Dzieła Tolkiena

Statystycznie Polak czyta "Władcę" raz do roku.

Moderatorzy: Darlark, Konradussss, Barti, Koshara, TonyStark, Kevin, Mnil

Awatar użytkownika
Drizzt Do' Urden
Gobliński jeździec

Władca Pierścieni - trylogia.

Post autor: Drizzt Do' Urden » 24 sty 2008, 17:28

Co tu dużo mówiąc. Kultowa książka i tyle! :D
"W granicach Athel Loren czas i odległość podlegają innym prawom (...) Pokonanie dystansu pięciu mil zabrać może cały rok, a setki mil godzinę..."

Awatar użytkownika
Ven
Pomocnik Szamana

Post autor: Ven » 28 sty 2008, 10:55

Pytanie o władcy pierścieni ale nie o trylogie samą w sobie:

Czy ktoś zna historię Elladana&Elrohira? Chodzi o ten czas gdy ich matka (nie znam imienia) była więziona w loch (Dol Guldur?) i kto ją uwolnił (oni? biała rada?) Co robili przedtem co potem?

Byłbym wdzięczny za streszczenie tego lub chociaż podanie źródła , gdzie to jest napisane
Nie bądź taki zabAAAAAAAAwny !

Jesteś z Poznania? kliknij!

Awatar użytkownika
Ajas
Redaktor

Post autor: Ajas » 28 sty 2008, 12:00

W 2509 Trzeciej Ery (czyli około 500 lat przed wydarzeniami Wojny o Pierścień) Celebriana, żona Elronda, matka Arweny i córka Galardieli i Celeborna, znajdująca się w drodze z Imladris do Lorien, została porwana i raniona zatrutą bronią. Jej synowie Elladan i Elrohir odbili ją, a Elrond uzdrowił. Wydarzenia te doprowadziły do opuszczenia przez nią Śródziemia rok później i odpłynięcia z Szarych Przystani do Valinoru.
Tak to wygląda w skrócie :D
KedzioR_vo do Offa o cyckach pisze:MaRta radzi, żebyś se cycki w necie pooglądał, bo widać, że nie wiesz, jak wyglądają (:D)

Awatar użytkownika
Thorin
Czyściciel klatek Trolli

Post autor: Thorin » 31 sty 2008, 15:37

trylogia to super książka ale na tym spocząć to grzech ja np czytałem Silmarillion,
Dzieci Hurina i obecnie czytam Niedokończone opowieści
Nie będzie jutra dla ludzi!!!

Awatar użytkownika
Ajas
Redaktor

Post autor: Ajas » 31 sty 2008, 16:22

"Niedokończone Opowieści" to prawdziwy skarb :D Polecam każdemu kto jeszcze nie czytał!!
KedzioR_vo do Offa o cyckach pisze:MaRta radzi, żebyś se cycki w necie pooglądał, bo widać, że nie wiesz, jak wyglądają (:D)

Awatar użytkownika
ugluk
Płomień z Udunu

Post autor: ugluk » 31 sty 2008, 17:49

Czytałem. W sumie takie różne historyjki i smaczki.
Sprzedam dużo Tyranidów

Awatar użytkownika
Kevin
[Własny wybór]

Post autor: Kevin » 01 lut 2008, 3:13

Jestem po trylogii, Silamrillionie, Niedkończonych Opowieściach i Hobbicie. Oczywiście dzieła kultowe i przeczytałem wszystkie nie raz i nie dwa i na pewno do nich wrócę. Natomiast od kilku lat szukam Księgi Zapomnianych Opowieści. Wprawdzie jest to część HoME, które posiadam(a raczej posiadałem bo ostatnio format był) na kompie, ale jakoś wolę mieć książkę fizycznie niż czytać na kompie.
"Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna-a kilka prawdziwych wojen widziałem-pod względem porządku i ładu do złudzenia przypomina ogarnięty pożarem burdel"- A.Sapkowski "Chrzest Ognia"

Awatar użytkownika
Seba
Mistrz zardzewiałych zbroi

Post autor: Seba » 01 lut 2008, 13:59

Przeczytałem WP, Hobbita, Silmarillion, Niedokończone Opowieści i Dzieci Hurina. W przyszłości mam zamiar upolować gdzieś kolejną książkę Tolkiena (wraz z ilością przeczytanych książek maleje liczba księgarni, w których mogę dostać kolejne ;) ). Oczywiście wszystkie książki są świetne, ale najlepsze chyba były Niedokończone opowieści, w każdym razie najwięcej wyjaśniły.
Kiedy czytałem WP miałem wiele braków w swojej wiedzy, ale po lekturze Silmarillionu wiedziałem, że Valarowie nie są elfami oraz, że Eldarowie nie odpływają "gdzieś za morze" (czyli nie wiadomo gdzie) tylko do Amanu :P

