Z życia portalu 8 221 wyświetleń

Mitril 2.0

Kalins · 1 września 2017

Drodzy Mitrilowicze, Miłośnicy Śródziemia, Zbieracze Figurkowi i Namiętni Gracze,

Z wielką przyjemnością zapowiadam finalizację prac nad nową wersją Mitrila, który od blisko 10 lat towarzyszy nam w rozwoju naszego fascynującego hobby. O zapowiedzi powstania nowego Mitrila, mówiłem więcej podczas ostatnich 9 Urodzin Mitrila, a dzisiaj mam przyjemność przedstawić Wam ukończone grafiki strony głównej i forum, które niedługo będą nam towarzyszyć.

Trochę historii

Zanim przedstawię nową edycję strony, chciałbym dwa zdania poświęcić historii portalu, któremu niedługo stuknie 10 lat. Po współpracy z legendarnym portalem „Śródziemie" i propozycji współpracy ze strony „Twierdzy", postanowiłem wraz z grupą znajomych, założyć nasz własny portal poświęcony Śródziemiu i tak powstał Mitril. Oczywiście zanim powstał Mitril, przewijało się wiele pomysłów na nazwę strony; bardzo długo dominowała nazwa Grond.pl, aż ostatecznie albo Viruk, albo Barti poddał pomysł na Mitril.pl (Barti: ja stawiałbym jednak na Viruka). Szkoda, że wraz z upływem lat zaginęły posty z naszego tajnego redakcyjnego forum – byłaby to teraz kopalnia archiwalnej wiedzy na temat, jak kształtowały się prace nad naszym portalem. Niestety upływ lat odcisnął też piętno na grupie Redaktorów realnie pozostałych w obecnym składzie. W chwili obecnej jest nas dwóch: ja i Barti, a poniższe zdjęcie pokazuje ilu było „Ojców założycieli" i jak ciężko pracowaliśmy (proszę zerknąć na stół) tworząc portal. Idąc po kolei od lewej:

Glorfindel, Khazad (u góry), Kalins (na dole), Viruk (góra), Potworek (środek), Darulus (dół), Haldir, Barti, Kubbek i Tufzog. Część z ekipy została przy figurkach, zmieniając ewentualnie systemy, ale u części kompletnie nie wiem co się dzieje – to chyba normalne, bo czas leci i wszystko się zmienia.

Mitril 2.0

W życiu nic nie ginie – kiedyś początkujący grafik kolega Łukasz „Luckero" podjął się postawienia strony, a po 10 latach, kiedy jest już cenionym fachowcem, dał się namówić na powrót do przeszłości i ponownie zaprojektował, tym razem nową edycję portalu. Prawda jest też taka, że nie musiałem Łukasza zbyt długo namawiać i mam wrażenie, że z przyjemnością wrócił do Śródziemia. Nieoceniony Barti pomagał mi nanosić zmiany, ustawiać stronę, wyszukiwać błędy, w prace zaangażowali się również Sędziowie Ligi Ogólnopolskiej za co serdeczne dzięki! Efekt naszej pracy możecie teraz obejrzeć. Oczywiście chcielibyśmy wystartować ze wszystkim od razu, ale musimy mierzyć siły na zamiary, dlatego też na pierwszym etapie nie będzie Galerii. Na pewno powstanie miejsce do dzielenia się swoimi pracami, ale dopiero w 2018 roku. Na pocieszenie dodam, że Luckero zapewnia mnie, iż strona będzie dostosowana do wszelkich mobilnych urządzeń, co uważam jest dużym udogodnieniem w porównaniu z obecną stroną.

Obejrzyjcie spokojnie robocze grafiki nowej głównej strony i forum, oceńcie na jakim portalu będziecie niedługo się logować.

Strona Główna

Jeśli chcecie przyjrzeć się bliżej, musicie kliknąć w link poniżej:

http://luckero.com/works/mitril.pl/mitril_home.jpg 

Klikając w obrazek dostajecie pełny obraz. A teraz czas na kilka słów komentarza:

– zaczynając od góry strony ograniczyliśmy zakładki na górnym pasku do absolutnego minimum, dlatego też koncentrujemy się na:

Forum – to nie wymaga komentarza – przechodzimy na forum;
Liga – wszelkie uściślenia ligowe, pliki do pobrania związane z funkcjonowaniem Ligi;
Poradnik – zależy mi, aby w tej części znalazła się seria artykułów do pobrania tłumacząca czym jest nasze hobby, jakie są podstawowe zasady gry, konstrukcje armii itp. Miejsce w którym odnajdzie się nowy gracz, jak i stary wiarus wracający do systemu;

Pobierz – miejsce do pobrania plików, takich jak: army builder, program do sędziowania, scenariusze bitew, materiały z White Dwarfa i inne związane z naszym systemem.

