Allies

Od Azoga do Oka.

Moderatorzy: Darlark, Konradussss, Thein, TonyStark, Mnil, Redakcja

Awatar użytkownika
369
Gobliński jeździec

Allies

Post autor: 369 » 21 lis 2018, 22:02

Witam,
Na wstępie zaznacze, iż pytanie dotyczy zasad LOTR SBG - a mianowicie, kwestia ALLIES.
W książce LOTR SBG Sourcebook, a dokładnie Moria & Angmar, widnieje taki zapis (pozwolę sobie zaznaczyć znaczące części zdań):
Who can Ally.JPG
Who can Ally?
Who can Ally.JPG (66.73 KiB) Przejrzano 436 razy
Co w rozumowaniu oznacza, iż każda wroga armia może wziąć sobie dowolnego sojusznika z wrogiej armii, to samo z dobrem.
I tu pojawia się problem, w książce LOTR SBG (SBG się pojawia) Legions of Middle-Earth (Game dopisek widnieje później w zapisie poza tytułem) sytuacja jest przedstawiona inaczej, a mianowicie każda z armii ma wyznaczone armie, które może wziąć jako sojusznika, sprzymierzyć się, walczyć razem - i to teraz sprzecza się z powyższym.
Przykład Morii z owego podręcznika:
Moria.JPG
Harad
Moria.JPG (27.02 KiB) Przejrzano 438 razy
Brak Haradu oraz oczywiście innych armii. Zatem jak to jest? Czy Legions of Middle-Earth (Game) to całkiem inny rodzaj rozgrywek? Czy może to kolejna zmiana lub wcześniejsza, którychś z podręczników obowiązywał wcześniej, któryś później - z pewnością i jeden i drugi musiał obowiązywać, wątpię by w tym samym czasie z prostego powodu - sprzeczność zapisów.
Dziękuje za odpowiedź, na której bardzo mi zależy.
Przypomnę, że chodzi o LOTR SBG.

Awatar użytkownika
Ereinion
Strażnik wyschniętej studni

Re: Allies

Post autor: Ereinion » 21 lis 2018, 22:11

LOME żyło przed sourcebookami, dawno temu :) Była to "nakładka" na oryginalne zasady, w której armie były porozbijane na różne armylisty i posiadały siatki sojuszy. Np wysokie elfy były osobno jako Rivendell, Grey Havens i Eregion. Tak więc dotyczyło ono tylko kompozycji armii, zasady nie uległy zmianie. Smaczkiem w LOME są pozycje nigdy nie wydane, ale wpisane wraz z kosztami punktowymi, np High Elf Chariot czy High Elf Ranger o ile dobrze pamiętam ;)

Awatar użytkownika
369
Gobliński jeździec

Post autor: 369 » 21 lis 2018, 22:17

Ereinion pisze:
21 lis 2018, 22:11
LOME żyło przed sourcebookami, dawno temu :) Była to "nakładka" na oryginalne zasady, w której armie były porozbijane na różne armylisty i posiadały siatki sojuszy. Np wysokie elfy były osobno jako Rivendell, Grey Havens i Eregion. Tak więc dotyczyło ono tylko kompozycji armii, zasady nie uległy zmianie. Smaczkiem w LOME są pozycje nigdy nie wydane, ale wpisane wraz z kosztami punktowymi, np High Elf Chariot czy High Elf Ranger o ile dobrze pamiętam ;)
Zatem, nawiązując do zapisu z tego podręcznika:
Who can Ally.JPG
Who can Ally
Who can Ally.JPG (66.73 KiB) Przejrzano 425 razy
Moria może tworzyć sojusz z Haradem, Far Haradem i innymi nie wymienionymi armiami - i to samo tyczy się innych armii niż Moria, przykładowo Isengard także może tworzyć sojusz z Haradem, Far Haradem itd. Czy źle to rozumiem, mimo, że zapis jasno mówi - dwie strony, każdy z każdym, byle nie dobro ze złem.

Awatar użytkownika
Ereinion

Post autor: Ereinion » 21 lis 2018, 22:21

Gdy LOME wyszło, organizator turnieju zawsze określał, czy turniej jest grany na LOME czy na zasady oryginalne. W przypadku gry na LOME można było sojuszować tylko zgodnie z siatką sojuszy, czyli wg zdjęcia 2 z oryginalnego postu. Gdy turniej grany był na zasady oryginalne, każda armia zła mogła mieć sojusz z każdą armią zła.

Awatar użytkownika
369
Gobliński jeździec

Post autor: 369 » 21 lis 2018, 22:25

Ereinion pisze:
21 lis 2018, 22:21
Gdy LOME wyszło, organizator turnieju zawsze określał, czy turniej jest grany na LOME czy na zasady oryginalne. W przypadku gry na LOME można było sojuszować tylko zgodnie z siatką sojuszy, czyli wg zdjęcia 2 z oryginalnego postu. Gdy turniej grany był na zasady oryginalne, każda armia zła mogła mieć sojusz z każdą armią zła.
Bardzo dziękuje za odpowiedź. Posiadam także jeden temat dotyczący kwestii Shade oraz Mahûd King, byłbym wdzięczny za uzyskanie odpowiedzi.

RaV
Treser wargów

Post autor: RaV » 12 gru 2018, 17:46

Cześć,
Jeżeli mogę się podłączyć pod temat - czy dobrze rozumiem, że na turniejach obecnie można grać sojuszami zielonymi z poniższej macierzy? Żółtymi? Żadnymi?
Dzięki!
R
Obrazek

Awatar użytkownika
Sfacio

Post autor: Sfacio » 12 gru 2018, 17:58

RaV - na turniejach (o ile organizator nie wymysli inaczej) mozesz grac kazdym rodzajem sojuszy, z tym ze z konsekwencjami: żółte sojusze traca swoj army bonus, natomias czerwone dodatkowo nie moga korzystac ze swoich heroikow i stand fasta.
Sfacio=Czyngis-Chan=Siergiej
Mój WIP
Moja strona na FB

RaV
Treser wargów

Post autor: RaV » 12 gru 2018, 18:51

Dzięki! Czyli elfy na kazadach z Galadrielą dalej można wystawić jako 'Dobro' ale tracę bonusy? :)

Awatar użytkownika
Sfacio

Post autor: Sfacio » 12 gru 2018, 18:52

Tracisz bonusy i poszczególne armie nie mogą korzystać z heroików i stand fasta drugiej armii.
Sfacio=Czyngis-Chan=Siergiej
Mój WIP
Moja strona na FB

ODPOWIEDZ

Wróć do „Siły Zła”