Stronki którym się umarło

Off top niejedno ma imię – usiądź i pogadaj.

Moderatorzy: Darlark, Konradussss, Barti, Koshara, TonyStark, Kevin, Mnil

Awatar użytkownika
kozioł
Mistrz zardzewiałych zbroi

Stronki którym się umarło

Post autor: kozioł » 06 maja 2014, 17:40

Ostatnio zauważyłem, że większość stron internetowych, na które bardzo chętnie zaglądałem kilka lat temu, obecnie nie istnieje albo zupełnie zmieniły swoje oblicze. Często na gorsze. Niektóre zostały usunięte z serwera i ślad po nich zaginął, inne zostały porzucone i umarły śmiercią naturalną a jeszcze inne twórcy zmienili w sposób który mi się nie podoba. Poniżej kilka takich stronek, którym niestety przytrafiło się coś złego. A za jakimi Wy tęsknicie? Jeśli ten temat umrze po pierwszym poście to spoko, a jak komuś się również zbierze na wspominki to też fajnie.

śródziemie - ile osób jeszcze pamięta ten serwis? Chyba pierwsza i przez jakiś czas najważniejsza stronka o lotrze w Polsce. Z tego co się orientuję założona przez sklep sfan z Wrocławia (sklep zresztą też miał jakieś problemy ze zmianami nazwy itp). Było widać że zaangażowały się w niego osoby z pasją. Swego czasu było mnóstwo artykułów z newsami, poradami, opisami armii, relacjami z turniejów. Nie obrażając mitrila mam wrażenie że wtedy ludzie chętniej coś pisali i było tego po prostu więcej. Niestety w pewnym momencie coś się zepsuło. Dokładnie nie wiem dlaczego serwis zamarł. Pojawił się mitril, ludzie zaczęli tutaj emigrować. Śródziemie umarło śmiercią naturalną. Teraz po śródziemiu chyba nie pozostało zupełnie nic.

http://www.cytadela.pl/ - ta stronka jeszcze istnieje, ale jej dni są chyba policzone, niestety. Kiedy założyli mi internet i zacząłem szukać stron które mogą mnie zainteresować, cytadela była jedną z pierwszych. To również serwis stworzony dla sklepu - cytadela w Warszawie. Kiedyś normalnie był tam dział z produktami do zamawiania (teraz jest link). Niestety zmienili się właściciele, zmieniła się marka. Stronka została sama sobie, porzucona przez twórców. Szkoda, bo jeszcze można znaleźć tam mnóstwo fajnych materiałów o zamierzchłej przeszłości GW i figurkowego hobby. W ubiegłym roku niemal codziennie ukazywały się newsy nie tylko o GW ale też o innych firmach. Ale to chyba wstawiała jedna osoba i kiedy przerwała nie ma co się spodziewać zmiany.

http://www.gildia.pl/ - ten serwis istnieje i chyba ma się doskonale. Ale kiedy na niego trafiłem, wyglądał trochę inaczej, były inne działy, inne materiały. Dość dużo artykułów dotyczyło W40k. Było co poczytać. Potem doszło do jakiegoś przetasowania tych działów. Niektóre rzeczy zniknęły, pojawiły się inne. Mi po prostu nie podpasowały i teraz zaglądam tutaj sporadycznie.

I na koniec hit tego roku czyli http://www.games-workshop.com/
Bez kitu. Jak zaczynałem z figurkami to była główna strona GW i do tego kilka regionalnych: niemiecka, francuska, hiszpańska, amerykańska. Na każdej były trochę inne rzeczy, można było znaleźć coś ciekawego. Oczywiście były też artykuły występujące wszędzie, np malarz armii gdzie można było w fajny sposób przetestować schemat kolorów dla swoich Marinsów. Mnóstwo galerii, raportów z bitew, pomysłów na konwersje. Był też oczywiście też sklep, ale jakoś tak sensownie umieszczony z innymi treściami. W pewnym momencie zniknęło mnóstwo treści ze strony, zniknęły stronki regionalne. Przez jakiś czas ukazywały się jeszcze niemal codzienne newsy, ale na zasadzie: 4 zdjęcia, 2 akapity tekstu, koniec.
Teraz jest sklep. I tylko sklep. Zero tego wszystkiego co przyciągało IMO do tego hobby. Ponoć gdzieś jest dział z erratami, ale ja nie umiem znaleźć. Szkoda. Szkoda tych treści które były a już nie ma. Szkoda że GW poszło w takim kierunku. Przeglądając te nowe ulotki zwane WD i nową stronkę, wydaje mi się brakuje wśród pracowników GW radości z tego hobby. Szkoda.

