Raporty bitewne 28 107 wyświetleń

Bitwa o Osgiliath – czyli ustawka chłopaków ze wsi z chłopakami z jeszcze większej wsi…

DariuS & Miki · 4 grudnia 2010
Do tego raportu przygotowywaliśmy się ponad miesiąc – zrobiłem blat, makiety, malowałem figurki… a wyszło dość przeciętnie. Otóż w niedziele rano (jakieś 3h przed bitwa) dzwoni do mnie Miki z informacją, że musimy dokończyć malować kilku morków i wszystkich Easterlingów (których później nie wystawił bo nie mieliśmy już czasu na ich mazanie)… jak się później okazało nie jest ich kilku tylko 25, i nie są trochę nieskończeni tylko trochę w ogóle nie zaczęci o_O. Mieliśmy małe opóźnienie, ale w końcu się udało wykonać cel…
 
 

Przygotowania do bitwy:

Nasze rozpiski planowaliśmy już wcześniej… no ale uległy one troszkę modyfikacji

DariuS:

Początkowo moja armia miała kosztować 800pkt, jednak w ostatniej chwili musiałem obniżyć troszkę koszty do 751pkt i w ostateczności rozpiska wyglądała tak:

Boromir Kapitan Białej Wieży + tarcza + koń + lanca – 195

Faramir Ranger – 75

11 Weteranów Osgiliath + tarcze – 99

16 Wojowników Minas Tirith + tarcze + włócznie – 144

9 Wojowników Minas Tirith + tarcze – 72

3 Strażników Fontanny + tarcze- 33pkt

11 Rangerów z Gondoru – 88

5 Rangerów z Gondoru + włócznie – 45

Miki:

Prowadziłem armię o wartości 1170 pkt

Herszt Trolli z Mordoru – 140

3x troll z Mordoru – 300

Amdur – 100

Shagrat War leader – 110

Kapitan orków – tarcza – 45

Nazgul  – bestia +3 do woli +1 do potęgi i losu – 120

sztandar orków – 30

25 orków z morannonu – 200

30 orków z włócznią – 180

Scenariusz:

Rok 3017 III ery, Osgiliath jest oblegane już od wielu lat. Na szczęście w ruinach miasta dowództwo nadal obejmuje Bormir i Faramir. Bracia doskonale dają sobie radę z obroną, ale straty poniesione we wcześniejszych starciach powoli zmuszają ich do wycofania się. Boromir jednak woli tego jeszcze nie robić ze względu na wysokie morale swoich ludzi które mogą spaść gdy wycofają się w głąb.  Dlatego postanawia stoczyć ostatnia bitwę w ruinach która jeszcze bardziej zwiększy tak ważne morale wśród ludzi.    

                Zadaniem Sił Zła było zajęcie 3 punktów w ruinach. Dwa punkty były po 250 punktów natomiast jeden główny był za 500, punkty przy których nie znajdował się żaden model były automatycznie pod kontrolą Obrońców Osgiliath. Gramy 10 tur od pierwszego trupa u sił zła. Nie gramy na zasady break'a. Umówiliśmy się, że w ruinach nie ma trudnego terenu. Żeby wyrównać nieco szanse postanowiliśmy zagrać na house rules – wymyślone przez naszego kolegę Arathorna – tu pozdrowienia dla niego.

Tak więc po wielogodzinnym opóźnieniu postanowiliśmy zacząć grę… Nie ma to jak malowaniem morka w 5 minut 🙂

Tura 1. pierwszeństwo ma Miki – „to moje morki 6 cali się ruszają"

Co tu dużo mówić, 6 cali do przodu i modlić się, żeby przeciwnik mi nic nie zabił. Darius się nie ruszał – wszystko miał odpowiednio ustawione. Strzelanie przyniosło pierwszą stratę a nawet dwie! Padł ork z włócznią oraz morek. Już było wiadomo, że gra trwa 11 tur.

