Wiedźmin i inne książki Sapkowskiego

Statystycznie Polak czyta "Władcę" raz do roku.

Moderatorzy: Darlark, Konradussss, Barti, Koshara, TonyStark, Kevin, Mnil

Awatar użytkownika
Koshara
Sztygar

Post autor: Koshara » 12 sty 2009, 22:16

Uwaga! Ciekawe glosowanie dla fanow Sapkowskiego!

http://gemmellaward.ning.com/

Jest wiele innych autorów do wyboru, ale co tam, dokonałem jedynego słusznego wyboru :D

Awatar użytkownika
Dragon_Warrior
Strażnik wyschniętej studni

Post autor: Dragon_Warrior » 13 sty 2009, 2:41

1) Rekopis to podreczna encyklopedia fantasy (pożyczam ja maturzystom równo i niezmiennie co roku od 3 lat) dla każdego kto potrzebuje się dokształcić z literatury fantastycznej.

2) Trylogia husycka jest niestety dośc męcząca. Teoretycznie archaizacje miały przyblizyć klimat średniowiecza jednaj już w Wiedzminie Sapkowski pokazywał że lingwista z niego nie najlepszy... Jakkolwiek samym historiom nie można nic zarzucić.

Kiedyś Wiedźminem byłem niemal zachwycony ale odkąd zabrałem się za rodzima fantastykę to utwierdzam się w przekonaniu, że są lepsze rzeczy...

Awatar użytkownika
Koshara
Sztygar

Post autor: Koshara » 14 sty 2009, 23:41

Ad1. Wdłg mnie Rękopis jest dobry, żeby właśnie od niechcenia krztynę sobie poczytać. Do poduszki np.;)

Ad2. Hej, właśnie czytam 1 tom i założę się, że skończyłbym go w góra 3 dni, gdyby nie brak czasu. Myślę, że język archaizowany jest tam nie gorzej niż u Sienkiewicza. Przecież nie chodzi o to by bohater mówił językiem "Bogurodzicy", ale żeby poczuć powiew dawnych wieków. Według mnie Sapek i tutaj daje rady (bo w Wiedźminie było świetnie, a miejscami genialnie).

Ciekawym jakie bajery pokaże w najnowszej powieści o Afganistanie...

Ad_. A jakież to rzeczy? Przymierzam się akurat do Dukaja. Ostatnio czytałem Piekarę, Pilipiuka, Kossakowską. Znasz ich? Co sądzisz?

BTW, GŁOSOWAĆ NA GEMMELLAWARD MOŻNA DO KOŃCA MARCA. To jedyny na liście nominowanych polski autor, więc gdyby wygrał, to może nakręcony zostanie jakiś porządny film na podstawie jego twórczości :) DLATEGO ZACHĘCAM DO ODDAWANIA GŁOSÓW - ANONIMOWEGO - NIE TRZEBA SIĘ LOGOWAĆ.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Dragon_Warrior

Post autor: Dragon_Warrior » 15 sty 2009, 2:38

Myślę, że język archaizowany jest tam nie gorzej niż u Sienkiewicza.
znaczy wiesz... historycy... ba nawet nie tylko oni maja czasem z Sienkiewicza niezły ubaw bo kwiatkami walił masakrycznie - może nie tyle w kwesti mowy - bo to ciężko sprawdzić ale samej znajomości tematów (np mylił głowice z głownią, a ten przesławny miecz Podbipięty, którego dowódca husarii nie mógł w ręku utrzymać to juz temat dowcipów we wszystkich bractwach rycerskich [miecz dwuręczny to koło 3 max 4 kg wazy a półtorak o którym prawdopodobnie tam mowa i taki jak u mnie an awatarku waży koło 2 kg :P no ale nieważne )

Do dukaja jakoś nie moge sie zabrać, Kossakoska pisze ciekawie ale dośc specyficznie więc nie każdemu podejdzie co do reszty to na świeżo ostatni post http://www.mitril.pl/forum/viewtopic.php?t=149&start=30

Awatar użytkownika
Gwalhir
Bębniarz z głębin

Post autor: Gwalhir » 23 sty 2009, 10:15

ugluk pisze:Nie zrobi. Saga jest zamknięta.
Oj a to wielka szkoda no ale co zrobić :cry:
- Więc to są słynne tajne runy krasnoludów? Co głosi ten napis?
- "Na pohybel <b><span class="przeklenstwo">[Nie przeklinaj]</span></b>!".

