Z życia portalu 7 1916 wyświetleń

Jesteś nowy? Wracasz do gry? Kupiłeś starter?

· 31 sierpnia 2018

Szanowni,

Witam Was bardzo serdecznie na portalu www.Mitril.pl w całości poświęconemu grze bitewnej Władca Pierścieni. Cieszę się, ze trafiliście na Mitrila, bo to najlepsza kopalnia wiedzy na temat naszego systemu w Polsce, a może i na świecie :). Chciałbym Was prosić, abyście poświęcili chwilę na przeczytanie tego tekstu, bo pomoże Wam odnaleźć się w kapitalnym miejscu, jakim jest system bitewny w realiach Władcy Pierścieni.

Obecna nazwa naszego systemu to „Middle-earth Strategy Battle Game” i łączy w sobie modele, zasady scenariusz w świecie The Lord of the Rings, a także The Hobbit.

Wejście w świat wykreowany przez J.R.R. Tolkiena, to fantastyczne doświadczenie pozwalające Wam zbierać armie służące Sauronowi lub te, które opowiedziały się, jako obrońcy Sródziemia. Zbieranie konkretnych armii, malowanie pięknych modeli, spotykanie się z podobnymi fanami gry i toczenie zażartych pojedynków, to kwintesencja naszego hobby. Cieszę się, że dołączyliście do nas i w imieniu Redakcji portalu Mitril.pl oraz całej naszej Lotrowo/Hobbitowej spełeczności serdecznie witam Was na Mitrilu.

Słów kilka o historii systemu bitewnego „The Lord of the Rings”

Sam system powstał w 2001 roku i przechodził różne fazy – od ogromnej popularności do okresu kiedy firma Games Workshop odstawiła na bok LotR’a i zajęła się promocją innych swoich systemów. Szczególnie trudne lata dla naszego systemu, to okres 2008-2011 oraz 2013 – 2016. W tym czasie większość portali, forów poświęconych hobby padło, mnóstwo graczy odeszło do innych systemów – podobną sytuację obserwowaliśmy w naszym kraju, gdzie w oczach topniała grupa graczy. Tylko dzięki uporowi kilkudziesięciu osób w Polsce: organizatorom lokalnych turniejów, grupie sędziów wchodzących w skład Ligi Ogólnopolskiej, funkcjonującemu mimo problemów portalu www.Mitril.pl i przede wszystkim wiernym graczom aktywującym lokalne społeczności, udało się kryzys przetrzymać, a wręcz wyjść z niego z podniesionym czołem. Ostatnich kilka lat, to stale zwiększająca się liczba graczy na turniejach rozsianych po całej Polsce. Wierzymy bardzo mocno w to, że wraz z pojawieniem się nowego startera „Battle of the Pelennor Fields”, nowej edycji zasad, odświeżonych zasad starych profili z LotR’a, że na nowo Śródziemie zabrzmi orężem, a generałowie armii Dobra i Zła poprowadzę swoje armie do zwycięstwa J.

Kupiłem starter i co dalej, czyli jak zacząć przygodę w „Middle-earth Strategy Battle Game”

Mając w ręku nowy starter i będąc nowym lub powracającym po latach graczem, zapewne zadajecie sobie pytanie, co dalej? Pozwólcie, że po kolei przedstawię Wam, jakie obecnie funkcjonują podręczniki i jak z nich skorzystać, a także, jak poruszać się po portalu, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał.

„Rules Manual”

W zestawie startowym „Battle of the Pelennor Fields” znajdziecie obecnie obowiązujący podręcznik z zasadami do gry tzw. „Rules Manual”. Można go nabyć także oddzielnie bez konieczności zakupu całego startera. Obecne zasady zostały odświeżone, zmieniono kilka z nich, dodano nowe, jednak główna mechanika gry jest ta sama. O szczegółowych zmianach przeczytacie na głównej stronie Mitrila w oddzielnych artykułach, filmach temu poświęconych.