Mam jeszcze uwagę co do nazwy tematu: z tego co wiem WP nie jest trylogią. Jest wydawana w 3 tomach, ale jest podzielona na 6 ksiąg. Tak przynajmniej czytałem na wielu forach i innych miejscach i w końcu uznałem, że to jest prawda, więc zwracam na to uwagę. Jeśli jedna się mylę to przepraszam :D
"Przypisywali bowiem [hobbici] owym dawnym królom wszystkie swoje podstawowe prawa; przestrzegali ich zazwyczaj z dobrej woli, ponieważ były to prawa (jak powiadali) starożytne i sprawiedliwe." - J.R.R. Tolkien

Awatar użytkownika
Ajas
Redaktor

Post autor: Ajas » 01 lut 2008, 15:06

WP miał być wydany w (sic!) jednym tomie, ale wydawca odmówił Tolkienowi ponieważ bał się, że się nie sprzeda XD

Awatar użytkownika
lunatyk

Post autor: lunatyk » 01 lut 2008, 15:11

Racja WP to sześcioksiąg, który w zamierzeniu Tolkiena miał zostać wydany w jednej książce (dziś czasem można się natknąć na takie właśnie wydanie), jednak naciski wydawcy (głównie chodziło o ciężkie czasy powojenne- książka w takim wydaniu na pewno znalazła by mniej czytelników, ze względu na cenę) została wydana taką jaką ją znamy.
Również na temat tytułów danych tomów Tolkien miał początkowo nieco inny zamysł ("Powrót Króla" miał początkowo nosić tytuł "Wojna o Pierścień" :D)

Awatar użytkownika
Ajas
Redaktor

Post autor: Ajas » 01 lut 2008, 15:28

Co do twórczości Tolkiena - czy ktoś kojarzy "Listy do Świętego Mikołaja"? :mrgreen:

Awatar użytkownika
lunatyk

Post autor: lunatyk » 01 lut 2008, 15:43

Cóż to za twór? ;)

khamul
Poskramiacz pająków

Post autor: khamul » 01 lut 2008, 17:11

Kevin pisze:Jestem po trylogii, Silamrillionie, Niedkończonych Opowieściach i Hobbicie. Oczywiście dzieła kultowe i przeczytałem wszystkie nie raz i nie dwa i na pewno do nich wrócę. Natomiast od kilku lat szukam Księgi Zapomnianych Opowieści. Wprawdzie jest to część HoME, które posiadam(a raczej posiadałem bo ostatnio format był) na kompie, ale jakoś wolę mieć książkę fizycznie niż czytać na kompie.
To Cię niestety muszę zmartwić. Jedyna opcja, to kupić używaną na allegro (jedna część ok. 250-300zł). Ch. Tolkien zakazał tłumaczenia HoME i od tamtego czasu wycofana ze sprzedaży :(

Awatar użytkownika
Seba

Post autor: Seba » 01 lut 2008, 18:53

Lunatyk: "Listów do św. Mikołaja" to nawet na oczy nie widziałem, nie mówiąc już o czytaniu :) Mogę cię jedynie zapewnić, że tematyką baaardzo odbiega od WP i spółki ;) Raczej książka jest przeznaczona dla dzieci (co nie oznacza, że nie warto przeczytać, w końcu autorem jest Tolkien :P ).

Khamul: Właściwie dlaczego Christopher Tolkien zakazał tłumaczenia HoME? Jest jakiś konkretny powód?
"Przypisywali bowiem [hobbici] owym dawnym królom wszystkie swoje podstawowe prawa; przestrzegali ich zazwyczaj z dobrej woli, ponieważ były to prawa (jak powiadali) starożytne i sprawiedliwe." - J.R.R. Tolkien

Mróva
Pomocnik Szamana

Post autor: Mróva » 01 lut 2008, 20:50

Jest. Zdaje się że po prostu synek bał się, że tłumaczenia mogłyby zmienic zbytnio wizję taty, co zresztą jest więcej niż prawdopobne, HoME to nie książka Fantasy, gdzie można używac "wolnego tłumaczenia" :D IMO takie jest wytłumaczenie. Ja tam się z nim zgadzam :mrgreen:

Tolkien był więcej niż niezłym bajkopisarzem :) Ponoc "Łazikanty" to naprawdę niezła lektura :P
Darth Vather pisze:Zna ktoś tytuł głównej muzyki z Władcy Pierścieni? Brzi to jakoś tak TaMTaMTaM TamTamTam TamTamTam TamTamTaaam Tam TamTam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wszystko o książkach i prasie”