Malowanie 15 336 wyświetleń

Malowanie mordorskiego Trolla

Viruk · 21 stycznia 2008
W poniższym poradniku pragnąłbym przedstawić Wam jak pomalowałem mordorskiego Trolla, zapraszam do lektury!

Potrzebne nam będą następujące materiały:

Farby:
Chaos Black
Scorched Brown
Bestial Brown
Snakebite Leather
Rotting Flesh
Shadow Grey
Fortress Grey
Space Wolves Grey
Boltgun Metal
Chainmail
Black Ink
Mithril Silver
Dwarf Flesh
Elf Flesh
Skull White
Graveyard Earth
Bleached Bone
Bronzed Flesh
Vomit Brown
Brown Ink
Scab Red
Red Gore
Blood Red
Blazing Orange
Materiały:
Spinacz
Green Stuff
Plastikowa figurka wojownika Minas Tirith
tarcza (odlew) Minas Tirith
klej typu wikol
małe kamyczki
posypka "gruboziarnista"
piasek
trawka elektrostatyczna
werniks matowy GW w sprayu

Krok 1 – Podstawka


Pracę nad każdą figurką zazwyczaj zaczynam od podstawki. Uważam, że staranne wykończenie tego elementu znacznie poprawia efekt końcowy. Poza tym, malując podstawkę używam głównie techniki suchego pędzla, a zaczynając od niej nie muszę się martwić, że farba znajdzie się przypadkiem na pomalowanym już modelu.

Zacząłem od przyklejenia klejem modelarskim do podstawki figurki wojownika Minas Tirith, uprzednio trochę ją modyfikując (odciąłem lewe ramię z tarczą, zastępując je gotowym odlewem, zmieniłem pozycję ręki z mieczem i nóg oraz delikatnie spiłowałem tył modelu, by po przyklejeniu nie odstawał od podstawki).

Nakładając na resztę podstawki grubą warstwę wikolu najpierw przykleiłem większe kamyczki, po czym posypałem ją "gruboziarnistą" posypką, a dopiero na sam koniec drobnym piaseczkiem.

Tak przygotowaną podstawkę pozostawiłem do wyschnięcia, po czym pokryłem ją czarnym podkładem (Chaos Black) i przykleiłem do niej model trolla. Malowałem ją nakładając techniką suchego pędzla kolejno Scorched Brown, Bestial Brown, Snakebite Leather i na końcu Rotting Flesh na "ziemię" oraz Shadow Grey, Fortress Grey i Space Wolves Grey na "skałki".

Zbroję zacząłem malować od nałożenia warstwy Boltgun Metal. Następnie zastosowałem wash czarnym tuszem, po czym rozjaśniłem Chainmail i na koniec zastosowałem delikatny drybrush Mithril Silver.

Malowanie twarzy to ponownie czas na zastosowanie rozjasnień, zaczynając od Scorched Brown, poprzez Bestial Brown, 50/50 mix Bestial Brown i Dwarf Flesh, Dwarf Flesh, Elf Flesh i na koniec warstwa mocno rozwodnionej Scorched Brown. Nakładając każdą kolejną warstwę starałem się pozostawić widoczną niewielką ilość poprzedniej. Oczy i zęby pomalowałem Skull White, a Chaos Black użyłem do namalowania źrenic.

Tunika, pasy i buty zostały pomalowane mieszanką Chaos Black i Fortress Grey, zwiększając proporcjonalnie ilość tej drugiej farby przy każdym kolejnym rozjaśnieniu.

Na samym końcu (czyli dopiero po pomalowaniu trolla) przykleiłem do podstawki trawkę elektrostatyczną.

Krok 2 – Przygotowanie modelu do malowaniaPo przygotowaniu podstawki mogłem zająć się trollem. Zacząłem od oczyszczenia wszystkich części z pozostałości po odlewie (drobne cienkie linie najłatwiej usunąć nożem modelarskim). Klejąc model korzystałem z metalowych sztyftów. Na koniec wszystkie szczeliny pozostałe po klejeniu zostały zaszpachlowane masą modelarską (Green Stuff).


Krok 3 – SkóraPo takim przygotowaniu modelu, zastosowaniu czarnego podkładu i przyklejeniu trolla do podstawki (również korzystając z "pinningu") mogłem skupić się na malowaniu. Tu również technika suchego pędzla okazała się bardzo pomocna. W tym wypadku jednak korzystając z niej zostawiałem na włosiu pędzla nieco więcej farby niż zwykle przy korzystaniu z drybrushu (zwłaszcza przy dwóch pierwszych warstwach). Kolory, z których korzystałem to kolejno: Scorched Brown, Graveyard Earth, Snakebite Leather, Rotting Flesh i Bleached Bone. Na tym etapie zdecydowałem się dodać kilka warstw bardzo mocno rozcieńczonej mieszanki Scorched Brown z niewielkim dodatkiem Fortress Grey.


Tak prezentuje się pomalowana tą metodą skóra. Jeśli uznacie ją za zbyt ciemną, zawsze można ją rozjaśnić stosując delikatny drybrush kolorami Rotting Flesh i/lub Bleached Bone.

Krok 4 – PaznokciePaznokcie zostały na początek pomalowane Scorched Brown, po czym rozjaśnione kolejno Bestial Brown, Snakebite Leather i Bleached Bone.


Krok 5 – PlecyTą część modelu również malowałem stosując technikę suchego pędzla. Zacząłem od Scorched Brown, po którym nałożyłem warstwę 60/40 mieszanki Scorched Brown i Fortress Grey, 40/60 mieszanki Scorched Brown i Fortress Grey, 30/70 mix Scorched Brown i Fortress Grey, samej Fortress Grey i na końcu bardzo delikatnie, dotykając tylko najbardziej wystających elementów Space Wolves Grey. Na tym etapie można eksperymentować z proporcjami obydwu farb, tak by uzyskać tak jasną lub ciemną skórę jaka będzie nam najbardziej odpowiadała.

