Konkursy 17 311 wyświetleń

Blood Bowl – Futbol amerykański w świecie Warhammer’a

Tufzog · 18 lutego 2008
Mitril jest stroną poświęconą Władcy Pierścieni, ale postanowiliśmy się nie zamykać wyłącznie na ten świat dlatego czasem będziecie mogli przeczytać na łamach tejże strony artykuły wyjęte całkiem z innej rzeczywistości. Choć niemniej ciekawe jak te tyczące się Władcy Pierścieni. Zapraszamy do przeczytania debiutanckiego artykułu Tufzoga opisującego ogromnie ciekawą grę Blood Bowl.

 

Blood Bowl – Futbol amerykański w świecie Warhammer’a

 

 

1. Dawno, dawno temu…

 

Gra w swojej pierwotnej postaci została wymyślona przez Jervisa Johnsona w 1987 roku. Obecnie dostępna jest darmowa wersja podręcznika o nazwie Living Rulebook 5.0 (tak, to już jego piąte jego wydanie). Co ciekawe nad jej kolejnymi wersjami pracowali nie tylko goście z GW ale także tysiące graczy z całego świata zrzeszonych w takich społecznościach jak np. NAF i FUMBBL. W każdej kolejnej wersji dopieszczano zasady tak aby rozgrywka była coraz ciekawsza i bardziej dynamiczna. Mimo iż gra nie jest sztandarowym produktem GW i sprzedawana jest pod szyldem Specialist Games jej popularność na całym świecie jest ogromna. Swoją popularność zawdzięcza też temu iż można w nią grać na komputerze korzystając z darmowego klienta napisanego w Javie. Dzięki temu liczba meczy rozgrywanych dziennie w BB jest chyba większa niż ilość potyczek rozgrywanych w inne systemy bitewne (blisko 1000 meczy dziennie na samym tylko FUMBBL). Oficjalne turnieje takie jak GT to już tylko około 200 graczy. Zresztą są też ludzie którzy grają tylko w wersję na komputerze i nigdy nie grali w wersję figurkową

 

2. Czym u licha jest ten Blood Bowl?

 

 

Blood Bowl jest szybką i dynamiczną grą dla 2 graczy rozgrywających pomiędzy sobą mecz futbolu amerykańskiego na planszy odwzorowującej boisko. Każdy z nich posiada drużynę składającą się z od 11 do 16 zawodników z czego na boisku może się ich znaleźć maksymalnie po 11 z każdej drużyny. Do wyboru mamy aż 21 „ras” z których możemy zbudować swoją ekipę. Są to: Amazonki, Chaos, Krasnoludy Chaosu, Mroczne Elfy, Krasnoludy, Elfy, Gobliny, Halflingi, Wysokie Elfy, Ludzie, Nieumarli z Khemri, Jaszczury, Nekromanci, Norsmeni, Chaos Nurgla, Ogry, Orki, Szczuroludzie, Nieumarli, Wampiry, Leśne Elfy.

Każda z tych drużyn ma swoje dobre i słabe strony. Elfy na przykład biegają bardzo szybko ale za to są bardzo słabo opancerzone co znacznie zmniejsza ich przeżywalność na boisku, a Krasnoludy są ich całkowitym przeciwieństwem. Drużyna z Khemri może przy czynnym udziale swoich Mumii powalić całą drużynę przeciwnika i do końca meczu biegać po boisku próbując podnieść piłkę swoimi szkieletami. Część z nich nie jest polecana dla początkujących graczy ze względu na to iż bardziej niż inne wymagają doświadczenia w grze. Takimi trudnymi drużynami są np.: Chaos, Mroczne Elfy, Gobliny, Halflingi, Chaos Nurgla, Ogry i Wampiry. Gra polega na zdobyciu więcej przyłożeń piłki niż przeciwnik (przyłożenie to przeniesienie piłki przez naszego zawodnika za krawędź końcową połowy boiska przeciwnika). Możecie mi uwierzyć że nie jest to takie proste.

 

Jednym z najciekawszych aspektów gry poza samą rozgrywką jest to iż nasi zawodnicy z meczu na mecz zdobywają doświadczenie w postaci punktów. Po zebraniu odpowiedniej ich ilości mogą otrzymywać dodatkowe zdolności oraz podnosić wartości swoich cech. Dzięki temu każdy następny mecz jest ciekawszy od poprzedniego. Zdobyte doświadczenie i nowe umiejętności pozwalają bowiem zawodnikowi na wykonanie nowych, niedostępnych dotąd zagrań oraz przetrwanie meczu bez uszczerbku na zdrowiu. Punkty zdobywa się za np. zdobycie przyłożenia, udane podanie, zadanie takich obrażeń zawodnikowi przeciwnika że nie może dalej kontynuować gry a nawet za jego zabicie.

