadowaniu zdjęcia Photobucket zapyta czy chcemy dodać tagi do obrazka. Ten etap można spokojnie ominąć i po kliknięciu na przycisk „return to album" zostaniemy przeniesieni z powrotem do naszego albumu gdzie będą widoczne miniaturki naszych zdjęć. Przytrzymując kursor nad miniaturką, uzyskujemy dostęp do rozwijanego menu. Interesuje nas w nim pole Direct link. Adres który jest w nim widoczny należy skopiować.

Teraz pozostaje nam tylko opublikowanie zdjęcia na forum.

Po zalogowaniu się wklejamy skopiowany wcześniej adres link. Pozostaje nam teraz tylko zaznaczyć cały link w polu edycji posta i kliknąć na przycisk „Img".

Nasz link zostanie objęty z obu stron forumowymi tagami, na początku powinno być [img] a na koncu [/img]. Po wysłaniu posta obrazek będzie widoczny dla wszystkich.

I to by było na tyle, mam nadzieję że artykuł będzie pomocny przy pierwszych publikowanych zdjęciach. Dzielenie się swoją twórczością i wymienianie opinii na temat własnych i cudzych prac to jeden z przyjemniejszych aspektów naszego hobby. Dlatego też gorąco zachęcam do publikowania zdjęć z własną twórczością.

Pozdrawiam,

Viruk

Dołącz do dyskusji

 1. Orix · 2 sierpnia 2010 o 13:53

  Super art. Bardzo mi się przydał. Wielkie dzięki

 2. Michcio22 · 15 marca 2010 o 14:04

  Art bardo fajny
  ale mi się bardziej podoba prześwietlone fotka:}

 3. Kalins · 4 stycznia 2010 o 21:42

  Nareszcie artykuł, który nawet taki laik jak ja jest w stanie zrozumieć i zastosować w życiu. Dzięki Viruk 🙂

 4. Pablof · 31 grudnia 2009 o 15:44

  Super art. Myślę ,że dzięki niemu poprawią się zdjęcia w galerii i będzie można przyjemnie je oglądać. Sam też skorzystam. 🙂

 5. Bilbo · 20 grudnia 2009 o 13:09

  nawet niezły art ale ja preferuje to zdjęcie z flashem

 6. Recuso · 8 grudnia 2009 o 12:01

  Witam!
  Przydatny artykuł 🙂
  Już poprawiłem jakość swoich zdjęć.
  Sami zobaczcie:
  http://www.cytadela.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1113&mode=&order=0&thold=0
  😀
  pzdr Recuso

 7. Draigar123 · 6 grudnia 2009 o 22:41

  na pewno przyda mi się, jak już będę mieć aparat 😛

 8. cima · 6 grudnia 2009 o 18:42

  Oto mi chodziło. W końcu moje figurki nie wyglądają na zdjęciach jak czarna plama.

 9. Morgoth · 6 grudnia 2009 o 17:43

  Tego mi było trzeba 🙂 Gratuluję świetnego arta!

 10. LeBron · 6 grudnia 2009 o 16:55

  Wielkie dziekie Viruk…Naprawde dobry art mnie się jak najbardziej przyda…

 11. LeBron · 6 grudnia 2009 o 16:54

  Wielkie dziekie Viruk…Naprawde dobra art mnie się jak najbardziej przyda…

 12. Guardian · 6 grudnia 2009 o 16:52

  Bardzo fajny artykuł, może dzięki niemu w galerii będzie mniej różnego rodzaju niewyraźnych kasztanów. 🙂

 13. Turek · 6 grudnia 2009 o 16:12

  Dobry artykuł…:)

 14. M · 6 grudnia 2009 o 15:18

  Może w końcu coś wstawie:)

 15. Hawk · 6 grudnia 2009 o 14:19

  bardzo fajny artykuł tylko mi bardzije do gustu przypadło to pierwsze prześwietlone zdjęcie 😀

 16. pitermalina · 6 grudnia 2009 o 11:29

  Bardzo fajne ;D. Nie wiedziałem że można w taki łatwy sposób obrobić w gimpie ;D

 17. Colin · 6 grudnia 2009 o 11:17

  bardzo ceikawie opisane am nadzije ze będą na galerii lepsze a co niektóre mniej zamazane zdjęcia

 18. DrJurek · 6 grudnia 2009 o 11:02

  Dobry art 😉
  Na pewno się przyda .

 19. TurinTurambar · 6 grudnia 2009 o 10:59

  Bardzo dobry artykuł! Postarałeś się Viruk, temat bardzo przydatny. Jeszcze raz brawa!

  Pozdrawiam Turin Turambar

Może Ci się spodobać

Dla początkujących 12

Bon ton przy stole

Marcin · 1 grudnia 2017