Tura 2. Miki zaczyna (znów :D)

Żadnych udziwnień  6 cali do przodu, praktycznie 0 ruchu u przeciwnika. Z łuków padł 1 morek, także szczęście się do mnie uśmiechnęło.

Tura 3. wreszcie Darius – „yeah! Ruszam się pierwszy! Ale i tak stoję w miejscu o_O"

Darius rusza się Boromirem, ot tak go sobie otoczył. Natomiast siły zła znów 6 cali do przodu. Kolejne strzelanie tym razem skończyło się na pierwszej ranie na bestii. Nic poza tym.

Tura 4. pierwszeństwo  Mikiego

Dochodzi do pierwszego starcia na środku . Troll oraz szef będą się bili z weteranami, Darius postanowił ruszyć swych łuczników na prawą flankę wraz z Faramirem. Strzelać mogło tylko 7 rangerów, błąd Mikiego pozwolił im na strzelanie bez przeszkody do Nazgula. Całe szczęście Nazgul przeżył . Walki były mniej kolorowe -mimo przerzutu pierwszy Troll przegrał, natomiast Herszt zmiażdżył dwóch stojących przed nim weteranów. Tak oto zakończyła się czwarta tura.

Tura 5. inicjatywa Dariusa – „nie ma takiego bicia!"

Na herszta atakuje odważny weteran, reszta ustawia się na przyjęcie szarży, łucznicy schodzą z ruin. zostaje 7 na pozycjach strzeleckich. Armia złą maszeruje i dochodzi do potyczki na lewej flance – Shagrat ze wspieraniem uderza na Minasa – co za wspaniałe starcie :). Faza strzelania nie przyniosła żadnej straty. Natomiast walki były bardziej interesujące – Herszt przegrał walkę, ale nic mu sie nie stało. Natomiast Troll nie dość, że przegrał to jeszcze dostał 2 rany… Shagrat z kolei bez problemu wygrał swoją walkę i *obalił* swojego przeciwnika zadając mu duuuużo ran :).

Tura 6. pierwszeństwo Dariusa

Kamera dostała jakiejś padaczki, nakręcenie czegoś dłuższego było niemożliwe, bo się co chwilę wyłączała. Boromir szarżuje na trolla, który ma jedno życie, weteran uderza na Herszta. Żeby gra była bardziej kolorowa, pozwoliłem Dariusowi skakać z wieży rangerami, z tym że na 1 dostają oni rany z racji upadku. Oczywiście wszyscy przeżyli a nawet jeden mógł kontynuować ruch – Nazgul został zaszarżowany. Darius przyjął na flanki uderzenie morków z Trollami. Tym razem strzelania nie było ^^. Boromir wykonał bohaterską walkę i unicestwił stojącego przed nim Troll'a – nie ma to jak 3 ataki + przerzut prawda? 🙂 Po czym zaatakował Herszta, który przez latających rangerów nie mógł się wycofać – nie ma to jak fart :P… Ale co tam Herszt i tak przegrał mimo przerzutu i dostał 3 rany! Na szczęście fate się udał (niestety na moment zapomnieliśmy o zasadzie specjalnej Weteranów z house rules – herszt powinien zginąć, ale co tam ^^) Na flankach tak kolorowo nie było – weterani oraz minasi ginęli masowo.  Szereg się załamał na lewym skrzydle. Prawe wyglądało jednak nieco lepiej… do czasu 🙂

Tura 7. pierwszeństwo  Mikiego – „nie weszłeś!"

Zmiana kamery – od razu lepiej :). Darius robi heroika Borkiem – szarżuje na Herszta, niestety Miki nie pomyślał o kontrze, ale co tam. Rangerzy znów szarżują na Nazga. Reszta wolnych ludzi broni się na skrzydłach. Jednak większość jest osaczonych – szczególnie źle wygląda lewe skrzydło. Prawe dzięki Farkowi jakoś się trzyma. W walkach nikt się nie popisał – ot lewe skrzydło pada. Najśmieszniej było na środku, gdzie kontra Boromira wyszła kilka cali za przejście zabijając kilka orków i morków. Na końcu walczył Boromir, nie dość że przeciw Hersztowi i kilku orkom, Herszt nie zdał męstwa – fuck yeah! – rzucając 3… I tak oto zakończył się jego żywot. Super!