 

Bardzo często bowiem po zakończeniu meczu okazuje się że paru naszych zawodników odniosło tak ciężkie rany iż nie są w stanie wystąpić w następnym meczu. Część z nich może nawet zginąć na boisku. Na szczęście po każdym meczu dostajemy zależną od wyniku ilość pieniędzy na zakup nowych graczy. Najboleśniejszą jednak stratą jest śmierć zawodnika z bogatym doświadczeniem.

 

 

 

 

3. Gdzie ta krew?

 

Jak napisałem już wcześniej rozgrywka jest bardzo emocjonująca. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwego meczu może się wiele wydarzyć na boisku. Pogoda może zamienić się w śnieżycę podczas której nie można daleko rzucać piłką, a każdy bieg może skończyć się pośliźnięciem i upadkiem. Boisko może też zamienić się w patelnię tak iż nasi zawodnicy już po pierwszej połowie będą tak wyczerpani iż niezdolni będą do kontynuowania meczu. Zdarzają się też sytuacje w których fani drużyn wpadają na boisko i turbują graczy przeciwnika. Jakiś rozsierdzony kibic może także rzucić kamieniem w zawodnika.

 

Cały mecz trwa dwie połowy po osiem tur każdego z graczy. Podczas meczu nasi zawodnicy mogą wykonywać czynności takie jak: Ruch, Blok, Szarża (tzw. Blitz), Przekazanie piłki, Rzut, Faul oraz Going For It. Każdy zawodnik podczas tury może wykonać tylko jedną z nich. Dodatkowo takie akcje jak Szarża, Rzut, Faul można wykonać tylko raz na turę (jeśli jeden zawodnik wykona taką akcje to już żaden z zawodników nie może jej już wykonać w tej turze).

 

 

Tura danego gracza kończy się w chwili kiedy wykona on akcje wszystkimi swoimi zawodnikami. Oczywiście i od tego są wyjątki. Jeśli Twój zawodnik pośliźnie się i przewróci podczas wykonywania jakiejś akcji np. podczas atakowania lub blokowania przeciwnika, bądź zgubi piłkę podczas próby rzutu, lub nie złapie rzuconej do niego piłki, albo sędzia wywali z boiska Twojego zawodnika za faulowanie, to wtedy Twoja tura kończy się automatycznie niezależnie od tego ilu zawodników wykonało swoje akcje. Dlatego należy wykonywać swoje poczynania w sposób bardzo przemyślany. Czasami trzeba przewidywać ruchy przeciwnika dosłownie jak w szachach. Trzeba wykorzystywać sytuacje w której ma się przewagę siłową nad przeciwnikiem, a unikać jak ognia przewagi przeciwnika – to dobra rada jeśli nie chcemy utracić naszych zawodników. Ponieważ gra opiera się też na rzutach kostkami to czasami przydaje się też odrobina szczęścia (tak naprawdę to bardziej niż czasami). Oczywiście mamy też możliwość zakupu przed meczem tzw. re-roll co pozwoli nam w kluczowym dla nas momencie przerzucić nieudany rzut kośćmi. Możemy to jednak zrobić tylko raz na turę.

Gra ma również takie smaczki jak możliwość zatrudnienia zawodników z broniami specjalnymi takimi jak piły łańcuchowe, krasnoludzkie walce z kolcami, goblińskich fanatyków z ich kulami na łańcuchach, wszelkiej maści potwory takie jak np. Rat Ogre czy Minotaur oraz najlepszych z najlepszych czyli tzw. Star Players (są to bardzo doświadczeni zawodnicy z wieloma umiejętnościami i wysokimi wartościami cech – ale za to bardzo drodzy w zakupie i utrzymaniu) . Możemy zatrudnić doktora który w miarę możliwości uratuje nam zawodnika od niechybnej śmierci. Oczywiście pomoc najemnego maga i jego czarów może radykalnie zmienić sytuacje na boisku. Mamy też możliwość kopania leżącego przeciwnika. Wszystko po to aby ograniczyć możliwości drużyny przeciwnej i łatwiej zdobywać przyłożenia.

 

4. Ale o co chodzi?

 

Aby poznać dokładne zasady polecam przestudiować podręcznik parę razy lub też pouczyć się na żywo grając z osobą która już wcześniej grała w BB. Postaram się jednak po krótce przybliżyć najważniejsze elementy gry.