To tyle co chciałem się wyżalić :smile: Może jeszcze ktoś chce się wygadać. :fajka:

rygor
Treser wargów

Post autor: rygor » 06 maja 2014, 18:03

Nihil semper floret

A tak swoją drogą, po "sfanie" była chyba jeszcze "twierdz lotra" a na końcu "mitril".
Wydaje mi sie, że w tym przypadku strony się zmieniają ale ludzie trwają nadal.

Szkoda, że na naszych oczach dogasa "cytadela", naście lat temu to był po prostu filar tego hobby. Do tej pory lubie tam zajrzeć z sentymentu i dla archiwalnych wiadomosci.

Awatar użytkownika
bonuspl

Post autor: bonuspl » 06 maja 2014, 18:59

No o cytadeli można poczytać na ich forum, i parę spraw się wyjaśni. Generalnie to zgadzam się z twórcą tematu, również przeszedłem przez wszystkie te stronki. Ze śródziemia pamiętam przede wszystkim artykuły i wszelkiej maści poradniki, choć tu też jest nieźle.
Ja jeszcze, mam wrażenie, przeżyłem wzrost i upadek 40k-universe.pl. Stronka niby o 40 ale podobna historia co z cytadelą.

Teraz kto wie? Może czas na Mitrila? :)

Awatar użytkownika
DutchMac
Treser wargów

Post autor: DutchMac » 06 maja 2014, 21:13

To była "twierdza lotr". Pamietam jak jeszcze 6 lat temu strona żyła. Co się stało potem, nie wiem. Również ubolewam nad zmianami witryny GW. Dawniej z przyjemnością szukalo się tam np. różnych fotosów, teraz to inny wymiar.
Głupiemu i Salamon nie doleje

pio11
Bębniarz z głębin

Post autor: pio11 » 06 maja 2014, 21:44

Oj Twierdza LotR. To były moje początki :).

Z sentymentem wspominam czasy kiedy to już ponad 6 lat temu pisało się na Twierdzy niezliczone posty o naszym ukochanym hobby. Do dziś mam kilka pamiątek po tamtym portalu, a mianowicie tuż przed zamknięciem ściągnąłem większość komiksów "Bohaterowie Twierdzy", które tworzone przez użytkowników w zabawny sposób przedstawiały najaktywniejszych.

Napisałem tam również kilka artykułów i miałem swoją ogromną galerię jednak coś nie poszło i strona upadła.

Jeśli dobrze pamiętam powodem było wypalenie się administratora strony. Serwery przez 2 lata były opłacane z datków użytkowników, a na koniec gdy pozostali nieliczni zdecydowano się zamknąć twierdzę i pozwolić aby zamieniła się w ruinę. Więcej będzie wiedział Kędzior i inne osoby, które zaczęły migrować do Mitrila. Sam pamiętam, że opierałem się bardzo długo przed zmianą gdyż z Twierdzą byłem bardzo zżyty. Klimat strony tworzył wrażenie, że jest się mieszkańcem jakiegoś zamku znajdującego się gdzieś na mapach Śródziemia :). Pamiętam zmiany na stronie gdy była zmieniana cała szata graficzna. Nie zapomnę wielu konkursów związanych ze stroną jak i tego klimatu, który tworzyła.

Ostatecznie nie pozostała po niej żadna pamiątka jednak w głębi duszy liczę na to, że ktoś ma jeszcze kopie serwera i może będzie mi kiedyś dane ujrzeć moje artykuły :)

Jeśli chodzi o Cytadelę pamiętam jeszcze jak czytałem ostatni post. Niestety i ta ostoja dla graczy i hobbystów została już prawie całkowicie opuszczona. Cieszy jednak fakt, że strona pozostała w internecie i jest do niej dostęp.

Sam Sfan coś mi mówi i teraz strasznie chodzi mi po głowie ta nazwa :). Czy ktoś mógłby mi przybliżyć czym dokładnie była ta strona?

Awatar użytkownika
Thein
Opiekun Balroga

Post autor: Thein » 06 maja 2014, 21:57

Cytadela to teraz Twierdza Gier. Lokalizacja ta sama. Również sklep internetowy (z o wiele lepszym zapleczem) prowadzony przez 2 świetnych ludzi, którzy stają na głowie żeby rozpowszechnić planszówki, bitewniaki i karcianki.

Awatar użytkownika
Pablo_von_kozlow
Płomień z Udunu

Post autor: Pablo_von_kozlow » 06 maja 2014, 22:12

ale cytadela.pl to zupełnie co innego i nadal należy do Mortimera
Klimat strony tworzył wrażenie, że jest się mieszkańcem jakiegoś zamku znajdującego się gdzieś na mapach Śródziemia
a z tego to chyba cała scena turniejowa w tamtych latach miała niesamowitą beke :)

jak chodzi o Gildię to zmienili profil bo wszystkie figurki wyemigrowały na swoje własne fora WFB na Border princes, czterdziecha na gloria victis a my tutaj.
Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostaje ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju.

