English Corner 10 226 wyświetleń

Nowa Era: Wielka Brytyjska Liga Hobbita

BlackMist · 18 października 2014

Po wielu latach swietności, nasz LotRowo/Hobbitowy system zaczął upadać. Coraz mniej nas gra. Jestesmy jak Elfy Sródziemia. Wielu z nas odpłynęło do odległych krain (innych systemów) lub całkowicie straciło zainteresowanie. Jest jednak nadzieja – nasz system w Anglii nigdy nie był aż tak popularny jak dziś!

Wszystko zaczęło się niespełna dwa lata temu…

Przez pierwsze dziesięć lat systemu Games Workshop organizował co roczny Grand Tournament, który zawsze przyciągał tłumy ludzi z całego świata. W 2009 roku Polska Mitrilowa drużyna zajęła pierwsze 4 miejsca na Singlach, potem ja z Voitkiem wygraliśmy Doubles, potem znów ja wygrałem Single, a na koniec kolejne Polskie (jedna Polska, druga pół-Polska) drużyny zajęły 2 i 3 miejsca na doublach. W 2012 roku po raz ostatni zagrałem w Nottingham ponieważ od 2013 GW zmieniło swój system turniejowy na całkowicie non-competitive. To oznaczało, że zwycięzcy bitew nie grali ze zwycięzcami, lecz z losowymi przeciwnikami, a ogólny zwycięzca turnieju nie musiał być wybitnym graczem, tylko mieć szczęście w losowaniu i trafianiu na słabych przeciwników. Całą ideą tego turnieju było przyjechanie, pogranie, pobawienie się i pojechanie. Nie wszystkim podoba się takie granie dla zabawy – niektórzy lubią miażdżyć, wymiatać i powergejmować! 🙂

 

 

Pod koniec 2012 roku, wiedząc jak będzie wyglądał następny turniej organizowany przez GW, kilku z nas zdecodowało, że założymy ligę. Idei było kilka – bazowanie na Polskiej LO nie miało sensu ze względu na małą ilość graczy i ośrodków zajmujących się LotRem. Bazowanie na Brytyjskiej lidze Warhammera , która nie ma końca, przewija się tylko z roku na rok jak ranking tenisowy, miało większy sens, lecz znów brakowało graczy żeby używać ich pełnego systemu.

Pewnego wieczoru usiadłem przed komputerem i stworzyłem bardzo proste zasady ligowe. Jeden kolega założył grupę na Facebooku do której dołączyło około 30 osób i w grudniu 2012 roku zapostowałem moją listę zasad oraz potencjalną ideę rankingów. Spodziwaliśmy się, że będziemy mieć jakieś 4-5 turnieji na rok ze średnią 10-15 osób na turniej. Po zakończeniu turnieju GW w lutym 2013, wpisałem wyniki do Google-Spreadsheet i zapostowałem na stronie Facebookowej. Miesiąc później odbył się 20-osobowy turniej w Londynie, na którym poznałem kilku nowych graczy, powiedziałem im o lidze, a następnie wpisałem wyniki do internetowego Excela. Nagle pojawiły się głosy zainteresowania organizacji kolejnych turnieji…

 

 

Przewijamy do grudnia 2013 roku. W ciągu roku liga zorganizowała 10 turnieji (co prawda 2 były organizowane przez GW, ale główny organizator jest od lat wielkim fanem LotRa i zgodził się, abyśmy używali jego wyników). Pierwszy sezon wygrał Edward Ball (ten od Fell Beastów, o którym mówiłem w kilku poprzednich artach na Mitrilu ;)). W pierwszym sezonie na 10 turniejach zjawiło się razem 81 różnych graczy, a średnia na turniej to było 20 osób (najmniejszy miał 8, największy non-GW miał 32).