Tura 8. pierwszeństwo Dariusa – „wszedłem!"

Kolejny Heroik, a nawet 2! Boromir z ostatnią potęgą podjeżdża do Nazgula (Nazgul kontrował heroika 🙂 ) Pierwszy walczy Nazg i wygrał walkę ! Nie ma to jak szósteczka, przeciw czwórce Borka :D. Niestety Boromir był tak ciężko opancerzony, ze tylko stracił konia i jednego fate'a. Faramir przegrał walkę, ale nic mu sie nie stało. Kolejne walki były bardziej korzystne dla strony zła – padło wielu wojowników dobra, przy minimalnych stratach własnych, najważniejsze było to, że Shagrat był blisko głównego punktu i nic poza fontankami nie mogło go powstrzymać!

Tura 9. OCH NIE ZARAZ KONIEC BITWY! Inicjatywa Dariusa

Heroik Kapa orków i ostatnia odpowiedź Boromira – oczywiście dobro wygrywa. Kap zostaje zaszarżowany, tak samo nazgul. Dobro wykonuje ostatnią szarżę w stronę wroga. Pierwszy walczy Boromir, wygrywa i nie zadaje ran – a pomyśleć, że wystarczyła jedna piątka, by pozbawić Nazgula bestii. Troll przez niedopatrzenie został otoczony – i to jeszcze przez swoich! – te jednostki są po prostu beznadziejne :). Obyło się jednak bez kolejnego martwego Troll'a. Walki były dosyć wyrównane, ot kilku martwych. Shagrat przebił się do środkowego punktu, więc remis był już gwarantowany.

10. Tura Miki ma pierwszeństwo – „pytałem się: chcesz kotleta? – nie to nie"

Leci paraliż w Borka, ten nie wybronił się i zostaje otoczony. Potem chwila przerwy dla grubasa Dariusa, który wcinał kotleta w chlebie 🙂 (ja i kamerzysta posililiśmy się ciasteczkami w czekoladzie – były epickie). Zostało tylko otoczenie sił dobra – niestety prawa flanka nadal się trzymała i nie było żeby zło zdobyło ją.  Przeszliśmy więc do fazy walki, a tam żeby było śmieszniej Boromir vel warzywko wygrał walkę! Nie ma to jak nazgul na bestii i morek z przerzutem. Nastała desperacka walka o punkt w wieży. Weteran w środku bronił się zaciekle odpierając ataki 2 morków ze wspieraniem. Ponadto kilka zabitych szeregowców.

11. Tura – CZYŻBY ZARAZ KONIEC BITWY?! Darius ma ostatnie pierwszeństwo

Heroik kapitanem, niestety nie miał zasięgu do wieży, więc remis był już przesądzony. Miki postanowił rzucić paraliż na jednej kości i zgadnijcie co wypadło… Fart nas obojga był niesamowity dziś. Faramir zaszarżował na Amdura, ostatni wolni ludzie zostali otoczeni  w miare możliwości.  Boromir się tarczuje – 6 kości daje radę. Natomiast Faramir zostaje zniszczony podczas walki z Amdurem – ot tak, jeszcze rana podbita potęgą,  żeby wykończyć go.  Reszty walk nie rozegraliśmy – wynik był nam znany a kilku dodatkowych szeregowców nie zmieniłoby sytuacji.

Straty DariuSa:

67.JPG

Straty Mikiego:

Przemyślenia końcowe (to takie były?)

