Konkursy 11 115 wyświetleń

Finecast? Nie, dziękuję – nowy forumowy projekt modelarski

Redakcja · 18 marca 2012

Zapewne część z Was zastanawia się od jakiegoś czasu, kiedy ogłosimy następny konkurs. Wydarzenia takie powodują wzrost aktywności na stronie i nic w tym dziwnego – zawsze jest o co walczyć. Jak widać po przykładzie Wyzwań modelarskich inne sposoby też zdają egzamin. Zajrzyjcie więc do arta, by dowiedzieć się, co nowego dla Was przygotowaliśmy.

Nietrudno zauważyć, że największy ruch na stronie generują działy: turniejowy (w tym fora regionalne) oraz modelarski. Skoro więc bywacie tam często i nierzadko również się udzielacie, będziecie mieli możliwość zostać tam nieco dłużej.

”Finecast – nie, dziękuję” to projekt, który powstał na bazie pomysłu Offa (tak, może Was to dziwić, ale to całkiem rozumny człowiek :D). Jego niekryty sprzeciw wobec przeniesieniu produkcji modeli Games Workshop w Finecast przeniósł się z czasem z postów na forum traktujących o jakości odlewów w pracę nad własnymi (i nie tylko własnymi zresztą) modelami. Jak to mówią – potrzeba matką wynalazków. Off wziął więc na tapetę finecastową wersję Warg Maraudera i stworzył konwersję, która nie odbiega bardzo od „oryginału”.  

Po co cała ta historia na wstępie? Ano po to, aby uświadomić Wam (przynajmniej części), że kupno modeli w blisterkach nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście, z punktu widzenia Games Workshop powinniśmy nabywać tylko nowe modele. Często jednak stworzenie podobizny figurki nie jest trudne, a przy tym, ze względów ekonomicznych dużo korzystniejsze dla nas samych.  

Ocieramy się tu również o zawoalowaną politykę cenową GW (choć tak naprawdę nie zmienia się ona od lat). Wraz z przeniesieniem modeli w Finecast (dla nieobytych w temacie – nowy surowiec, mający sporo wspólnego z żywicą) produkty podrożały niemiłosiernie. Firma tłumaczy się wzrostem kosztów produkcji z użyciem nowego materiału, jednak bardziej dociekliwi doszukują się w tym kpiny z klienta. Games Workshop, jako wiodący wydawca gier bitewnych może w tym momencie windować ceny. Tak naprawdę większość rynku zależna jest właśnie od nich. Co więc możemy na to poradzić my?  

Oto i rozwiązanie. „Finecast – nie, dziękuję” ma na celu pokazać Wam, jak w sposób alternatywny zdobyć modele, które potrzebne nam są do gry – czy to towarzyskiej, przy symbolicznym piwku, czy turniejowej, gdzie każda figurka ma (albo powinna mieć) określony cel.

Projekt opiera się na współpracy między użytkownikami forum w zakresie konwersji modeli. Istnieją odpowiednie tematy, stosowne dla każdej z armii, w której występuje dana miniatura. Wrzucacie poradniki dotyczące stworzenia konkretnego modelu, wraz ze zdjęciami ukazującymi kolejne etapy pracy. Jest to także pole do dyskusji – być może uda się również coś poprawić, idąc za głosem innych userów? W ramach projektu istnieje także temat, w którym możecie umieszczać poradniki malarskie dotyczące skonwertowanych modeli.

Projekt naturalnie odnosi się do modeli wszelakich, nie tylko tych, wydanych w Finecaście – z zastrzeżeniem jednak, że pracujemy nad modelami LotRowymi. Dajemy Wam również dowolność w zakresie rzeźby – możecie stworzyć cały model od podstaw, albo przerabiać figurki innych producentów, jeśli taka Wasza wola.  

Oczywiście, moglibyśmy prosić Was o pisanie pojedynczych artykułów na stronę. Efekt może i byłby podobny – natomiast przyjęty sposób rozrusza Was w większym stopniu, przy czym istnieje szansa na większą ilość ciekawych pomysłów. Poza tym widząc aktywność w tematach, takich jak „Konwersje [autor]” czy „Jak zrobić?..” warto zebrać co lepsze prace w jednym miejscu tak, aby dostęp do nich był łatwy, aby całość była przejrzysta.  

Dodatkowo postanowiliśmy nagradzać użytkowników forum, którzy popiszą się wyjątkowo dobrymi poradnikami. Raz na miesiąc przyznamy pochwałę wybranemu przez lud modelarzowi tak, aby poczuł się doceniony za wkład w portal. Najlepsze prace będziemy zaś publikować w formie artykułów. Idąc tutaj również za pomysłem Offa, uważamy, że połączenie kilku poradników o podobnej tematyce (np. kilka sposobów na stworzenie Goblin Prowlera lub art. o konwersjach do armii Minas Tirith) ma sens i stworzymy w ten sposób pewne kompendium wiedzy o konwersjach modeli do Lord of the Rings: Strategy Battle Game.  