Dodajemy oczywiście ikonę „FB" łącząca ze stroną Mitrila na Facebooku, będzie lupa do szukania tematów, oraz bardzo istotny nowy element, tzn. możliwość dodania przez każdego z forumowiczów Mitrila, artykułu, którym chce się podzielić z szerszą społecznością. Tego nam brakuje obecnie na portalu, ale naprawiamy to w nowej edycji.

Dalej panel logowania, jako podstawa funkcjonowania oraz charakterystyczny „telewizorek" z obrazkami bohaterów Śródziemia. W obecnym wariancie strony można wybrać sobie motyw przewodni w „telewizorku", natomiast w nowej edycji będziemy mieli losowe wybieranie z grupy kilkunastu grafik przy każdym wejściu na stronę.

Co więcej:

– zmieniliśmy układ graficzny strony – tzn. cały czas jesteśmy w Śródziemiu i w kopalni, ale przenosimy „graty" do opuszczonego Ereboru, a wejścia do portalu strzec będą dwaj potężni krasnoludowie. Czas już na wyjście z kopalni i złapanie trochę świeżego powietrza.

– chcemy bardziej wypromować bieżące artykuły, stąd też „okienko" z najnowszym artykułem będzie bardziej wyeksponowane, większe i przyciągające wzrok.

– istotnym elementem portalu jest możliwość śledzenia z poziomu strony głównej ostatnich wpisów na forum – stąd też okienko „Ostatnio na forum" umieszczone jest obok okienka głównego artykułu.

– w dolnej części znajdzie się okienko z informacją o trzech najbliższych turniejach, a po lewej stronie miejsce na reklamę. W nowej edycji portalu będzie miejsce na część komercyjną, bo moim założeniem jest uniezależnienie się od konieczności utrzymywania portalu z własnych funduszy. Postaram się jednak ucywilizować miejsca komercyjne z zachowaniem komfortu użytkowników portalu.

– w dolnej części po prawej stronie umieściliśmy „Bazę Artykułów", tak, aby za pomocą funkcjonalnych ikon dać możliwość wybierania interesujących Was tematów i odpowiednio przypisanych do nich artykułów.

– obok „Bazy Artykułów" nasz Barti doczekał się swojego okienka „CPMu", które przenosić będzie na forum do odpowiedniego tematu.

– mamy pomysł, aby promować ładnie pomalowane modele z CPMu, które znajdą się na stronie głównej odpowiednio wyeksponowane – w chwili obecnej w projekcie jest to okienko „Model tygodnia", ale nie wykluczamy, że dopóki nie powstanie Galeria, to wybierać będziemy „Model/modele miesiąca" z właśnie zakończonego CPMu. Będzie to dodatkowa zachęta do malowania i powalczenia o zdjęcie na głównej stronie.

– w dolnej części strony głównej znajdą się starsze artykuły i miejsce dla Sponsorów / Partnerów naszej strony.

Forum

I znowu link dla lepszego spojrzenia:

http://luckero.com/works/mitril.pl/mitril_forum.jpg

I kilka słów komentarza:

– górna część forum pozostaje taka sama, jak na stronie głównej, celem zachowania spójności. Zależało nam na tym, aby z poziomu Forum było można korzystać z tych funkcjonalności na górnym pasku, które są też na Stronie Głównej;

– samo Forum zachowuje dotychczasowy kształt, a odpowiednie działy otoczone są ładną kamienną grafiką dal wyróżnienia;

– jak zauważyliście na Stronie Głównej zrezygnowaliśmy z Shouboxa i przenieśliśmy go na stronę forum. Shoutbox znajduje się na dole strony Froum;

– poniżej Shoutboxa będziemy mieli trzy ikony pozwalające nam z poziomu forum przenieść się do najnowszego artykułu ze strony głównej, a także przenieść się do bieżącego CPMu oraz obejrzeć wyróżnione zdjęcie z CPMu;

– dół strony to miejsce dla Partnerów portalu, a także Menu portalu, pozwalające przenieść się z poziomu Forum do wybranego intersującego nas działu;

Czego oczekuję od Was

Ustaliłem z kolegą Luckero, że w terminie do 17 września zbieramy wszelkie Wasze uwagi, co do wyglądu strony, jej funkcjonalności. Zależy mi na Waszej opinii, czy nowa edycja strona podoba się Wam, a także na uwagi, komentarze, co do zawartości, którą mogliśmy przy konstruowaniu nowej strony pominąć. Swoje komentarze możecie pisać bezpośrednio pod poniższym artykułem lub na forum w specjalnie stworzonym na tę okazję temacie – poniżej link do miejsca na forum:

 http://www.mitril.pl/forum/viewtopic.php?t=19346

Z całą pewnością na dalszym etapie prac nad stroną będzie potrzeba zwiększenia wsparcia z Waszej strony dla naszej skromnej kilkuoobowej Redakcji i pomocy przy wprowadzaniu archiwalnych artykułów na nową stronę, segregacji tego co zostawiamy, a co wyrzucamy itp. Będę w tej sprawie pisał oddzielną odezwę do narodu, jednak już teraz, kto czuje się na siłach, kto ma w miarę „lekkie pióro" niech zastanowi się nad tym, czy może dołączyć do naszego grona.