Miki:

Mimo poślizgu, bitwa którą rozegraliśmy była dosyć zbalansowana. Problemem było natomiast ułożenie rozpiski (niestety sporo modeli trzeba było dokupić/pożyczyć). Na następny raz muszę po prostu bardziej się skupić. Punkty i wystawienie terenów było dosyć zbalansowane. Na następny raz musimy je tylko trochę wyważyć i kto wie – może zmienić walczące armie? 🙂 Jedno jest pewne – z Dariusem już planujemy kolejne filmiki na każde inne konkursy – kto wie, może nawet tutoriale dla tych początkujących? (i oczywiście poradnik, jak malować morka w 5 minut :P)

DariuS:

Bitwa nie była do końca przemyślana, miałem bohaterów tylko na dwóch frontach co później pokazało efekty. Zasady specjalne wymyślone przez Arathorna świetnie sprawdzają się w praktyce. Weterani stają się dzięki temu naprawdę świetnymi żołnierzami (nawet Minasi pokazali, że warto ich wystawiać jeśli Boromir wesprze ich morale swoją obecnością). Rangerzy nie spisali się tak dobrze jak bym tego chciał, tzn. lepiej im szło w walce w ręcz niż w strzelaniu :P. Ogólnie uważam bitwę za bardzo udaną, był to nasz pierwszy raport i na pewno to doświadczenie pomoże nam w przyszłości przy nowych projektach.

Pozdrawiam

DariuS & Miki

Dołącz do dyskusji

 1. Czerius · 25 września 2011 o 12:41

  super rapot, świetny pomysł z filmikiem.Ranger nie powinien chyba przeżyć?

 2. Anonymous · 24 marca 2011 o 21:34

  suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper

 3. Pyzol · 7 marca 2011 o 14:30

  czytalem wasz raport i ogladalem filmik zajebista walka byla super i poraz pierwszy widzialem polska bitwe pokazana prawie w calosci tzn. rzuty kostami poruszanie sie i wgl. aha i zrobcie tego toutriala bo ja zaczynam sie w to bawic xD Jestescie moimi idolami 🙂

 4. kubala12322 · 7 stycznia 2011 o 22:20

  nie zły brawo

 5. RafenElite · 20 grudnia 2010 o 22:51

  podoba mi się jeśli chodzi o to jak wygląda ta bitwa zasady troche inne niż lotrowe np lanca boromira skok rangera może jeszcze pewna walka 2 gondorskich żołnierzy gdzie jeden używa tarczy a drógi bije

 6. pustaistota · 9 grudnia 2010 o 16:07

  Przeraża mnie sterylność pomieszczenia, w którym gracie…

 7. Arathorn · 6 grudnia 2010 o 17:59

  Heh, no niestety internet mi zamarzł, więc filmików nie obejrzałem do końca mimo szczerych chęci. Miło, że komuś te zasady uprzyjemniły grę – raport porządny +1 do argumentów GICO.

 8. GICO · 5 grudnia 2010 o 22:53

  Mi taka formuła odpowiada… O to chodzi w funowych raportach. Ma być dużo zabawy, bez spin, bez porno rozpisek. Na koniec to zblazowane spojżenie Mikiego.

  „Dłużyzny”? Jak nie chcę oglądać filmików to zostają zdjęcia. Mi taka formuła odpowiada. Jak słusznie Pablo zauważył słabe światło, ale pewne rzeczy są nie do przeskoczenia.

  W artykule tym najbardziej denerwujące są komentarze w stylu „słaba taktyka”, „Nie wykorzystaniu nazgula” i inne takie pierdoły.

  Zgodnie z panującymi trendami i facebookową modą… „lubię to” 🙂

  Czekam na kolejne.

