Dzieła Tolkiena

Statystycznie Polak czyta "Władcę" raz do roku.

Moderatorzy: Darlark, Konradussss, Barti, Koshara, TonyStark, Kevin, Mnil

Inkanus
Czyściciel klatek Trolli

Post autor: Inkanus » 16 wrz 2012, 20:40

Jurdzin pisze:W jakiej książce J.R.R Tolkiena jest najwięcej opisów czarnych numerończyków (jeśli w ogóle jakieś są) ?
W Historii Śródziemia (Tom 5 - The Lost Road and Other Writings) jest o upadku Numenoru, nawet kilka jego wersji. Niestety książka nie jest przetłumaczona na polski. Polecam też "Listy" Tolkiena. Można się dowiedzieć wielu ciekawych przemyśleń Tolkienta na temat Śródziemia i nie tylko :)

Awatar użytkownika
micr_pisiont
Strażnik wyschniętej studni

Post autor: micr_pisiont » 23 gru 2012, 22:57

Widziałem, że kilka osób na forum pluje się o ,,brzydką tarczę Thorina,, , więc rozwieje wątpliwości: ona powinna taka być! Thorin w trakcie bitwy pod Anazulibar, gdy rozbito jego tarczę, urwał dębową gałąź i używał jej jako tarczy. Stąd mamy Thorina Dębową Tarczę ;)

Awatar użytkownika
Neo
Angin

Post autor: Neo » 23 gru 2012, 23:04

Kolego nie chce Cie martwić ale 90% ludzi tutaj o tym wie. Także Ameryki nie odkryłeś ziomeczku. A "plują się" tylko dlatego, że tarcza ta wyrzeźbiona jest tak sobie.

Awatar użytkownika
micr_pisiont

Post autor: micr_pisiont » 23 gru 2012, 23:20

Nie wiedziałem że wiedzą :) Ale widziałem że ktoś pisał że Thorin powinien mieć lepszą tarczę ;)
Przepraszam za spam :lol:
Pozdrawiam
micr50

Awatar użytkownika
Koshara
Sztygar

Post autor: Koshara » 08 sty 2013, 22:37

Po kinowym Hobbicie powoli zmierzam chyba ku tolkienowskiemu nerdostwu, gdyż to i owo z mitologii sobie przeglądam i chcę w końcu przeczytać zapomniane na półce "Dzieci Hurina". A to pewnie będzie dopiero początek :)

Piszę, bo czytając o Isildurze na wiki ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Isildur ) natrafiłem na intrygujący akapit:
Śmierć Isildura
Szczątki monarchy najprawdopodobniej odnaleźli wysłannicy Sarumana, około 2851 roku Trzeciej Ery, kiedy poszukiwali Pierścienia w okolicach pól Gladden. Przenieśli je do Isengardu, gdzie z rozkazu czarodzieja zostały spalone w jednym z pieców, po zabraniu wartościowych przedmiotów, jakie jeszcze zachowały się przy Isildurze.
Czy postępowanie Sarumana nie wygląda dziwnie? Ograbić i spalić ciało króla Gondoru? Przecież poddani woleliby go raczej złożyć w krypcie. Czyżby Saruman zawsze był lekko stuknięty?

Awatar użytkownika
Ajas
Redaktor

Post autor: Ajas » 08 sty 2013, 22:51

W tym samym roku udało mu się przekonać Białą Radę, że atak na Dol Guldur to słaby pomysł - tak, już od tego czasu działał wyłącznie na swoją korzyść - bardzo możliwe, że do myślenia dał mu fakt, że szczątki władcy (sporo z niego nie zostało ;) ) nie mają na sobie Pierścienia, tak więc możliwe, że nie zniknął on ze Śródziemia. Radzie sprzedał kit na temat spłynięcia błyskotki do morza, a sam oddał się grze na dwa fronty.

Pozdrawiam, Ajas :D
KedzioR_vo do Offa o cyckach pisze:MaRta radzi, żebyś se cycki w necie pooglądał, bo widać, że nie wiesz, jak wyglądają (:D)
Jesteś z Poznania? kliknij!

