Polska literatura fantasy

Statystycznie Polak czyta "Władcę" raz do roku.

Moderatorzy: Darlark, Konradussss, Barti, Koshara, TonyStark, Kevin, Mnil

Awatar użytkownika
Celabril
Gobliński jeździec

Post autor: Celabril » 25 kwie 2009, 11:16

Tomi pisze: Czytał ktoś może "Popiół i Kurz" Grzędowicza, bo mam ochotę sięgnąć, a nie wiem, czy warto ;)
Właśnie zaczynam, zapowiada się ciekawie. Ja mogę z polskiej fantastyki polecić moich trzech ulubionych Autorów: Ziemiańskiego, Grzędowicza i AS'a. Muszę jeszcze poszerzyć horyzonty o klasykę jak Kossakowska (nic nie czytałem...). Kawałem dobrej roboty jest też seria o Vesperze Magdy Kozak ("Nocarz", "Renegat", "Nikt") choć zakończenie sagi nie przypadło mi do gustu, "Nikt" jest nieco na siłę napisany...
Wykułem miecz, ognistą stal,
Trzy łokcie długą, grubą na cal,
Zaklęte w niej płomień i lód,
Przyniosą zwycięstwo gdy stanę u wrót!

Awatar użytkownika
Larkin
Bębniarz z głębin

Post autor: Larkin » 28 kwie 2009, 8:49

Tomi pisze:Kto szuka ten znajduje ;)
www.1944.waw.pl
Byłem w Empiku i znalazłem tą książkę, korzystając z wakacji przystanąłem z nią na kilka długich minut. Co mogę powiedzieć o niej? Zaczyna się od tego, że Gromowcy już są w 1944 i lądują w Polsce, druga akcja - rozmowa o powrocie do roku 2008 i planowanie wyruszenia do Polski (a znajdują się na samym początku w Ameryce). Podobał mi się opis walki z niemcami. Jeden żołnierz Gromu rozpracowywał taktykę Niemców i starał znaleźć jakieś luki i wykorzystać. Dynamiczne starcia... Jeszcze całej nie przeczytałem :D

Rozejrzał się troszkę i znalazłem tego samego autora podobną książkę: www.1939.waw.pl
Akcja się toczy na samym początku Kampanii Wrześniowej i niespodziewanie siły NATO cofają się do tego okresu. Oczywiście zadane jest pytanie (takie jakby z emocją komentatora sportowego) - Czy siły NATO pomogą małej grupce sił Polskich? Czy da się zmienić losy początku wojny? (no tak mniej więcej).

Cóż, sumując. Z pewnością będę chciał zakupić te książki, jedna w miękkiej oprawie z kolorową okładką kosztuje 29,90 złocisza. ;)
Jestem święcie przekonany, że w piekle mówią po niemiecku, na pewno!
~~~~
Gdy coś się nie uda... http://nooooooooooooooo.com/

Awatar użytkownika
Dem'arius
Strażnik wyschniętej studni

Post autor: Dem'arius » 28 kwie 2009, 9:41

Tomi pisze:Kto szuka ten znajduje ;)
Czytał ktoś może "Popiół i Kurz" Grzędowicza, bo mam ochotę sięgnąć, a nie wiem, czy warto ;)
Również ja oceniam książkę pozytywnie. Warto nadmienić, że składa się z dwóch części - opowiadania wstępnego (które robi tutaj za swoisty prolog) i książki właściwej. Obie części cechuje ten sam mroczny klimat - mamy równoległy świat, po którym szwendają się demony, dusze ludzi, którzy zginęli gwałtowną śmiercią, oraz główny bohater (wykładowca etnologii).
Tomi pisze:Tak przy okazji, co polecicie z Nowości, które ostatnio wyszły ?
Mnie osobiście zaciekawiła książka Sopel, który pojawił się w empiku stosunkowo niedawno. Przysiadłem, przeczytałem ze 20 stron i spodobał mi się ten zimowy klimacik. Tyle, ze po tygodniu nie było już empiku ani jednego wydania (ani pierwszej, ani drugiej części oO).

Recenzja:
http://ksiazki.polter.pl/Sopel-Czesc-1- ... new-c18639

Awatar użytkownika
Dragon_Warrior

Post autor: Dragon_Warrior » 07 maja 2009, 23:15

Tomi pisze: A co do nagrody za "Pana Lodowego Ogrodu" - osobno dostawał za poszczególne książki. Więc za "Pana..." osobno i za "Kurz..." osobno.
Chodziło o to, że po pierwszym Zajdlu przyszła moda na Grzędowicza i na formularzu do głosowania Grzędowicz był wtedy najpozytywniej rozpoznawanym nazwiskiem - niby 3 częśc trylogii husyckiej tez tam była ale Sapek w fandomie jest średnio poważany ostatnio...

a co do książek to jeszcze cykl o Gamedec'u polecam (bo zdaje się ze zapomniałem). O ile za S-F nie przepadam, to wizja ocierająca się mocno o gry komputerowe przyszłości i wszelkie konsekwencje takiego rozwoju - naprawde mi się podobała.

Awatar użytkownika
Kevin
[Własny wybór]

Post autor: Kevin » 28 maja 2009, 16:44

Dziś skończyłem wreszcie "Charakternika" Piekary. W sumie przeczytałem to na dwa razy, ale od pierwszego do drugiego minął blisko miesiąc.
W sumie im więcej książek owego autora czytam tym bardziej mnie zniechęca. 3 pierwsze części cyklu inkwizytora to była czysta poezja. Potem przyszła czwarta, która pozostawiła po sobie duży niesmak i rozczarowanie. Potem przeczytałem przygody Ariwalda gdzie podobały mi się chyba ze 3 opowiadania. Pierwsza cześć "Płomień i krzyż" znowu zawiodła i teraz "Charakternik" podobnie. W sumie nie spodziewałem się po tej książce czegoś super, ale stwierdzam, że mógł się bardziej postarać. O ile same realia, w których dzieje się historia są zrobione świetnie i bardzo dobrze oddają czasy, w których maja miejsca wydarzenia to sama linia fabularna jest już mocno przeciętna. Nie wiem i nie potrafię zrozumieć po co się Piekara w każdej książce sili na cynizm i czarny humor. Może to jest jego styl, ale pisanie każdej książki tak samo to już lekka przesada. Tak jak napisałem, 3 pierwsze części cyklu Inkwizytora były jeszcze odkrywcze, zachwycały samym pomysłem, to potem z każdą kolejną książką owego autora jest coraz gorzej. Ciagle ogrzewany kotlet, tylko z innym imieniem i w trochę innych realiach.
"Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna-a kilka prawdziwych wojen widziałem-pod względem porządku i ładu do złudzenia przypomina ogarnięty pożarem burdel"- A.Sapkowski "Chrzest Ognia"

Awatar użytkownika
BUSHMAN
Gobliński jeździec

Post autor: BUSHMAN » 28 maja 2009, 16:56

ja natomiast jestem fanem kostucha. bardzo mi sie podobaja tomy szkoda ze nie wyszla jeszcza ,,czarna smierc'' . a czytal ktos wiedzmina sapkowskiego? podobaja mi sie pierwsze 2 tomy bo pozniej ta saga o ciri wedlug mnie jest nudna.

Awatar użytkownika
Larkin
Bębniarz z głębin

Post autor: Larkin » 31 maja 2009, 10:22

BUSHMAN pisze:j a czytal ktos wiedzmina sapkowskiego?

:roll: Uznam to za pytanie retoryczne

Co do Piekary, Kevin czytałeś "Przenajświętsza Rzeczpospolita"?
~~~~