 

Plansza do gry odwzorowująca boisko podzielona jest na kilka stref. Każda z nich podzielona jest na określoną ilość kwadratów pozwalających na mierzenie odległości. Gracz o ile to możliwe wystawia do 11 swoich graczy na boisku. Musi jednak wystawić przynajmniej 3 na linii zwanej Line of Scrimmage biegnącej przez 7 pól na środku boiska na własnej połowie. Może tez wystawić maksymalnie po 2 zawodników w bocznych strefach zwanych Wide Zone mającej po 4 pola szerokości. Jest jeszcze strefa End Zone. To jej właśnie musimy bronić przed modelami przeciwnika posiadającymi piłkę. Rozstawienie drużyny ma kluczowe znaczenie dla rozgrywki wiec musi być one poprzedzone szczegółową analizą sytuacji, a nie losowaniem.

 

 

 

 

Poza boiskiem znajdują się specjalne strefy do których trafiają nasi zawodnicy. W strefie rezerw mamy zapasowych zawodników którzy nie zmieścili się do podstawowej jedenastki. Do strefy KO trafiają zawodnicy ogłuszeni podczas tury i czasowo niezdolni do gry. Najgorszą strefą jest strefa Dead & Injured do której wstawiamy zawodników z poważnymi obrażeniami takimi jak np. złamania, lub zawodników zabitych.

 

 

 

Kluczowym elementem całej zabawy jest oczywiście drużyna oraz jej zawodnicy. Każdy z zawodników posiada cztery podstawowe cechy takie jak MA czyli ruch, ST czyli siłę, AG czyli zręczność oraz AV czyli pancerz. Zawodnicy mogą też posiadać dodatkowe umiejętności ułatwiające im grę. Do najpopularniejszych należą np. Block, Dodge, Pass, Catch – po ich szczegółowy opis odsyłam do podręcznika głównego. Przed rozpoczęciem meczu gracze rzucają monetą. Osoba która wygra ten rzut decyduje kto jako pierwszy kopie piłkę. Drużyna kopiąca piłkę rozstawia się w pierwszej kolejności. Następnie wystawia się gracz przyjmujący piłkę. Jest to o tyle ważne, że stawiając swoje modele jako drugi, można dostosować rozstawienie tak, aby na starcie mieć siłową przewagę w pierwszym uderzeniu.

 

 

 

 

 

Podczas rozgrywki, nasz zawodnik, jak już wspomniałem wcześniej, może wykonać różne akcje. Może wykonać ruch. Może próbować blokować figurkę przeciwnika poprzez uderzenie, próbując przewrócić go i przebić jego pancerz. Raz na turę może również zaszarżować (tzw. Blitz), czyli wykonać taką akcję która polega po prostu na próbie powalenia przeciwnika z rozpędu. Może również przekazać piłkę z rąk do rąk (jest to akcja o wiele łatwiejsza od rzutu ale wymaga bezpośredniego sąsiedztwa dwóch modeli). Może próbować wykonać rzut, który oczywiście polega na rzuceniu piłki do kolegi z drużyny, a w zależności od odległości jest to łatwiejsze lub trudniejsze zadnie (dodatkowo jeśli na drodze znajdzie się model przeciwnika to może spróbować ją przechwycić). Bardzo ryzykowną akcją jest faul polegający na podejściu do przewróconego modelu przeciwnika i przywaleniu mu tak aby zadać mu jeszcze poważniejsze obrażenia (niestety jeśli sędzia to zauważy to może wykopać naszego zawodnika z meczu na ławkę rezerwowych). Ostatnią akcją jest Going For It (GFI) czyli dodatkowa możliwość ruchu, ale niestety każde takie przesunięcie niesie możliwość upadku i obrażeń (a jeśli posiadamy piłkę także jej utratę i koniec tury).

 

Do gry wykorzystywane są kości k6, k8 oraz trzy kości sześciościenne o unikalnym wzornictwie:

 

 

Te specjalne kostki wykorzystywane są do określenia wyniku podczas takich akcji jak Blok i Szarża. Ilość rzucanych kości oraz wybór wyniku zależy od tego kto ma przewagę siłową w danym starciu. Ponieważ wszystko zależy od prawdopodobieństwa zdarzają się też sytuacje w których mając przewagę siłową i bijąc słabszego przeciwnika możemy przegrać starcie (jeszcze gorzej jak nasz zawodnik się przewróci na coś ostrego i zginie, bo i takie sytuacje można napotkać).