Awatar użytkownika
micr_pisiont

Post autor: micr_pisiont » 01 mar 2014, 15:41

Nie miałem pomysłu gdzie wrzucić więc wrzucam tutaj.
http://imgur.com/a/iS6Di#0Gw8Fb3
Całkiem ciekawy opis najgroźniejszych istot z książek Tolkiena. :)

Awatar użytkownika
Koshara
Sztygar

Post autor: Koshara » 31 gru 2016, 0:19

Powstań z martwych temacie!
Obrazek

Wskrzeszam bo szaloną teorię wyczytałem, że Królewna Śnieżka to kontynuacja WP :D Przypadek? Nie sądzę! http://www.cracked.com/blog/snow-white- ... -universe/

No i główny wątek - czy ktoś czytał już opowieść o Kullervo?

Awatar użytkownika
Eorl vel Plankton
Mistrz zardzewiałych zbroi

Post autor: Eorl vel Plankton » 31 gru 2016, 8:51

Koshara dziękuje za wybuchnięcie mi głowy :shock:
-Ilu masz Morków?
-Wszystkich.

DMP 2014

Awatar użytkownika
FishPriest
Redaktor

Post autor: FishPriest » 31 gru 2016, 10:49

Koshara pisze: No i główny wątek - czy ktoś czytał już opowieść o Kullervo?
Czeka u mnie na półce na swoją kolej i czas. Polecasz?
Wszystkich graczy z Łodzi zapraszam tutaj

Awatar użytkownika
Shein

Post autor: Shein » 03 sty 2017, 20:49

Ostatnio zacząłem sobie odświeżać wszystko co w domu mam o Śródziemiu, dobrnąłem do Hobbita. Dzięki lekturze przypomniałem sobie, dlaczego mój mózg się samoczynnie buntuje i daje sygnał do zasypiania gdy tylko włączam ekranizację. Ilość rozbieżności mnie poraża.

Pomóżcie tylko wyjaśnić jedną ważną kwestię. Hobbita mam w przekładzie Marii Skibniewskiej. Wg tego egzemplarza Bolg jest goblinem, którzy prowadzi armię Gundabadu i jest synem wodza goblinów z Morii, który został wcześniej zabity przez Daina. Zgadza się w tym zdaniu wszystko? Bo mam już mętlik.

Awatar użytkownika
FishPriest
Redaktor

Post autor: FishPriest » 03 sty 2017, 21:13

Shein pisze:Ostatnio zacząłem sobie odświeżać wszystko co w domu mam o Śródziemiu, dobrnąłem do Hobbita. Dzięki lekturze przypomniałem sobie, dlaczego mój mózg się samoczynnie buntuje i daje sygnał do zasypiania gdy tylko włączam ekranizację. Ilość rozbieżności mnie poraża.

Pomóżcie tylko wyjaśnić jedną ważną kwestię. Hobbita mam w przekładzie Marii Skibniewskiej. Wg tego egzemplarza Bolg jest goblinem, którzy prowadzi armię Gundabadu i jest synem wodza goblinów z Morii, który został wcześniej zabity przez Daina. Zgadza się w tym zdaniu wszystko? Bo mam już mętlik.
Tak i Tak.
Generalnie Bolg to syn Azoga i dowodził goblinami z Góry Gundabad, które ruszyłyn a bitwę z krasnoludami po tym, jak Thorin i spółka narozrabiali w Goblińskim królestwie. Padł zabity przez Beorna w bitwie pięciu armii.

Tyle mówi książka. Bierz jednak pod uwagę, że w Hobbicie istnieją Gnomy i Kamienne olbrzymy, nigdzie indziej nie spotykane u Tolkiena - kiedy pisał tę książkę, nie miał klarownej wizji świata (jak we Władcy).
Musisz też pamiętać, że wielokrotnie mistrz używał wyrazów Ork i Goblin zamiennie, nie rozróżniając ich jako ras, raczej uznając "Gobliny" za te mniejsze, "niewolnicze" plemię.

Hobbit filmowy ofc narozrabiał, pierwotnie antagonistą miał być Yazneg, później Bolg i skończyli na Azogu. Stąd chociażby takie zamieszanie wokół pierwotnrgo modelu bolga, który przemianowano na gundabad orc general a teraz na keeper of the dungeons.