„Armies of the Lord of the Ring”

Drugim istotnym podręcznikiem, szczególnie dla tych, którzy od lat kolekcjonują modele do LotR’a, jest nowy aktualizujący profile jednostek, wprowadzający zasady specjalne armii i określający możliwe sojusze podręcznik pt. „Armies of the Lord of the Ring”. Bardzo istotny podręcznik dla miłośników armii z okresu Lotra, a samych zmian jest na tyle dużo, że zakup podręcznika wydaje się niezbędny.

“Armies of the Hobbit”

Ekipa odpowiadająca za “Middle-earth Strategy Battle Game” w Games Workshop oficjalnie zapowiedziała, że w niedługim czasie pojawi się kolejny podręcznik tym razem skoncentrowany na jednostkach, armiach wydanych w okresie Hobbita. W chwili obecnej, aby można było używać armii z ery Hobbita, GW wypuściło do pobrania plik pdf ze wszystkimi profilami z Hobbita wraz z dodanymi akcjami specjalnymi dla poszczególnych bohaterów, które wprowadza nowa edycja zasad. Link do pobrania pdfa, poniżej:

https://www.forgeworld.co.uk/resources/PDF/Downloads//Heroes_and_Villians_%20Hobbit_ENG.pdf

Powyższy podręcznik główny, podręczniki armijne do Lotra i Hobbita dają możliwość rozgrywania konkretnych scenariuszy z historii Śródziemia, a przede wszystkim określają jasno zasady komponowania armii, aby toczyć bitwy na 600/700, czy więcej punktów.

Jednak na tym nie kończą się możliwości naszego systemu. Otóż dla wszystkich miłośników małych (5-7 modeli) potyczek, gdzie po każdym starciu istnieje możliwość awansowania żołnierzy, zdobycia specjalnych umiejętności, GW wypuściło specjalny podręcznik i zasady pt. „Middle-earth Battle Companies”.

„Middle-earth Battle Companies”

Ten sposób gry znacząco różni się od klasycznego modelu gry dużą armią. Tu szczególną uwagę przykłada się do klimatu rozgrywki, scenariusza, czy wręcz prowadzenia narracyjnej kampanii, gdzie z bitwy na bitwę poszczególni żołnierze Waszej Kompanii zdobywają nowe umiejętności, zasady. To świetny system, aby wprowadzić kogoś w grę, ponieważ nie wymaga nakładów finansowych. Raczej większość z nas jakieś figurki posiada, a więcej na ten temat gry możecie przeczytać w niniejszym artykule. Link poniżej:

http://mitril.pl/battle-companies-stworz-swoja-bande/

Ok, mam nadzieję, że macie podstawową wiedzę, co jest teraz podręcznikiem główny, gdzie można znaleźć profile armii i generalnie, jak się odnaleźć w bitewnym świecie Władcy Pierścieni. W takim razie czas, abym przedstawił Wam możliwości naszego portalu, który w tym roku został na nowo przebudowany, tak, aby po 10 latach lepiej spełniać rolę miejsca, które jednoczy wszystkich fanów tego kapitalnego hobby. Poniższy opis ma na celu krok po kroku przybliżyć Wam funkcjonalność portalu i pomoc w odnalezieniu się w Waszym nowym hobby.

Strona główna – http://mitril.pl/

Pasek organizacyjny

Strona główna portalu to miejsce, gdzie zapoznacie się z nowymi artykułami przygotowywanymi przez redaktorów Mitrila, a także użytkowników portalu. Mam nadzieję, że wizualnie strona Wam się podoba J. Góra strony to tzw. okienko techniczne. Tu macie możliwość przejścia na Forum, zerknięcia na statystyki Ligi (dane z turniejów, które mają miejsce w całej Polsce), Poradnik (gdzie właśnie się znajdujemy) oraz zakładka Pobierz, gdzie możecie pobrać trochę interesujących materiałów związanych ze stroną. Jest też możliwość przesłania swojego artykułu, a jeśli tylko znajdziecie na to czas, to czekamy na Wasze materiały :).

Na szarym pasku znajdziecie także wyszukiwarkę, możliwość skontaktowania się z redakcją portalu, a także przejście do fan page naszej strony na Facebooku.

Ostatnim elementem istotnym na pasku, to możliwość rejestracji na Mtrilu, a później po zalogowaniu zarządzania swoim profilem.

