Liga ogólnopolska 7 1659 wyświetleń

Finalny Ranking LO 2018

Potemp · 3 grudnia 2018

Szanowni zapaleni Lotrowcy!

Zaledwie dwa tygodnie temu zakończyliśmy Drużynowymi Mistrzostwami Polski w Warszawie kolejny sezon zmagań ligowych. Z tego tytułu nadszedł czas na małe podsumowanie całego roku. Był to już trzeci sezon, w którym cała Polska grała na Armylistach wprowadzonych przez Sędziówkę. Grała, ponieważ z początkiem Września nasz Genialny Wydawca wypuścił na rynek nową edycję systemu. Połączono Hobbita i Lotr w jedną całość, a otrzymaliśmy Middle-earth. Dlatego też zapraszam do lektury podsumowania sezonu 2018 z wstawkami statystycznymi.

Podsumowanie zacznę od samych graczy, bo to my gracze tworzymy ten system i atmosferę na turniejach. Zorganizowaliśmy i rozegraliśmy 80 turniejów (o 12 więcej niż w roku 2017) w całej Polsce, w tym aż 10 turniejów rangi Master. Na wszystkich tych imprezach zarejestrowaliśmy 277 graczy, co daje nam liczbę o 19 większą niż rok temu. Całe 7% (20) z zacnego grona 277 graczy to juniorzy – osoby poniżej 16 roku życia.

Poniżej przedstawiam wykres zawierający ilość graczy z podziałem na ośrodki.

Jak widać z wykresu dużo ośrodków zaliczyło przypływ nowych graczy. Największy progres wykonał Wrocław (14 nowych graczy!) i Warszawa. Te dwa ośrodki razem z Krakowem wykonują świetną robotę i rozwijają się z roku na rok coraz lepiej.

Następnym aspektem wartym przytoczenia są turnieje rangi Master. Każdy, komu udało się być choć na jednej imprezie tego typu ma z całą pewnością bardzo dobre wspomnienia.
W tym roku oprócz standardowych turniejów w naszym harmonogramie sezonowym: Otwarcie, Krakowskie Manewry, Macki Wojny, Urodziny Mitrila, Kolejne Starcie, IMP, PMP oraz DMP, doszły dwa nowe mastery zorganizowane w Bielsku i Wrocławiu.
Na obu było mi dane być, mam nadzieję, że chłopaki na tym nie poprzestaną i za rok znowu zorganizują wspaniałe eventy.

Statystyki w skrócie:

 • 2015 – 4 mastery, łącznie 166 graczy
 • 2016 – 9 masterów, łącznie 250 graczy
 • 2017 – 8 masterów, łącznie 410 graczy
 • 2018 – 10 masterów, łącznie 555 graczy

Z wykresu jasno widać, że frekwencja w tym roku poleciała niesamowicie do góry na prawie każdym masterze. Średnia masterowa w tym roku to 55,5 gracza. Mam osobiście nadzieję, że przyszły rok będzie jeszcze bardziej obfitował w tego typu liczby.

Przejdźmy teraz do podsumowania zmagań graczy w sezonie 2018. Na początek prześledźmy historię walki o miano zwycięzcy Rankingu LO 2018:

 • Grudzień – Mateusz Podwysocki,
 • Styczeń – Ajas,
 • Luty – Godfryd,
 • Marzec – Maj – dominacja Jakubikka,
 • Czerwiec – Czaki,
 • Lipiec – Sierpień – Godfryd,
 • Wrzesień – Jakubbik
 • Październik – Godfryd

Na prowadzeniu mieliśmy dużo więcej zmian niż rok temu. Zasługą tego jest na pewno zastosowana nowa punktacja. Długo wyczekiwane rozstrzygnięcie poniżej:

Tomasz „Godfryd” Rochatka lepiej znany jako „Chempion” zostaje zwycięzcą sezonu 2018! Szczere gratulacje za świetne wyniki na turniejach w tym roku i na pewno jak najbardziej zasłużone zwycięstwo. Wszystkim pozostałym zawodnikom gratuluję zajętych miejsc i życzę powodzenia w przyszłym sezonie.

Postarałem się również o analizę ilości graczy z ośrodków w top 50, wygląda to następująco:

Widzimy, że Kraków znacząco przoduje w ilości graczy w najlepszej pięćdziesiątce.
Dalej mamy bardzo zbliżoną liczbę graczy pomiędzy Katowicami, Poznaniem, Wrocławiem i Warszawą.

Prowadzony był również ranking zmagań naszych najmłodszych uczestników. Top 3 prezentuje się następująco:

 • 1. Szymon Macioszek
 • 2. Jakub Piela
 • 3. Paweł Lubczański

Naszym najmłodszym gratulujemy wyników i życzymy jeszcze lepszych w 2019!