W styczniu 2014 rozpoczęliśmy sezon drugi. Dzień pisania tego artykułu to 15 października 2014 roku. Do tej pory w drugim sezonie mieliśmy 11 turnieji, 145 różnych graczy (30 z poprzedniego sezonu się nie zjawiło, więc razem liga ma zarejestrowanych 175), oraz do końca mamy 3 turnieje – 2 w listopadzie i finał w grudniu. Największy przez nas organizowany turniej w 2013 roku miał 32 osoby… w 2014 roku mieliśmy turnieje z 34, 48 i 50 osobami, prawie doganiając turnieje organizowane przez GW w ostatnich latach. Na niektórych turniejach zjawili się gracze nawet z Holandii, którzy takiej ligi na razie nie mają.

Grupa na Facebooku z 30-kilku osób wzrosła do prawie 800 członków z całego świata w ciągu 2 lat (zapewne jak ten artykuł się pojawi na Mitrilu będzie już ponad 800). Mamy ponad 2000 zdjęć związanych z hobby. Kilka dni temu po 9 miesiącach pracy nasi gracze wydali 45-stronnicowy magazyn dedykowany naszemu systemowi, który będzie ukazywał się co kwartał. Marketing ligi rozszerza się dalej – mamy kanał na Youtubie, który ma 2000 subskrypcji i do dziś 82 videa (wiele z nich trwających nawet godzinę).

Przed Wami linki do różnych stron związanych z ligą, a poniżej przedstawienie naprawdę prostych, a bardzo dobrze działających zasad ligi.

Link to magazynu SBG: https://drive.google.com/file/d/0Bx4gLDU0F2Qgd0ZObGFaNHRNS2c/view

Link do grupy Great British Hobbit League na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/472128942815892/

Mamy kanał na Youtubie dedykowany lidze, który ma 2000 subskrypcji: https://www.youtube.com/user/GBHLPodcast

Link do Rankingów i zasad ligi: https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AhsMiwDMdOizdEtHTFlMblVYMWZVOFMwVzBFZENfYnc&usp=drive_web#gid=14

__________________

Zasady Brytyjskiej Ligi Hobbita:

Liga jest administrowana przez grupę na Facebooku (link powyżej).

Sezon 2014 – Koordynator: Mikołaj Bakalarz

1. Rejestracja:

Aby zostać zarejestrowanym w lidze wystarczy zjawić się na jednym z oficjalnych turnieji.

Liga prosi organizatorów turnieji o opłatę £0.50 za osobę która zjawi się na turnieju. Te pieniądze zostaną użyte na kupienie nagród dla zwycięzców na koniec sezonu.

2. Turnieje:

Aby turniej mógł zostać zaliczony do ligi, organizator musi zapostować ‘event' na grupie Facebookowej i podać zasady turnieju. Turniej ligowy nie może być grany na mniej niż 300 lub więcej niż 1000 punktów. Organizator decyduje czy gracze muszą używać 1 czy 2 armii.

Nie można dyskryminować armii lub graczy. Zasady na każdym turnieju muszą być tak stworzone, żeby miały limity dla wszystkich armii lub żadnej (na przykład nie można zrobić limitu na 1 maga, bo to wtedy wyłącza armię 4 Fell Beastów z gry). Jedynym wyjątkiem są Gollum / Bombadil / Goldberry. Nie można banować bohaterów lub narzucać im limitów.

3.1 Ranking:

Zwycięsca każdego turnieju z 8+ graczami otrzymuje 100 punktów, a z 4-7 graczami otrzymuje 50 punktów.

Nie ma limitu turnieji jaki dany organizator może wprowadzić do ligi, ale wszystkie muszą być znane przynajmniej 1 miesiąc przez turniejem.

Maksymalnie 2 najlepsze z jednego ośrodka mogą być zaliczone do rankingu dla każdego gracza (dla przykładu odbyło się 10 turnieji w Warszawie, Kalins wygrał 9, niestety tylko 2 będą zaliczone – nie można wygrać ligi siedząc tylko w swoim mieście). Ta zasada nie ma znaczenia dla ligowego finału (ten jest zawsze w Mordorze…)

3.2 Punktowanie:

Wszystkie turnieje z 8+ graczami są punktowane w taki sposób:

Zwycięzca = 100 punktów

2 miejsce = 100 – 1/X * 100

3 miejsce = 100 – 2/X * 100

4 miejsce = 100 – 3/X * 100

X = ilość graczy.