khamul
Poskramiacz pająków

Post autor: khamul » 31 maja 2009, 11:45

Tak troszkę z innej beczki; Ja Gelerth sobie poczytajcie jak gdzieś wyrwiecie[gdzieś mieści się najprawdopodobniej w bibliotece]. Nie jestem[byłem?] entuzjastą klimatów postapokaliptycznych, a mimo tego historia przypadła mi do gustu. Szczerze polecam :)

Awatar użytkownika
Larkin
Bębniarz z głębin

Post autor: Larkin » 31 maja 2009, 11:52

khamul pisze: Ja Gelerth sobie poczytajcie jak gdzieś wyrwiecie[gdzieś mieści się najprawdopodobniej w bibliotece].
Czyjego autorstwa mi jeszcze powiedz ;)
~~~~

khamul
Poskramiacz pająków

Post autor: khamul » 31 maja 2009, 12:03

Tego Pasikowskiego :)

Awatar użytkownika
samlis
Gobliński jeździec

Post autor: samlis » 04 cze 2009, 13:40

A czytał ktoś "Felix Net i Nika"?
seria troszkę infantylna i bardzo nasuwają się skojarzenia z Potterem, ale humor genialny

Sapkowskiego i Achaję czytałem(genialne,nie licząc ostatnich tomów Wiedźmina) a żeby było ciekawiej to jedno i drugie jest w naszej szkolnej bibliotece
Czasy szaleństwa, bezwstydu, cudzołóstwa,
Wiek topora, wiek miecza i tarcz strzaskanych,
Wiek zamieci wilczych
Nim świat w przepaść runie.

Awatar użytkownika
Radogost85

Post autor: Radogost85 » 29 paź 2009, 19:22

Achaja to świetny cykl w wojsku 2 razy to przeczytałem. Ja polecam "Diabła Łańcuckiego" Komudy świetni klimat i bardzo wciągająca historia.

Małe pytanko zna ktoś książkę "Grimpow" niestety nie pamiętam autora historia coś ala kod da Vinci ale odbywa się wszystko w średniowieczu??

Awatar użytkownika
gokish
Opiekun Balroga

Post autor: gokish » 30 sty 2010, 21:43

Tak temat ucichł a 2 tygodnie temu w księgarniach pojawiła się kolejna część przygód Mordimera Madderina sługi jego Ekscelencji Biskupa Hez-Hezronu jak sam o sobie mawiał. Ogólnie książkę zdobyłem po 2 dniach poszukiwań (ostatnia sztuka :) )
Przeczytałem ją w niecałe 3 dni i powiem , że jest dobra. Pierwsza historia bardzo ciekawa i przyjemna w czytaniu . Druga moim zdaniem napisana na siłę . Sensu ta historia wg mnie nie ma , no ale cóż lepiej więcej Mordimera niż mniej :].
Nowości GW do lotra
†19.06.2009 oficjalne zakończenie "kariery" lotrowej

Awatar użytkownika
ugluk
Płomień z Udunu

Post autor: ugluk » 31 sty 2010, 0:16

Hę, hę? Która część?

Btw czytał ktoś "Żmija" Sapkowskiego? Mam mieszane odczucia, jakaś taka bez polotu ta książka porównując do jego innych dzieł...
Sprzedam dużo Tyranidów

Awatar użytkownika
gokish
Opiekun Balroga

Post autor: gokish » 31 sty 2010, 12:28

ugluk pisze:Hę, hę? Która część?
Ja inkwizytor. Wieże do nieba :)
Nowości GW do lotra
†19.06.2009 oficjalne zakończenie "kariery" lotrowej

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wszystko o książkach i prasie”