Skórzane pasy pomalowałem najpierw Scorched Brown, po czym rozjaśniłem je Bronzed Flesh. Krawędzie pomalowałem Vomit Brown, po czym nałożyłem na nie warstwę brązowego tuszu.

Krok 6 – PrzepaskaMalowanie przepaski zacząłem od drybrushu Bestial Brown, po którym nałożyłem kolejno Scab Red i Blood Red. Na samym końcu bardzo delikatnie, skupiając się tylko na krawędziach, zastosowałem drybrush Blazing Orange.


Krok 7 – PancerzNajpierw pomalowałem zbroję rozcieńczonymi Scorched Brown, Bestial Brown i Vomit Brown (warto to zrobić, gdyż dzięki temu w końcowym etapie otrzymamy efekt w postaci "rdzy" prześwitującej spomiędzy płyt pancerza). Następnie suchym pędzlem nałożyłem mieszankę 50/50 Chaos Black i Boltgun Metal, którą rozjasniłem samym Boltgun Metal i Chainmail. Kolejną czynnością było pomalowanie kilku warstw mocno rozcieńczonych Scorched Brown i Chaos Black oraz brązowego tuszu. Malując pancerz w ten sposób uzyskujemy efekt starej, pordzewiałej i zniszczonej (czyli Mordorskiej) zbroi.


Krok 8 – TwarzMalowanie twarzy zostawiłem na sam koniec celowo. Jest to jeden z najważniejszych (o ile nie najważniejszy) elementów modelu i chciałem mieć pewność, że będzie się dobrze komponowała z resztą trolla.

Skórę twarzy pomalowałem w prawie ten sam sposób co resztę ciałą. Jedyną różnicą było to, że zastosowałem trochę więcej Bleached Bone przy ostatnim rozjaśnieniu.
Malując oczy starałem się nadać źrenicom trójkątny kształt – daje to "groźniejszy" efekt końcowy.

Wargi i język pomalowałem najpierw Scab Red, który rozjasniłem Red Gore. Końcówkę języka pomalowałem dodatkowo Blood Red.


Krok 9 – BrońOstatnim elementem do pomalowania został młot. Efekt "drewna" uzyskałem poprzez drybrush kolejno: Scorched Brown, Bestial Brown, Snakebite Leather i wash delikatnie rozcieńczonym brązowym tuszem.

Metalowe elementy malowałem kolejno: Boltgun Metal, Chainmail, czarnym tuszem i delikatnie Mithril Silver.

Materiał malowałem w podobny sposób do "drewna", z tą różnicą, że po nałożeniu Snakebite Leather dodałem jeszcze warstwę Rotting Flesh i wash brązowym tuszem.Oto ukończony i gotowy do gry mordorski troll.

Viruk

Dołącz do dyskusji

 1. Khazad Guard · 17 maja 2011 o 17:02

  zarąbista podstawka 🙂

 2. gomez101 · 20 grudnia 2009 o 00:41

  Fajny art ale mi się bardziej podoba brązowy a nie szary tył a reszta spox

 3. Michał · 19 lipca 2009 o 17:53

  Świetny art i bajeczne malowanie 😉

 4. Borek11 · 24 czerwca 2009 o 14:37

  spox

 5. DragonFireX · 15 listopada 2008 o 14:06

  tyle farbek na jednego trolla

 6. DragonFireX · 15 listopada 2008 o 14:06

  tyle farbek na jednego trolla

 7. lord · 2 października 2008 o 15:02

  spox

 8. Anonymous · 27 kwietnia 2008 o 22:34

  Dziwne, umknął mi ten arcik xD

 9. greyfox3 · 25 lutego 2008 o 14:35

  Pucybut Durina chyba nie ma prawa do komentarzy, ale chciałbym malować tak precyzyjnie jak ty.

 10. Guras · 23 lutego 2008 o 16:32

  Ciekawy art:) no i piękne wykonanie!

 11. Viruk · 4 lutego 2008 o 20:34

  Owszem, art swojego czasu był umieszczony na Twierdzy (za moją zgodą), a wcześniej wisiał jeszcze na One-Ring i na Śródziemiu. To taki art – podróżnik 🙂

 12. Baku · 2 lutego 2008 o 16:11

  A czy ten artykuł nie znajduje się na Twierdzy ?? Ale mniejsza z tym troll bardzo mi sie podoba. IMO gondorczyk też fajnie :D:D 5/5

 13. Isildur · 27 stycznia 2008 o 22:23

  Można też przyjąć że minas był akurat przydeptywany i próbował się podnieść, a noga trola mogła jeszcze nie być przyciśnięta na nim 😛 Ale to tylko moje zdanie.
  Na prawdę niezły poradnik ;]

 14. Viruk · 25 stycznia 2008 o 01:10

  Pomyślałem i to nieraz 😉 Stopa trolla powinna być bardziej wygięta a Minas powinien mniej odstawać. Ale człowiek się uczy na błędach i następna taka podstawka na pewno będzie lepsza 🙂

 15. ugluk · 23 stycznia 2008 o 23:24

  ha, trol pomalowany świetnie.
  jedna rzecz: imo wrzucanie na podstawki martwych przeciwników w takiej formie mija się z celem.

  ktoś martwy jest bezwładny a ciało układa się zupełnie inaczej niż w położonych na podstawkach modelach pierwotnie stojących.

  coś takiego jak u ciebie wygląda trochę sztucznie, nie uważasz? tzn nie pomyślałeś ani razu że mogłoby wyglądać naturalniej? ;>

Może Ci się spodobać