Najniższa ilość punktów do zdobycia na turnieju to 25

Dla przykładu turniej z 20 osobami punktuje:

100 – 95 – 90 – … – 25

Turniej z 33 osobami punktuje:

100 – 97 – 93.9 – 90.9 – … – 25

Turnieje z 4-7 graczami wynagradzają:

Zwycięzca = 50

2 miejsce = 40

3 miejsce = 30

Wszyscy pozostali = 25

Organizator turnieju otrzymuje 50, chyba, że grał i jego wynik w turnieju był wyższy od 50.

Maksymalnie 4 najlepsze wyniki każdego gracza zaliczają się do ligi.

Wszystkie wyniki są zaokrąglane w górę.

3.3 Tie-Break

Jeśli na koniec sezonu dwóch lub więcej graczy jest równych w punktach (dla przykładu na koniec pierwszego sezonu po 9 turniejach dwóch graczy miało po 459.8 punktów [wtedy liczyliśmy 5 najlepszych, teraz 4], to porównujemy wynik z kolejnych najlepszych turniejów aby wybrać zwycięzcę.)

4. FAQ, Errata

Oficjalne FAQ/Errata wydane przez GW mają precedens. Jeśli coś jest nie jasne, organizator turnieju ma ostatnie słowo.

Jeśli coś niejasnego pojawiło się na turnieju, to będzie to przedyskutowane na grupie i pojawi się uściślenie ligowe.

Jak widzicie zasady są proste. Jak na razie żaden ośrodek nie zorganizował więcej niż 3 turnieji na sezon. Mamy średnio 1, czasami 2 turnieje w kraju które zaliczają się do Ligi, chociaż tych treningowych jest więcej. 4 najlepsze wyniki składają się dla każdego gracza, bo jeżdżenie na więcej niż 1 turniej na 3 miesiące do dla wielu ludzi problem.

Mam nadzieję, że ten artykuł wzbudzi zainteresowanie polskich Hobbitowców. Odpowiem na wszystkie pytania w komentarzach. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do dołącznia Facebookowej grupy – https://www.facebook.com/groups/472128942815892/

Pozdrawiam,

BlackMist

http://venivididouble1.blogspot.co.uk/

Dołącz do dyskusji

 1. Snickerslotr · 23 października 2014 o 22:02

  Super sprawa 😀

 2. BlackMist · 20 października 2014 o 12:45

  @Darius:
  Niestety swiatlo, statyw, mikrofony, itd, to dodatkowe koszty, wiec jak cos sie da, to od czasu do czasu ktos kupi, ale zamiast swiatla mozna sobie boxa figurek kupic 😉

 3. DariuS · 20 października 2014 o 08:35

  Gratulacje! Mam nadzieję że frekfencja z roku na rok będzie coraz wieksza 🙂
  Na YTbowym kanale moglibyście popracować nad jakością (jakis statyw, światło, mikrofony, więcej cięć) ale i tak DUŻE brawa, że im się chce nagrywać

 4. Pułkownik · 18 października 2014 o 23:57

  Nieźle. 😉
  Polak potrafi.

 5. bonuspl · 18 października 2014 o 23:12

  Elegancko, pomysł z gazetką świetny, zawsze chciałem taką gazetkę (robioną przez zwykłych ludzi) po polsku.

 6. BlackMist · 18 października 2014 o 16:51

  Na koncu mi slowo przepadlo, mialo byc „mamy srednio 1, czasem 2 turnieje w miesiacu w kraju, ktore zaliczaja sie do ligi.

  @FishPriest:
  Licza sie 4 najlepsze wyniki w sezonie, z tego maksymalnie 2 z jednego osrodka. Powiedzmy np. Ze miales takie wyniki:
  Styczen – Krakow – 100
  Marzec – Warszawa – 95
  Czerwiec – Krakow – 100
  Wrzesien – Poznan – 90
  Pazdziernik – Krakow – 100
  Grudzien – Wroclaw – 98

  Z tego policzysz sobie 2×100 z Krakowa, Warszawa 95 i Wroclaw 98, dajac 393 punkty. Nie liczysz trzeciego wyniku z Krakowa, nawet jakbys tam zagral 12 razy. Nie wazne czy na tych turniejach bylo 20 czy 40 osob.

