Dzieła Tolkiena

Statystycznie Polak czyta "Władcę" raz do roku.

Moderatorzy: Darlark, Konradussss, Barti, Koshara, TonyStark, Kevin, Mnil

Awatar użytkownika
Azaghal
Strażnik wyschniętej studni

Post autor: Azaghal » 23 lis 2010, 12:33

TurinTurambar pisze:Azaghalu jak mozesz podrzuc tu moze link do filmu o Tolkienie.
Służę uprzejmie:
http://www.bbc.co.uk/archive/writers/12237.shtml
Powiem tyle, że naprawdę warto obejrzeć, gdyż powstał jeszcze w '68.
I never tell anybody exactly how clever I am. They would be too scared.

Awatar użytkownika
TurinTurambar
Plugawy Szaman

Post autor: TurinTurambar » 23 lis 2010, 14:12

Azaghal jak zwykle pomocny! Co do samego filmiku to jest b. dobry z pięknym zakończeniem... Mhm... Będę to musiał obejrzeć jeszcze kilka razy. :wink:

Pozdrawiam Turin Turambar
"Tak to już bywa, że kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać, że zdąża jedynie skrótem na jego spotkanie." - J.R.R. Tolkien

Awatar użytkownika
Mixallo
Treser wargów

Post autor: Mixallo » 23 lis 2010, 14:27

Mam pytanie. W Hobbicie było tak, że po wyjsciu z chatki jakiegos goscia za gorami Mglistymi (nie pamietam jego imienia niestety, ostrzegl ich o zagrozeniu w mrocznej puszczy), gandalf zniknał gdyż powiedział, że ma coś do załatwienia. Czy zniknął on aby wygnac z mrocznej puszczy Saurona? ^^ To mój odwieczny spór ze znajomymi ^^

Awatar użytkownika
TurinTurambar
Plugawy Szaman

Post autor: TurinTurambar » 23 lis 2010, 15:13

Mixallo może moja odpowiedź Cię zadowoli. Po opuszczeniu chatki Beorna, Gandalf towarzyszył Kompanii, aż do Starego Traktu przez Puszczę - tam się rozstali. Gandalf pośpieszył na zebranie Białej Rady (do Rivendel bodajże). Na Radzie ustalono, że pora wypędzić zło z Guldur i tak też się stało. Sauron został wygnany, ale Guldur stało dalej. O ostatecznym zniszczeniu tejże twierdzy możesz przeczytać w moim opowiadanku - Błękit Wschodu. To chyba tyle.

P.S. Gandalf zniknął nie po to by wygnać Saurona, ale po to by udać się na Białą Radę, na której zostało ustalone, że trzeba wypędzić Saurona. Więc nie wiem kto ma rację w Waszym sporze. Jest ona gdzieś pomiędzy. :wink:
"Tak to już bywa, że kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać, że zdąża jedynie skrótem na jego spotkanie." - J.R.R. Tolkien

Awatar użytkownika
Mixallo
Treser wargów

Post autor: Mixallo » 23 lis 2010, 16:45

W każdym bądź razie dzieki, no ale jak rada postanowiła, to nie udała się od razu do mrocznej puszczy?

Awatar użytkownika
TurinTurambar
Plugawy Szaman

Post autor: TurinTurambar » 23 lis 2010, 18:11

Mixallo pisze:W każdym bądź razie dzieki, no ale jak rada postanowiła, to nie udała się od razu do mrocznej puszczy?
Nie mogę się oprzeć - nie mówi się w każdym bądź razie tylko w każdym razie. :wink:
A co do pytanie to pewny nie jestem, ale myślę, że tak od razu to nie.

Awatar użytkownika
Cokolwiek
Bębniarz z głębin

Post autor: Cokolwiek » 13 gru 2010, 18:44

TurinTurambar pisze:możesz przeczytać w moim opowiadanku - Błękit
Wschodu
Wchodzę do tematu., aby o coś spytać i dostaję odpowiedź prawie na tacy...
A teraz od początku... Zainteresowałem się ostatnio ostatnią dwójką czarodziejów/ii z powieści Tolkiena... Dowiedziałem się, że byli w kolorach błękitnych i zostali wysłani z misją na wschód... Co zgadza się z tytułem twojego opowiadania... W związku z tym mam dwa pytania:
-Gdzie znajdę to opowiadanie?
-Czy możecie mi jeszcze więcej o nich opowiedzieć?
Z góry dzięki...