Awatar użytkownika
sarius
Bębniarz z głębin

Post autor: sarius » 28 maja 2009, 14:02

Moim zdaniem Sapkowski trochę przesadził w powieści z wątkiem seksualnym. Kobiety w powieści zostały ukazane jako zwykłe ***** a i sam wiedźmin też nie jest za święty i zdradza Yenefer bardzo często :wink: . Aż się dziwię że Polska partia kobiet nie zaprotestowała! :y?:
Rokosz-wdł. słownika jęz. Polskiego oznacza kujona z którego śmieje się cały świat(a nawet jego własna rodzina). Strasznie go to denerwuje więc kozaczy na forach internetowych.-gromienie dzieci neo to to co sariuski lubią najbardziej!

Awatar użytkownika
Koshara
Sztygar

Post autor: Koshara » 28 cze 2009, 17:22

Sapek wygrał Gemmela :)
http://www.dziennik.pl/kultura/ksiazki/ ... kiego.html

Ja odniosłem wrażenie, że Sapek pokazał, że są różni ludzie. Tzn też, że są różne kobiety. Niektóre się puszczają. Według mie nie ma co się denerwować na sexualne ekscesy postaci, gdy na innych stronach tyle juchy się z nich leje :)

Awatar użytkownika
Viruk
Honorowy Redaktor

Post autor: Viruk » 29 cze 2009, 23:19

No i pięknie, cieszę się że dołożyłem do tego mała cegiełkę oddając słuszny głos ;)
Moja galeria i mój WIP, komentarze mile widziane.

Independent Painters

Awatar użytkownika
Koshara
Sztygar

Post autor: Koshara » 30 cze 2009, 22:25

Może nakręcą w związku z tym Wiedźmina w godnej pierwowzoru wersji. Niekoniecznie w Holułodzi :)

Awatar użytkownika
fish13
Bębniarz z głębin

Post autor: fish13 » 02 lip 2009, 21:39

Taką sagą trzeba porządnie zekranizować, szczerze powiedziawszy polska próba imo bardzo nieudana.

Awatar użytkownika
Luck95

Post autor: Luck95 » 30 sie 2009, 14:38

bardzo nieudana to bardzo ostrożne określenie. wiedzmin nie jest arcydziełem ale świat jest stworzony w miarę precyzyjnie. na poprzednich stronach widziałem ,że mówiono kto jest kogo ulubionym bohaterem więc ja też chciałbym takowego wymienić. mojim ulubionym bohaterem jest jaskier, ponieważ jest postacią barwną, śmieszną, luzacką i ma tą... hmm śmiałość do kobiet czym mi bardzo imponuje. lubie go ponieważ w razie potrzeby umie stanąć na wysokości zadania chociarz to tchórz

Awatar użytkownika
Koshara
Sztygar

Post autor: Koshara » 30 sie 2009, 22:47

Mi bardzo przypadły do gustu postaci małżeństwa królewskiego z północy, wiecie, król bardzo poważnie traktował zdanie swojej żony. Podobało mi się pokazanie królestwa, w którym rządzą mądrzy ludzie. Piękne dialogi między nimi. No i pozytywna postać kobieca, a widziałem wcześniej, że ktoś zarzuca Sapkowskiemu, że wszystkie kobiety z jego książek to suki lub dziwki... Jedynie większość ;p

Polubiłem też Dijkstre. Prawdziwy szczwany lis :D Łotrzyk w skórze poczciwca :) Skąd AS wytrzasnął takie imię...

Jousie
Czyściciel klatek Trolli

Post autor: Jousie » 13 wrz 2009, 14:23

Według mnie to jedne z najlepszych książek jakie przeczytałam :) , moją ulubioną postacią była Yenefer :mrgreen:
Czy jedna decyzja może wpłynąć na całe Twoje życie?
http://efekt-motyla.zlotemysli.pl/jousie,1/

Awatar użytkownika
Luck95

Post autor: Luck95 » 10 paź 2009, 19:17

Faktycznie, Dijkistra jest bardzo sympatyczną postacią. Patriota, geniusz i szara eminęcja z jednej strony a z drugiej poczciwy gostek, szpieg z przodkami z ulicy.
Królestwo Koviru też mi bardzo zaimponowało. Żeby w Polsce rządzili tacy ludzie.
Polubiłem także Vyzygotę, Cahira, i szczególnie Augoleme za jej humor.

Najbardziej za to nie lubię chyba Milvy. Żal mi jej trochę ale straszna ponuraczka była.

PS. Arek, a pożyczył byś mi tej Encyklopedii Fantasty??
"Hooouuuu! Hooouuu! Hou! Czekajcie, klienty!
Wnet wam pójdzie w pięty! Rozleci się ten burdel
Aż po fundamenty! Hoooouuuu! Hooouuu! Hou!"

Bojowa pieśń Ochotniczego Hufcu Mahakamskiego

Awatar użytkownika
fish13
Bębniarz z głębin

Post autor: fish13 » 25 paź 2009, 10:30

Czytał ktoś już Żmiję Sapka?? Jak wrażenia, czy tę książkę warto kupić??

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wszystko o książkach i prasie”