Obok Redakcji, na pewno odświeżymy formułę Sztygarów i same administracji stroną, jednak są to sprawy, którymi zajmować się będziemy, jak zobaczę fizycznie działającą stronę i będziemy zbliżać się do jej „odpalenia".

Harmonogram

Prace nad koncepcją strony trwają już blisko rok, jednak wchodzimy w fazę finałową, dlatego też narzucamy sobie harmonogram działań do końca tego roku, tak, aby od początku grudnia (a może wcześniej) działać na nowej stronie:

do 17 września zgłoszenie uwag Forumowiczów 
do 8 października strona w wersji roboczej 
do 5 listopada "załadowanie" archiwalnych artykułów, bazy tekstów, stawianie finalnej strony 
do 19 listopada ostateczne poprawki 
pomiędzy 19 listopada, a 1 grudnia start Mitril 2.0 

Drodzy, mam nadzieję, że nowa wersja strony podoba Wam się, a swoimi komentarzami, uwagami na pewno zmotywujecie nas do dalszych prac, tak, aby w grudniu można było przejść na nową edycję.

Czekamy na Wasze opinie i pozdrawiamy, 

Kalins & Barti

Dołącz do dyskusji

 1. Pułkownik · 27 września 2017 o 00:52

  Wygląda bardzo fajnie! 😀
  Hmm… jeśli chodzi o uwagi. To pytanie z mojej strony.
  Napisaliście, że zmienia się ,,telewizorek” w prawym górnym roku.
  Czyli nie byłoby szansy by gracz mógł sobie ustawić np. by telewizorek wyświetlał losowo tylko dobrych, lub tylko złych bohaterów?

 2. Alexij · 8 września 2017 o 09:52

  Witam

  Szata graficzna powalająca w porównaniu do starej odsłony. Interfejs bardzo intuicyjny. Czekam tylko na okazję , aby zalogować się na forum w nowej szacie.

 3. Strider · 5 września 2017 o 09:48

  Jestem pod wrażeniem. Mitril dostanie zupełnie nową szatę graficzną, a jednocześnie klimat pozostanie ten sam. Gratuluje Panowie!

 4. staszkoPL · 4 września 2017 o 21:13

  Zapowiada się świetnie, będę aktywnie nic nie robił aby wyszło jak najlepiej.

 5. loku · 2 września 2017 o 16:10

  Chciałbym nie tyle co wypowiedzieć się na temat nowej odsłony mitrilla – gdzie projekt sam w sobie wygląda naprawdę ciekawie a tego co tak naprawdę w tym wszystkim jest istotne a mianowicie o zaangażowaniu, poświęceniu a przede wszystkim waszej wytrwałości bez , których nie było by tak naprawdę tego wszystkiego.
  Czytałem z przyjemnością ten artykuł, dlaczego ?
  Uświadomił mnie że zarówno dla mnie jak i dla wielu graczy lub pasjonatów systemu LOTR – mitril jest czymś więcej niż tylko stroną internetowa . Jest miejscem gdzie miłośnicy systemu mogą wymieniać się zdaniami, podejściem do gry nawet jeśli dzieli ich kilkaset kilometrów od zamieszkania a przede wszystkim wspólnie czerpać przyjemność z systemu jakim jest LOTR. To 10 lat wspólnego rozwijania systemu podtrzymywania ducha pasji do tej gry.
  Podsumowując – mógłbym pisać jeszcze dużo na ten temat.
  Szczere dzięki za te 10 lat dla was dla Łukasza Luckero, Kalins i Barti a także innym nie wymienionym, którzy również mieli swój wkład. Życzę zarówno wam jak i sobie a także innym zebranym na mitrillu aby przez te 10 kolejnych lat system rozwijał się stale, niestrudzenie a przede wszystkim abyśmy nadal czerpali wielką radochę zarówno z gry jak i bycia częścią tego systemu.

 6. DariuS · 2 września 2017 o 11:53

  Zapowiada się rewolucyjnie 🙂

 7. Guardian · 2 września 2017 o 01:04

  P.S.
  Bajka, że wreszcie odchudzona będzie liczba działów. Forumka mega zyska na czytelności.

 8. Guardian · 2 września 2017 o 01:03

  Bardzo rzadko już piszę, ale tu wypowiem się z wielką przyjemnością.
  Gratuluję Panowie, strona zyska zupełnie nowe życie, przy świetnym sztafażu graficznym. Wielkie brawa za efekt i włożony trud.

Może Ci się spodobać

Z życia portalu

Wesołych Świąt!

Redakcja · 20 kwietnia 2019