Główny artykuł i Co nowego na forum

Poniżej znajduje się główny ekran Mitrila, gdzie w największym tzw. „okienku” zapoznacie się zawsze z najnowszym artykułem, a po prawej stronie znajdziecie informacje o ostatnich wpisach na forum – łatwo zauważyć, które z tematów poruszane były właśnie na forum i szybko przeskoczyć do interesującego Was wątku.

Poniżej głównego artykułu mamy grafiki starszych artykułów oraz kilka miejsc na które chciałbym zwrócić Waszą szczególną uwagę.

CPM – Comiesięczny Przegląd Malarski

To organizowany co miesiąc quiz malarski w którym wzajemnie uczestnicy motywują się do malowania w okresie jednego miesiąca. Szczególnie teraz, mając w ręku nowe niemalowane figurki, zapraszamy do wzięcia udziału w Comiesięcznym Przeglądzie Malarskim, bo nie ma nic bardziej przyjemnego, jak pomalować w ciągu miesiąca pięciu, a może nawet siedmiu konnych Rohańczyków :), przy aplauzie forumowiczów. To także doskonałe miejsce do motywowania wzajemnego, aby wykonać swoje comiesięczne zobowiązania. Szczegóły uczestniczenia w CPM znajdują się na forum.

Nadchodzące Turnieje

To miejsce w którym macie zapowiedź najważniejszych informacji o nadchodzących Turniejach w całej Polsce. Po zapoznaniu się z zasadami, skomponowaniu swojej armii, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Turniejach organizowanych w całej Polsce. Naprawdę nie ma to, jak przy stole spotkać się z różnymi partnerami do gry, dostać tzw. „baty”, tylko po to, aby na następnym turnieju być silniejszym J. Nasze środowisko jest absolutnie pozytywne nastawione do każdego, dlatego też nie miejcie żadnych oporów wyjeżdżać na Turnieje – to wspaniała przygoda i kapitalne doświadczenie w jednym. Więcej informacji na temat Turniejów znajdziecie na forum.

Baza artykułów

Naście lat funkcjonowania Mitrila na Polskim rynku, to cała masa artykułów związanych z naszym hobby podzielona na kilkanaście sekcji. Tu znajdziecie porady malarskie, informacje o taktyce i specyfice poszczególnych armii, raporty bitewne i mnóstwo innych pomocnych materiałów. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z bogatą biblioteką Mitrila, aby poszerzyć wiedzę o swoim hobby.

Forum – http://mitril.pl/forum/

Forum Mitrila, to jego ważna część, gdzie zarejestrowani użytkownicy mogą wymieniać się swoimi uwagami, doświadczeniami, pytać o rady malarskie, zasady, czy sposób kompozycji armii. Zanim jednak zaczniecie korzystać z forum proponuję, krótkie przejście po najważniejszych działach Mitrila:

Mitril – Ogólnie o forum

W tej części ukazują się informacje z życia portalu, ale także zaczynając przygodę z LotR’em możecie przedstawić się szerszej grupie naszych forumowiczów.

Aleja Lotrowych Generałów

Wszelkie Wasze wątpliwości związane z zasadami rozwiążecie w Alei Generałów. Tu także wrzucajcie propozycje, rozpiski Waszych armii, aby wysłuchać rad starych wiarusów. To miejsce istotne dla Was, szczególnie, jeśli macie jakiekolwiek pytania, wątpliwości związane z zasadami.

Życie w siodle, czyli scena turniejowa Lotra

Bardzo ważny dział związany z życiem turniejowym w naszym kraju. Zobaczcie sami ile turniejów odbywa się w Polsce: średnio jeden większy turniej miesięcznie i mnóstwo lokalnych. Tu możecie śledzić, gdzie w Waszym najbliższym otoczeniu odbędzie się turniej. Warto, naprawdę warto ruszyć się z domu i pograć z graczami z całej Polski – świetne doświadczenie dla każdego 🙂 i okazania do poznania ciekawych ludzi.

Battle Companies

Dział poświęcony graniu w Kompanie. Zasady, mechanika, jak w klasycznym systemie, ale sama gra oparta na dowodzeniu małych, zwiadowczych grup. Świetna metoda, aby zacząć naukę w Lotra.