Awatar użytkownika
TurinTurambar
Plugawy Szaman

Post autor: TurinTurambar » 13 gru 2010, 19:34

Proszę bardzo o to one:
http://www.mitril.pl/forum/viewtopic.php?t=7471

Do fragmentu opowiadającego o Błękitnych czarodziejach jeszcze nie doszło, ale może na ferie je ukończę. Nie jest ono bardzo wiernym odzwierciedleniem wydarzeń Wojny o Pierścień (nie zgadzają się niektóre daty). Życzę miłej lektury i liczę na komentarz.

Tutaj możesz poczytać troszkę o Istarich. Traktują o nich zwłaszcza posty moje i Turgona. Poczytaj sobie na tej stronie i następnej.

Awatar użytkownika
Pawloo

Ksiązka

Post autor: Pawloo » 04 lut 2011, 12:26

Hej. Ostatnio po przeczytaniu książek z serii ,,Władca Pierścieni" zaczęło mnie nękać jedno pytanie ,a mianowicie:
W książce jest napisane że 4 hobbitów z drużyny to byli : Frodo, Sam, Pipin i Rady , natomiast w filmie zamast Rady'ego jest Mery. Więc się zastanawiam czy to na potrzeby filmu tak zmieniono to imię czy też ja mam taką książkę z dziwnymi tłumaczeniami?
(Bo w tej książce jest np. zamiast Bagins - Bagosz:P)
Ziemia zmarznięta, krok wędrowców pęta. Nie zobaczą drogi końca, ani księżyca ,ani słońca.

Awatar użytkownika
Morgoth
Mistrz zardzewiałych zbroi

Post autor: Morgoth » 04 lut 2011, 12:54

To tylko takie dziwne, "spolszczające" tłumaczenie. Zarówno w książce jak i w filmie ta postać nosiła imię Merry. :)

Awatar użytkownika
Pawloo

Książka

Post autor: Pawloo » 04 lut 2011, 13:53

Aha dzięki
Ziemia zmarznięta, krok wędrowców pęta. Nie zobaczą drogi końca, ani księżyca ,ani słońca.

Awatar użytkownika
TurinTurambar
Plugawy Szaman

Post autor: TurinTurambar » 04 lut 2011, 14:57

Morgoth to się wysiliłeś. :P Jest to tłumaczenie pana Jerzego Łodzińskiego, w którym większość (prawie wszystkie) nazwy są tłumaczone na j. polski - niziołki, Szpikulec, Piaszczyk... Trochę na tym książka traci, ale samo tłumaczenie jest dobre.

Awatar użytkownika
Azaghal

Post autor: Azaghal » 04 lut 2011, 15:01

Poza tym, że tłumacz nazywa się Łoziński :P.
I never tell anybody exactly how clever I am. They would be too scared.

Awatar użytkownika
Morgoth
Mistrz zardzewiałych zbroi

Post autor: Morgoth » 04 lut 2011, 15:09

TurinTurambar pisze:Morgoth to się wysiliłeś. :P Jest to tłumaczenie pana Jerzego Łodzińskiego
Skoro czytał te książki to chyba wiedział czyje to tłumaczenie. Rozumiem, że ten "Łodziński to literówka. :P

A co do samego tłumaczenia to spolszczanie większości nazw własnych jest moim zdaniem bez sensu i może wprowadzać czytelnika w błąd (jeżeli oczywiście miał styk z oryginałem/innym tłumaczeniem/filmem). W dodatku jak dla mnie wiele nazw przetłumaczonych na język polski brzmi po prostu głupio :wink: Wiem, że to subiektywna ocena. :)

Turgon

Post autor: Turgon » 06 lut 2011, 22:18

Stare ale warto uściślić.
Mixallo pisze:Mam pytanie. W Hobbicie było tak, że po wyjsciu z chatki jakiegos goscia za gorami Mglistymi (nie pamietam jego imienia niestety, ostrzegl ich o zagrozeniu w mrocznej puszczy), gandalf zniknał gdyż powiedział, że ma coś do załatwienia. Czy zniknął on aby wygnac z mrocznej puszczy Saurona?
Mam odpowiedź na to pytanie: Gandalf uczestniczył w radzie, potem wyruszył z radą przegnać Czarnoksiężnika; później dopiero nastąpiła Bitwa Pięciu Armii.

Jeśli chodzi o imiona, wg mnie nie powinno się ich tłumaczyć ale dobrą rzeczą byłoby podawać ich tłumaczenie chociażby w przypisach.

O Błękitnych Czarodziejach trochę dodać jeszcze można ale szkoda - temat już dawno zamknięty.
Za rzadko wchodzę na tę stronę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wszystko o książkach i prasie”