Już po raz kolejny śledziliśmy wyniki graczy pod względem zajmowanych miejsc na turniejach klasy master. Top 10 tego rankingu prezentuje się następująco:

Jak wiadomo z regulaminu 2018 najlepsza trójka „masterowców” wybiera pierwszy skład reprezentacji Polski na ETC, a kolejna trójka wybiera drugi skład. W tym roku gracze z Katowic zdominowali zarówno ranking LO jak i masterowy jeśli chodzi o pierwsze cztery lokaty. Nasz kraj na ETC 2019 w Poznaniu będą reprezentować:

Skład pierwszy:
1. Tomasz Rochatka
2. Rafał Potempa
3. Maciej Rutkowski

Skład drugi:
1. Bogusz Podgórski
2. Bartłomiej Cichy
3. Jakub Wojciechowski

Każdy z składów dobiera sobie jednego gracza według własnego uznania. Dlatego też w końcowym efekcie składy mogą wyglądać troszkę inaczej. Z całą pewnością po ustaleniu składów informacja zostanie Wam przedstawiona na profilu ligowym.

Zachęcam już teraz wszystkich graczy do podjęcia zmagań w nowym sezonie 2019 o zakwalifikowanie się do reprezentacji naszego kraju na ETC2020! Nie wiadomo jeszcze gdzie dokładnie odbędą się kolejne mistrzostwa, ale z naszych przecieków wynika, że będzie to jakiś ciepły kraj na zachodzie Europy.

Ostatnim rankingiem jest podsumowanie pracy organizatorów w roku 2018:

Dzięki świetnym turniejom jakim były zarówno DMP i Urodziny Mitrila zwycięzcą zostaje Marcin „Jaskier” Kopacz. Na uwagę zasługuje Mateusz „Garry” Kot, który zorganizował aż 12 turniejów w tym bardzo udane Macki Wojny. Najlepszemu organizatorowi oraz wszystkim pozostałym gratulujemy oraz składamy serdeczne podziękowania za trud włożony w przygotowanie każdego z wydarzeń.

Na sam koniec krótkie podsumowanie:

 • Indywidualny Mistrz Polski 2018 – Wojciech „Kat” Cenkar
 • Parowi Mistrzowie Polski 2018 – Jakub „Jakubikk” Wojciechowski i Adam „Ajas” Sokół
 • Drużynowi Mistrzowie Polski 2018 – Tomasz „Godfryd” Rochatka, Wojciech „Kat” Cenkar, Rafał „Maradona” Macioszek i Rafał Potempa.
 • Zwycięzca rankingu LO 2018 – Tomasz „Godfryd” Rochatka,
 • Zwycięzca rankingu masterowego – Tomasz „Godfryd” Rochatka,
 • Najlepszy organizator 2018 – Marcin „Jaskier” Kopacz
 • Najlepszy gracz młodego pokolenia 2018 – Szymon Macioszek
 • Obieżyświat – Kacper „MCK” Micek (obecność na wszystkich masterach w tym roku!)

Dziękuję wszystkim, którzy przebrnęli przez cały ten tekst, za uwagę. Życzę każdemu z Was nabrania przez Grudzień ochoty i jeszcze większego zapału do zbliżającego się sezonu 2019!

Poniżej do pobrania cały ranking.

Z poważaniem,

Potemp

Ranking-LO-2018-końcowy

 

Dołącz do dyskusji

 1. Jaskier · 4 grudnia 2018 o 09:35

  Mam tylko pytanie jak naliczana jest ilość turniejów bo ja lokalnych przeprowadziłem 8 (2 razy w lipcu, może tu jest trup pogrzebany) i tyle zgłosiłem do ligi. Ponadto 2 mastery to razem 10. Nie żeby to cokolwiek zmieniało, ale fajnie by było mieć to w statystykach 😉

 2. Barti · 3 grudnia 2018 o 23:41

  Dobra – tekst poprawiony, już z wykresami!

 3. Barti · 3 grudnia 2018 o 22:10

  No właśnie żadnego wykresu nie miałem 🙁

 4. Potemp · 3 grudnia 2018 o 22:04

  Tfu nawet 3 wykresy ucięło.

 5. Potemp · 3 grudnia 2018 o 22:02

  Barti sprawdź to co wrzuciłeś, bo ucięło dwa wykresy 😀

 6. Barti · 3 grudnia 2018 o 21:48

  A poprawiałem ten tekst i zdanie o wykresie wyleciało z racji braku wykresu. Teraz na dobre, ale być może i zdanie i wykres jeszcze się pojawi – napisałem do Poptempa w tej sprawie 😉

 7. Ereinion · 3 grudnia 2018 o 21:39

  Świetna robota jak zawsze! Brakuje tylko wspomnianego wykresu gracze/ośrodki :/

Może Ci się spodobać

Liga ogólnopolska

Ranking LO 2019 – Wrzesień

Orku · 1 października 2019