 

Podczas meczu wykonujemy też oczywiście rzuty standardowymi kostkami takimi jak k6 i k8. Używamy ich między innymi do określenia odległości na jaką przemieści się piłka skacząc po boisku, w sytuacji kiedy próbujemy przebić pancerz przeciwnika (kiedy się on pośliznął lub został powalony przez naszego zawodnika) lub też do określenia typu zadanego obrażenia.

 

5. Razem raźniej

 

 

Najwięcej satysfakcji daje oczywiście gra w lidze. Pozwala to na ciągły rozwój drużyny niedostępny w grze poza nią. Wszystkie nasze mecze są wtedy rejestrowane. Zarabiamy pieniądze na zakupy a nasi zawodnicy rosną w siłę. Zdarzają się też niestety sytuacje, w których po meczu musimy porzucić naszą doświadczoną drużynę ze względu na ilość obrażeń jakie otrzymała. Trzeba zaczynać od początku, ale jesteśmy wtedy bogatsi o pewną dozę doświadczenia.

 

 

6. Którędy na boisko trenerze?

 

 

Teraz wiecie już trochę o grze Blood Bowl i jeżeli kogoś z Was zainteresowała ta gra to może zobaczyć zabawę na żywo lub spróbować swoich sił np. w sklepie Faber&Faber w Warszawie. Na razie duża grupa pojawiających się tam ludzi uczy się jeszcze grać ale można też spotkać i bardziej zaawansowanych graczy. Możecie też spróbować nauczyć się gry grając na FUMBBL . Tam też gra najwięcej graczy z Polski i w dodatku znajdują się na bardzo wysokich miejscach w rankingu trenerów. Najważniejsze aby na początku nie przejmować się za bardzo porażkami i nie poddawać się. Doświadczenie w tej zabawie ma ogromne znaczenie. Naprawdę trzeba na początku zebrać porządne baty i dobrać sobie drużynę która będzie nam najlepiej odpowiadać, zanim zaczniemy odnosić sukcesy.

 

A zatem niech Nuffle pobłogosławi Wasze kości i do zobaczenia na murawie.

 

Przydatne linki:

 

http://www.specialist-games.com/bloodbowl/

http://fumbbl.com/

http://www.bloodbowl.net/

 

Tufzog

Dołącz do dyskusji

 1. spiro · 16 lipca 2009 o 20:05

  Ostatni mój komentarz jak sądzę będzie dotyczył figurek bo z tego co tu czytałem, to mało kto wie o jakichkolwiek możliwościach. Po pierwsze należy pytać w sklepach takich jak podał Tufzog, we Wrocławiu są takie dwa sklepy, jeden w Feniksie w Rynku, drugi na ul Sokolniczej. Po drugiem, jeśli kupujesz oryginalne pudło z grą Bloodbowl, to w środku sa dwa zespoły : Orkosy i Ludzie. Po trzecie, figurki można zamawiać w Workshop Games, wystarczy trochę poszperać na necie, wysłać kilka zapytań jeśli chodzi o cenę i tak dalej. Poza tym na Allegro można dostać prawie wszystko ; ]
  pozdro

 2. spiro · 16 lipca 2009 o 16:36

  Jeszcze jedna sprawa, właśnie teraz powstaje nowa liga bloodbowla Polish Only, więc zapraszamy wszystkich chętnych, jest przygotowana akademia dla początkujących graczy, każdy kto dołączy będzie mógł korzystać z doświadczenia uczestników ligi ,którzy, jestem pewny, także chętnie zagrają z wami treningowy meczyk i podpowiedzą coś niecoś o taktyce gry.

 3. spiro · 16 lipca 2009 o 16:26

  Cześć wszystkim , jestem tu przelotnie bo przeczytałem całkiem niechcący stronkę mojego kolegi z fumbbla, muszę powiedzieć, że nieźle to wykoncypował ; ], fajne zdjęcia i opisy, nie podoba mi się tylko zdjęcie ogrów z dark elfami bo sam gram ciemniakami dość często, mam nawet własne figurki. Nie podobają mi się jednak ich rowki w tyłkach ; ] , w każdym razie nie jest to najlepiej złapane zdjęcie jeśli chodzi o ruch ; ].
  Co do bloodbowla, to zapraszam wszystkich chętnych do zagrania w tę grę.
  Jeśli ktoś chce zagrać, to ja bardzo chętnie wprowadzę kogoś nowego w arkana gry, mogę zagrać z kimś kilka treningowych meczy i pomóc w rejestracji, instalacji i pierwszym odpaleniu clienta javabbowl. Cała gra zajmuje 9MG na twardzielu więc są to minimalne wymagania, komputer też nie musi być strasznie wypasiony, a można w jednym dniu zagrać mecz z kimś z Afryki a za chwilę z coachem z Norwegii czy USA.