Cała akcja przebiega w subforum „Finecast – nie, dziękuję” który znajduje się na podforum „Konwersje”. Link do działu tutaj. Gorąco polecamy także zapoznać się najpierw z regulaminem 

Na koniec nie zostaje nic innego, jak zaprosić Was do udziału w projekcie, z którego korzyści czerpią Ci czytający, jak i sami autorzy. Jeśli gracie w naszego bitewniaka, lub po prostu lubicie pracę z modelami – warto rozwijać swoje umiejętności w zakresie konwersji, dzieląc się przy tym z innymi własnymi pomysłami.  

Pozdrawiam, emo   

PS: Jeszcze raz chciałbym złożyć serdeczne podziękowania mojemu staremu druhowi, Offowi, za podjęcie tematu i skłonienie wielu osób do dyskusji nad projektem. Jak widać, czasem warto bronić swoich racji 😉 Przy okazji, w ramach nagrody za wkład w rozwój Mitrila, nagradzamy Offa pochwałą.

Dołącz do dyskusji

 1. grudzień09 · 18 marca 2012 o 21:09

  MIzioł nie rozumiem o co ci chodzi. Popierasz coś co według ciebie ” jest d o d***”?

 2. SkymaN · 18 marca 2012 o 21:09

  +1 Ismaril

  Dodatkowo raz jeszcze czepię się samej nazwy akcji, która może źle nakierować dochodzących do naszego grona graczy. IMO zbyt ofensywna względem produktu GW.

  Pochwała raz na rok? Too high.

  Wszystko oczywiście w dobrej wierze, co by dobre było lepsze 🙂

 3. Ismaril · 18 marca 2012 o 21:09

  Idea ciekawa. Ale forma w jakiej to sprzedajecie bardzo słaba. Jestem ostatnią osobą, która by się tu czegoś czepiała dla samego czepiania, tyle lat tworząc ten portal i nadal dla niego publikując. Niemniej artykuł nie porywa. Tekst jest chaotyczny, musiałem to dwa razy przeczytać by uchwycić najważniejsze. Grafika jest źle dopasowana, co wygląda kiepsko na stronie głównej, do tego jest mało zachęcająca by tu wejść. Tekst jest źle sformatowany przez co za bardzo się zbił (zawsze powinien być formatowany domyślnie w CMS). Brakuje tu też naprawdę wyraźnego odesłania na forum, wyszczególnienia korzyści brana udziału w projekcie. A przede wszystkim zdjęć wspomnianych konwersji, które pokazałyby, że nie jest to trudne zadanie.

 4. TurinTurambar · 18 marca 2012 o 21:09

  Hmm, pochwała raz na miesiąc? Nie za szybko? Ja klepałem kronikę z rok jakiś i arta o Oskarach (z nowszych), i nikt o jakiejś pochwale nawet nie pisnął słówka… Wiem, czepiam się, Kronika do życia nikomu nie jest potrzebna…

  Pozdrawiam Turin Turambar

 5. Mizioł · 18 marca 2012 o 21:09

  Popieram Finecast jest d o d***. Podpisuje się pod komentarz Kamikaze choć troszkę łagodniej

 6. emo. · 18 marca 2012 o 21:09

  Nie krucjata przeciw GW, tylko gloryfikacja konwersji. 😉

 7. ugluk · 18 marca 2012 o 21:09

  Pochwała, ostro. ;P

 8. Kamikaze · 18 marca 2012 o 21:09

  Chyba pozostaje mi napisać, że z Offem nie zginiemy ^^ Czyżby redakcja zgodziła się na otwartą krucjatę przeciw „szeryfom z Nottingham” ?

 9. Dziadek Mazi · 18 marca 2012 o 20:13

  nie dójże że podnieśli ceny to jeszcze przechodzą na gorszy i tańszy materiał Finecast :/ a z nowymi boxami to już pojechali do końca – w ramach protestu będę ze zdwojoną siłą dostarczał figurki na rynek wtórny w jak najlepszych cenach (zależnych jednak od trendów i kursu złotego)
  pozdrawiam

 10. Off · 18 marca 2012 o 19:31

  Fak nou! Cholerna pochwala -_-

  ale piszcie, pracujcie, dyskutujcie, proponujcie i takie tam

 11. Nirnaeth · 18 marca 2012 o 19:11

  No nareszcie 😀 szczerze powiem ze jestem słaby w konwertowaniu, ale chyba zacznę się uczyć. Nie wybrażam sobie wydania 4 stów na commandy z tego g. Plus dla redakcji i dla Off`a