Awatar użytkownika
KedzioR_vo
Salah Ad Din

Post autor: KedzioR_vo » 07 maja 2014, 17:11

Ja zaczynałem na ówczesnej Nowej Gildii, wieki temu. Fajny skład ludzi był.

Później mnie zwerbował Lugburc do Śródziemia i tam przez jakiś czas byłem redaktorem. To było forum Sfanu, sklepu, z pewnymi ograniczeniami i plusami.

Następnie pojawił się człowiek z ambicjami stworzenia najlepszej strony LotRowej w Polsce i nawet mu się to udało ;) Przez kilka lat TwieRdza LotR była IMO najlepszym miejscem dla LotRowców w Polsce.
Istotnie, od początku była też wyśmiewana przez skrajnych SfanoFanów, ale to tylko świadczyło o sile tego portalu :)

Przez jakiś czas nawet tam administrowałem i muszę przyznać, że wtedy jakoś więcej ludzi miało chęci. Te różnorakie komiksy, opowiadania pisane przez różnych Mieszkańców i gry fabularne prowadzone na forum wpływały na zżycie użytkowników.

Szkoda, że później sam twórca, co ironiczne, zostawił stronkę i z czasem przez ataki hakerów i podobne problemy trzeba było zamknąć bramy TwieRdzy.

Mitrol nigdy nie miał podobnego poziomu i już nigdy go nie osiągnie, niestety.
Ale dobrze, że jest ;)

PozdRawiam
UWAGA!
Czytanie bez zrozumienia może prowadzić do trwałych uszkodzeń samooceny i ośmieszenia.
Nie ryzykuj - skontaktuj się ze słownikiem lub polonistą.

pio11
Bębniarz z głębin

Post autor: pio11 » 07 maja 2014, 23:15

Czasem jak tak sobie myśle to strasznie żałuje, że Twierdzy już nie ma. Do dziś pamiętam pożegnalne posty i ten taki smutek, ze coś się kończy.

Z tego co sobie teraz przypominam to zacząłem od Śródziemia i dopiero potem wprowadziłem sie do Twierdzy LotR :). Ile to lat minęło... Właściwie były to moje pierwsze fora gdzie sie udzielałem. Fajne wspomnienia :3

EDIT:

Internet to wielka rzecz :). Dla tych co tęsknią mała podróż w czasie - http://web.archive.org/web/200807050448 ... zalotr.pl/

Aż łezka w oku mi się zakręciła ;)

Awatar użytkownika
kozioł

Post autor: kozioł » 08 maja 2014, 0:11

motyla noga rzeczywiście zapomniałem o Twierdzy, ale to chyba dlatego że jakoś tam się trochę mniej udzielałem, dokładnie nie jestem zaznajomiony ze sprawą ale coś mi się przypomina że było jak mówi Kedzior_vo - na śródziemiu pojawił się jakiś konflikt i część graczy przeszła na twierdzę jako stronkę robioną przez graczy, w międzyczasie śródziemie zostało porzucone, pojawił się mitril jako stronka robiona przez LO i w kolejnym międzyczasie padła twierdza
na tej stronce-widmie tak patrzę i widzę ludzi którzy już nie grają, jakieś małe kluby które dawno zniknęły, poczułem się staro :cry:

Awatar użytkownika
Sauron14
Bębniarz z głębin

Post autor: Sauron14 » 17 maja 2014, 20:23

Z tego co się orientuje Cytadela miała kiedyś jeszcze sklepy stacjonarne w paru miastach. Teraz chyba już jest tylko Warszawa?

Awatar użytkownika
Eorl vel Plankton

Post autor: Eorl vel Plankton » 01 maja 2015, 18:42

Dostaniesz Banana
-Ilu masz Morków?
-Wszystkich.

DMP 2014

Awatar użytkownika
Flameon
Strażnik wyschniętej studni

Post autor: Flameon » 20 maja 2015, 11:56

Wybaczcie nekromancję, ale jakoś tak właśnie zebrało mi się ostatnio na wspominki i z ciekawych stron które umarły muszę dodać www.Thepalantir.org
To była moim zdaniem najprofesjonalniej prowadzona lotrowa strona w internecie i jest mi bardzo szkoda, że już jej nie ma. Było tam trochę ludzi którzy bardzo fajnie malowali, oraz robili świetne konwersje. Chyba tego właśnie mi w dzisiejszych czasach najbardziej brakuje, zwariowanych a do tego dobrze wykonanych konwersji.