  Na początku gra wydaje się dość skomplikowana bo jest tam naprawdę dużo umiejętności, kombinacji i drużyn, z których każda ma inną taktykę, możliwości i umiejętności. Na początek jednak nie należy się przejmować ilością nowych rzeczy, ale poznać same podstawy gry, szczegóły przyjdą później, a mówię wam, że jak w żadnej z gier, tutaj diabeł na prawdę tkwi w szczegółach, i gwarantuję, że jeśli ktoś ma odrobinę cierpliwości i lubi gry planszowe w systemie turowym, to uzależni się od bloodbowla.

  Pozdrawiam i zapraaszam, jeśli znajdzie się chętny, to proszę pisać na mój mail, odpowiem jak najszybciej.

 4. Viruk · 26 kwietnia 2008 o 12:01

  http://www.gamespot.com/pc/sports/bloodbowl/ a więc kolejna gra figurkowa doczeka się wersji komputerowej

 5. mam13 · 25 lutego 2008 o 16:13

  A jakby skonstruować coś takiego w Lotrze. Kiedyś już miałem ułożyć takie zasady mimo braku wiedzy o istnieniu tej gry, ale zabrakło czasu.

 6. Viruk · 21 lutego 2008 o 00:24

  Gratuluję efektownego debiutu Tufzogu ! Artykuł przeczytałem z dużym zainteresowaniem. BB wydaje się być bardzo ciekawym i dynamicznym systemem, figurki też bardzo dobrze się prezentują.
  Parę lat temu grałem w taką grę planszową – Troll Football i teraz widzę że była to po prostu uproszczona wersja BB. Grało się bardzo przyjemnie, a jak pomyślę o przeniesieniu tego w 3D, korzystaniu ze świetnych figurek… naprawdę mam ochotę spróbować 🙂
  Pozdrawiam,
  Viruk

 7. Ajas · 19 lutego 2008 o 19:29

  Snotlingi grające na boisku z krasnalami… miodzio 😀

 8. fietu · 19 lutego 2008 o 15:28

  ……ja chcę drużynę orków!!!! szybko:)

 9. Chimek · 19 lutego 2008 o 15:07

  Super!:) Fajny, przyjemny artykulik. Mam nadzieję, że kiedyś będę miał przyjemność obejrzeć mecz „BB”, choć grać raczej nie zamierzam- za bardzo mnie Lotr pochłania. hym…:

 10. ORM · 19 lutego 2008 o 14:26

  przeobke na lotr-a………….. ciekawe

 11. luckero · 19 lutego 2008 o 13:58

  System wydaje mi się bardzo fajny 🙂
  Chętnie bym spróbował zagrać przy możliwej okazji.

 12. Kalins · 19 lutego 2008 o 13:40

  Powiem szczerze, że kilka razy spotkałem się z Blood Bowlem, ale zawsze gra wydawała mi się co najmniej dziwna: brak piechoty, kawalerii, łuczników itp. A tu proszę – z opisu Tufzoga wynika, że to fajna, dynamiczna i mocno taktyczna gra. Mówiąc poważnie, mam nadzieję, że znajdę kiedyś czas, aby spróbować swoich sił w Blood Bowl. Tufzogu, dziękuejmy za przybliżenie tego systemu i czekamy na następne opisy :). Pozdrawiam, Kalins

 13. Dracoz · 19 lutego 2008 o 13:31

  Można skonwertować, bądź wydać sporo kasy na figurki oficjalne dostępne w sklepach GW – o ile dobrze wiem to w Polsce takich nie uraczysz :] Sama gra wygląda super – chętnie bym w to pograł 😀

 14. szirer · 19 lutego 2008 o 12:18

  A ja mam pytanko i figsy 🙂 kazdy gracz sam je sobie robie konwertujac te z młotka?? Kurcze wyglada to swietnie 🙂

 15. Kat · 19 lutego 2008 o 09:55

  z miłą chęcią zagrałbym w to 🙂

  gz za artykuł

 16. Ismaril · 19 lutego 2008 o 09:35

  No gra wydaje sie być świetna i to, że gra w nią tyle osób? Choć chyba u nas bardziej przyjęła by się Krwawa Piłka Nożna 🙂

  A artykuł napisany na bardzo wysokim poziomie, tylko pogratulować autorowi. 🙂

 17. darulus1 · 19 lutego 2008 o 09:13

  Bardzo dobry art Tufzog! Po jego przeczytaniu nabrałem ochoty do gry. Szkoda że mam na razie tak mało wolnego czasu :/