  Nie ma podzialu na Lokal/Challenger/Master, bo nie ma na tyle wielkiego zainteresowania zeby to mialo sens. Kazdy osrodek organizuje po 2 albo 3 turnieje zaliczane do Ligi, chociaz moze organizowac dodatkowe 10 niezaliczanych (tak jakby nie zaliczac lokala). Dodatkowo gracze sami organizuja roznego rodzaju kampanie, kluby I spotkania. Wydaje mi sie, ze skonczymy na jakis 12-15 turniejach ligowych na rok. Kalendarz na 2015 juz niedlugo bedzie gotowy.

  Final ligi w pierwszym sezonie byl w Marcu w czasie 3 turnieju drugiego sezonu ze wzgledow logistycznych – Londyn byl latwiejszy dla mnie na przyjazd zeby podziekowac graczom i rozdac nagrody. Na drugi sezon juz dawno temu ustalilismy final w Stockport (blisko Manchesteru). Mamy zamiar final przenosic w inne miejsce co roku.

  W kwestii motywacji GW… ja zawsze mowilem ze zycie systemu zalezy od wsparcia ze strony graczy. GW robi gre zeby zarabiac.

 7. FishPriest · 18 października 2014 o 14:50

  Pieją tu ludzie o motywowaniu GW, ja natomiast rzucę czymś innym od siebie, wiedząc, że ww sytuacja jest niemożliwa.

  Chwalę Wasz poziom organizacji. Co prawda jeszcze nie do końca wszystko rozumiem, jak np. zasady przyznawania punktów z turniejów – z iluś spotkań liczą się 2 najlepsze wyniki danego gracza, czy tylko 2 konkretne turnieje z ośrodka (np. te na których było najwięcej graczy)? Natomiast sama punktacja turniejowa jest ciekawa. Daje znacznie większe szanse, niż ta zazwyczaj przyjmowana (względem VP jak było u nas – już w połowie ligi Łódzkiej biliśmy się tylko o 3 miejsce, 2 pierwsze były zajęte).

  Opcja finału ligi na święta – w naszym kraju jest to bodaj jeden z najlepszych pomysłów. Co prawda część ludzi wtedy wyjeżdża, lecz z drugiej strony nikt nie może narzekać, że nie ma czasu.
  Jednocześnie wróżę Wam jeszcze większy rozrost, w związku z 3 częścią filmu, co jednocześnie może ściągnąć i do naszej rodzącej się w bólach ligi kilku młodych gniewnych 😀

  Cieszy mnie tez fakt, że z ilości przeszliście na jakość (mówię tu o odbywających się imprezach) – dodaje to powagi każdej z nich a jednocześnie umożliwia wmontowanie nowych ośrodków w niemal każdym momencie sezonu – starczy, że np. 3 graczy z Łodzi, którzy na turnieje jeździli wszędzie wokół znajdą jeszcze kilku i ogarną własne miejsce – wtedy nie stracą zbyt wiele a nadal dają możliwość wejścia dowolnej liczby osób do systemu.

  Na razie tyle ode mnie.

 8. Arni · 18 października 2014 o 13:14

  Świetny artykuł, od razu pojawia się uśmiech na twarzy. 3 część trylogii zapowiada się wyśmienicie pod wieloma względami, miejmy nadzieję, że wraz z premierą poprawi się sytuacja naszego bitewniaka.

 9. mnil · 18 października 2014 o 12:57

  Wow, jednak można, mam nadzieję, że taki rozkwit Hobbita na wyspach zmotywuje leniwe GW do wsparcia systemu…

Może Ci się spodobać

Relacje i turnieje

Mitrile 2019

Jury konkursowe · 18 października 2019
Relacje i turnieje 3

XI Urodziny Mitrila – fotorelacja

Barti & Kalins · 1 czerwca 2019