BTW. Twierdza lotr to była strona której mi najbardziej szkoda gdyż spędziłem na jej forum właśnie te lata, w czasie których człowiek potrafi się zupełnie zatracić w hobby. Mam wrażenie, że gdy jest się starszym nie da się już na tak długo i tak intensywnie zafascynować jakimś tematem. Wszystko jakoś tak coraz bardziej powszednieje, i trudniej jest znaleźć ochotę na zrobienie czegoś ciekawego.

Nathaniel
Treser wargów

Post autor: Nathaniel » 31 mar 2017, 23:34

Pozwolę sobie odkopać ten temat ponieważ chyba nikt z obecnych tutaj nie może rzucić tyle światła dziennego na tematy tutaj poruszane

KIm jestem?? ano zaczynałem kiedyś na sródziemiu jako Eomerb15 a potem Eomer najpierw moderator a potem administrator w/w serwisu

Wszystko było super, była masa nowych aktywnych ludzi, strona miała swój klimat i wszystko byłoby ok do pewnego czasu. Jak pewnie większość z was już nie kojarzy administracja wyglądała następująco: Pawkens - właściciel sfana Asar - administrator techniczny i Lugburc który był redaktorem.

W pewnym momencie właściciel serwisu odsunął się zupełnie od wszystkiego, wtedy postanowiłem odejść z ekipy sfana i założyć własny portal który nazywał się Arda, wtedy nawiązał ze mną kontakt Barciu który miał fanowski portal twierdzalotr ( jeszcze jako zwykła strona w HTML ) postanowiliśmy że zrobimy coś razem, portal będzie miał jego nazwę ja daje stronę opartą na PHP i jakoś będziemy szli do przodu, zacząłem werbować ludzi na nowy portal - m.in Kedziora do dziś pamiętam że to ja do Ciebie napisałem jeszcze na starej gildii.

Sukces serwisu nie uszedł uwadze Cytadeli, pewnego dnia zadzwonił do mnie Mortimer czy chciałbym pracować w Cytadelii jako administrator techniczny gdyż obecny odchodził ze stanowiska, 2 razy byliśmy umówieni na spotkanie w Warszawie do których ostatecznie nigdy nie doszło a sam Mortimer zniknął z forum na długie miesiące. Potem odezwał się Z Haldir że na śródziemiu będą wielkie zmiany, Pawkens zrezygnował z bycia Administratorem i jest potrzebny ktoś do pomocy.

Nie było niestety tak różowo jak myśleliśmy, właściciel zablokował wszelkie możliwości zm ian na stronie i edycji, nie było z nim kontaktu po miesiącu było już pewne że forum mi serwis po prostu musi umrzeć.

W tym samym czasie na Twierdzy pojawiły się 1 ataki hakerskie, pogadałem z Barciem że mogę mu pomóc ogarnąć to wszystkie technicznie, wciąż miałem dostępy do serwera, FTP, bazy danych, usłyszałem że owszem jeśli chce mogę wrócić ale mam zacząć jako zwykły użytkownik i po czasie jeśli poczuje specyficzny klimat portalu i dostosuje się do zasad będę mógł znowu pełnić jakąś funkcję, skończyło się to tym że nasze drogi rozeszły się już na zawsze, przekazałem wszystkie hasła i nie miałem zupełnie nic wspólnego ze stroną.
Wtedy w sumie zupełnie wycofałem się z bitewniaków, pojawiła się jeszcze propozycja współpracy w tworzeniu Mitrila ale odmówiłem jako osoba która zupełnie nie interesowała się już bitewniakami.

Czemu Twierdza zniknęła, nie mam zupełnie pojęcia, Sródziemie było nie do uratowania, właściciel przestał płacić za serwer i taki był finał

Awatar użytkownika
Morgif
Gobliński jeździec

Post autor: Morgif » 01 kwie 2017, 2:28

Ehh... czasem można się poczuć jakby czas cofnął się o kilka lat.
Odwiedzając "widmowe ruiny" TwierdzyLOTR do których ku mojej radości link mamy powyżej powróciłem do czasów świetności bitewniaków w moim życiu.
Do czasów gdy było z kim grać za równo na moim rodzimym zadupiu, jak i na mniejszych i większych wyjazdach.
A do tego odnalazłem "szczątki" tematu o klubie którego byłem współzałożycielem, a następnie prowadzącym gdy inni się wykruszyli.
To były piękne czasy. Szkoda że przeminęły.
For Gondor!
For TwierdzaLOTR!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ławeczka ”