Krasnoludzka Kuźnia

Miejsce dla fanów pędzla, malowania, cieniowania i washowania :). Jednym słowem forum dla tych, którzy szukają pomocy, jak pomalować swoją armię, a także miejsce dla tych, którzy po skończonej „malarce”, chcą się pochwalić.

Krasnoludzka Bazarek

Czym byłoby Śródziemie, gdyby nie było w nim porządnego targowiska. Kupię, sprzedam, zamienię, oddam nie bitego Mumakila za sprawnego Orła, to jedno ze standardowych ogłoszeń na naszym bazarku. Jeśli coś zalega Ci na półce, podaj cenę i wystaw do sprzedaży na Bazarku.

Nie samym Lotrem żyje człowiek

Każdy ma różne Hobby – dominuje nasz bitewniak, ale doskonale rozumiemy, że na nim świat się nie kończy. Chcesz się podzielić czymś nowym, pokazać fajny i grywalny system – daj znać na tym forum.

Na rozstaju dróg

Przeczytałeś fajną książkę, przesłuchałeś fajną płytę, widziałeś rozszerzoną wersję „Drużyny Pierścienia” – to miejsce jest dla Ciebie. Podziel się swoimi wrażeniami.

Portal www.Mitril.pl towarzyszy naszemu systemowi od ponad 10 lat, dlatego też szperając w jego archiwach odkryjecie mnóstwo ciekawych i interesujących artykułów poszerzając swoją wiedzą o Śródziemiu i systemie bitewnym.

Pamiętajcie proszę, że portal, to nie tylko artykuły, ale przede wszystkim ludzie, których spotkacie przy stole bitewnym, czy na turniejach. Wielu z nich zostało moimi znajomymi, przyjaciółmi na lata. To bezcenne w naszym hobby, dlatego też cieszę się, że jesteście z nami, cieszę się, że Śródziemie Was urzekło, bo to naprawdę piękne miejsce i piękna pasja.

Powiedz Mitril i wejdź,

Kalins

Dołącz do dyskusji

 1. Barti · 2 września 2018 o 22:36

  Super, że taki poradnik powstał. Dobra robota!

 2. pio11 · 1 września 2018 o 23:53

  W poniedziałek będę miał wszystkie książki więc zgaduje, że praca pójdzie na bok i będę analizować zmiany . Artykuł świetny. Oby więcej nowych ^^

 3. KobeBryant · 1 września 2018 o 13:04

  Witam, jestem nowy na Mitrilu a graczem że tak powiem „domowym” od początków gazetek DeA a „malarzem” figurek i „architektem” pola bitwy od 6-7lat. Na turnieju niestety nie byłem jeszcze, a co do zasad i systemów to korzystam z prawdziwych tych nowych i tych starych, lubię kombinować między nimi i tworzyć własne na potrzeby danej rozgrywki bądź ogólnie z uwzględnieniem zasad oddających charakter postaci. Artykuł świetny, zawiera wszystkie niezbędne informacje dla nowych na stronie i dla nowych graczy.

 4. Korrigan3 · 1 września 2018 o 11:26

  Witam
  Jestem zupełnie nowym „graczem” w tym systemie. „Graczem” dlatego że bardziej lubię malować niż grać 🙂
  Jedno pytanie mi się nasuwa… czy wraz z nową wersja zmieniają się tylko zasady czy również wszystkie figurki. A stare jak np gobliny z morii wypadają z gry ?

  1. Sfacio · 2 września 2018 o 08:48

   Figurki zostają, zmieniają się tylko zasady.

 5. bogucek · 31 sierpnia 2018 o 23:40

  Zamowilem w Paladynacie dwa booki i czekam, az do mnie przyjda 😀 Warszawa powinna wspierac chlopakow 🙂

 6. Jaskier · 31 sierpnia 2018 o 17:09

  Świetnie przygotowany artykuł, jest tu na prawdę wszystko 😉 polecam wszystkim nowym graczom

Może Ci się spodobać

Z życia portalu

Wesołych Świąt!

Redakcja · 20 kwietnia 2019
Z życia portalu

Wesołych Świąt!

Redakcja · 21 maja 2018