Przedstawiono też Gundabady w filmie jako rosłych orków, GW zaś wcześniej idąc dość ściśle z linią książek tolkienowskich wydało ich wcześniej jako "gobliny". W efekcie mamy dwie jednostki zupełnie nie pasujące do siebie (Ork/Goblin, wzrost, uzbrojenie, styl i detale). Jedynym łącznikiem jest zasada "Ancient enemies" praktycznie bezużyteczna w kontekście zasad Hobbita ale sensowna w starym lotrze.
Wszystkich graczy z Łodzi zapraszam tutaj

Awatar użytkownika
Shein

Post autor: Shein » 03 sty 2017, 21:45

FishPriest pisze: Musisz też pamiętać, że wielokrotnie mistrz używał wyrazów Ork i Goblin zamiennie, nie rozróżniając ich jako ras, raczej uznając "Gobliny" za te mniejsze, "niewolnicze" plemię.
Tej informacji mi brakowało najbardziej! Czyli nie jest to wina przekładu. Trochę szkoda klimatu, oderwania od uniwersum.

Awatar użytkownika
Koshara
Sztygar

Post autor: Koshara » 03 sty 2017, 23:46

@Eorl vel Plankton - You're welcome :balrog: Niezła fanowska teoria :) Można by się pokusić o dopasowanie innych legend i bajek, np. Śpiąca Królewna w klimacie odpowiada czasom Silmarillionu.

@FishPriest - przeczytałem na razie tylko wstęp i przejrzałem. Wydanie tego jest bardzo dobrym pomysłem, bo to jest przymiarka do historii dzieci Hurina i dramatycznej historii w ogóle. Jest to również wskrzeszenie zapomnianej legendy z Finlandii.

Wydanie jest imo świetne - po przejrzeniu - są skany rękopisów i historia w oryginale, po angielsku. Można więc poćwiczyć stylizowany angielski :) A przede wszystkim zagłębić się w językowe niuansy, bo Tolkien napisał to jeszcze przed IWŚ, gdy do tworzenia językó dopiero przymierzał się.

Polecam. O samym Śródziemiu raczej nic tam nie znajdziesz ale powyżej widać raczej, że jest sporo innych ciekawostek.

BTW polecam zakupić w taniej księgarni, np. nieprzeczytane.pl, czytam.pl, na ceneo większość takich można znaleźć. Warto sprawdzać w nich ceny ręcznie, bo czasem jednak niektóre pozycje w porównywarce nie wyświetlają się.

Według mnie Hobbit Jacksona jest udaną ekranizacją - w wersji rozszerzonej. Nawet nie starał się powtarzać stylu Władcy, to inna historia, o wiele lżejsza i bardziej "szczeniacka".
Hobbit jest basniowy, bajkowy w porównaniu z Władcą.
Dychy nie dam ale zasnąłbym na seansie tylko po lekach ;)

Awatar użytkownika
Turgon
Gobliński jeździec

Re: Dzieła Tolkiena

Post autor: Turgon » 20 wrz 2018, 19:47

Wrzucam tak dla uzupełnienia tematu, dla zasady ;)
Dla tych co nie wchodzą często na Mitrila (jak ja) lub nie siedzą w temacie:
1) Beren i Luthien.
Od 2017r. mamy wydaną po polsku książkę Beren i Luthien, materiały Tolkiena tyczące się powstawania opowieści o wykradzeniu Silmarila z korony Morgotha. (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4807714/beren-i-luthien)
2) Dzieci Hurina.
Jeżeli ktoś kilka lat temu nie zdążył kupić Dzieci Hurina będzie mógł nadrobić zaległości, ponownie dostępne od 30.10.2018r. z innego wydawnictwa (https://www.proszynski.pl/Dzieci_H%C3%B ... 1300-.html). Opowieść o tragicznej historii Turina, syna Hurina.
3) Upadek Gondolinu
Wkrótce (kiedy nie znalazłem jeszcze informacji) ma wyjść tłumaczenie na polski The Fall of Gondolin (https://naekranie.pl/aktualnosci/upadek ... na-3080867). Jest to ostatnia z 3 głównych historii, wokół których "zbudowany" został Silmarillion.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wszystko o książkach i prasie”