 9. DariuS · 5 grudnia 2010 o 22:30

  Kirkor, graliśmy na domowe zasady które wymyślił Arathorn, więc się nie przyczepiaj, że OV mają siłę 4 (naucz się czytać ze zrozumieniem), herszt dostał 4 hity od szarży, bo trolle to nie są monstrualne wierzchowce więc bonus od szarży pozostaje… Borek ma lance więc ma +1 do ran dlatego rani na 5+…
  błędy z rangerami, przyznaje, nie pamiętaliśmy dokładnie zasad do skoków (bo nie używa się ich zbyt często) ale do reszty to się chyba nie można przyczepić o_O
  Miki, dobrze wiedziałeś, że ten raport będzie prędzej czy później na głównej, więc nie sikaj (i tak wyglądasz lepiej niż w realu xD):*

 10. Miki · 5 grudnia 2010 o 18:02

  Ło matko ten jełop to wrzucił… Ja tego nie robiłem, to był jego pomysł

 11. Kirkor · 5 grudnia 2010 o 17:09

  Kilka błędów:
  Osgiliath veterans nie mają 4 siły
  za taki skok rengera z wieży rzuca się tyloma kośćmi ile jest cali wysokości z jakiej skacze model, i dostaje za jeden cal 1 kość z siłą 3
  chyba niektórzy veterani nie byli otoczeni bo wsparcie można wycofać
  Przegięty Boromir który rani i powala herszta na 5 , ja też chcę takiego Boromira.

 12. Pablo_von_kozlow · 5 grudnia 2010 o 13:22

  sporo zdjęć albo zbyt ciemnych albo nieostrych. przydał by się statyw i nauka obsługi makro

 13. Amdur v.ost · 4 grudnia 2010 o 20:32

  Najbardziej rażący błąd – nie używanie czarów przez nazgula

 14. Amdur v.ost · 4 grudnia 2010 o 20:25

  za długie filmy,
  źle rozgrywana bitwa (taktyka, zasady…),
  itd…

  można troche błędów powymianiać…

  + za klimat w armiach
  – za Amdura (nieklimatyczny…)

 15. Amdur v.ost · 4 grudnia 2010 o 20:14

  za raport – 8/10
  za umiejętności gry – 3/10

  p.s. pozdro dla Arathorna

 16. Ranger · 4 grudnia 2010 o 18:24

  Dobry raport. Ciekawy pomysł ze zrobieniem rzymian z weteranów :P.

 17. Jurdzin · 4 grudnia 2010 o 17:46

  Fajny raport.Czekam na kolejne :D.

 18. DariuS · 4 grudnia 2010 o 17:16

  to jest nasz pierwszy filmik/raport, dzięki za porady 😛
  tak w ogóle to całość jest zrobiona w o wiele lepszej jakości.. po prostu YT ją okropnie zepsuł o_O

 19. TurinTurambar · 4 grudnia 2010 o 15:44

  Fajny artykuł. Przyjemnie się oglądało i czytało.

  Pozdrawiam Turin Turambar

 20. emoer. · 4 grudnia 2010 o 15:31

  4 kostki na Trolla przy szarży i powalenie to chyba z House Rules Arathorna, c`nie? 😉 Miki też jest pauą bo nie przerzucał Trolli ze sztandaru widzę 😛 Dalej – z tej wysokości (Rangerzy na wieży) się owszem, skacze. Natomiast jeśli wysokość jest powyżej podwojonej wysokości modelu, to po udanym skoku model stoi w miejscu (s. 21 ORB). Później wspomniany błąd z Boromirem. Szarżuje z konia, ale nie na piechotnych, więc nie ma 4 kostek 😛 No i głupi błąd Darius, że nie raniłeś Chiefa Trolli wpierw weteranami 😉 Chief Trolli ma C4. Sztandar daje przerzut nawet jak walczy. Nazgul traci Wille po walkach 😛

  Ogółem dużo chaosu, jest pewna doza humoru. Sam tekst typowy dla raportu – opis tego, co się dzieje. Nie wiem, czy trzeba wymagać więcej 😛 Aha – pamiętajcie, że białe kostki są zupełnie nieczytelne na filmach. Czerwone i zielone/niebieskie/czarne bardziej się nadają 😉

  Pozdrawiam

 21. david36 · 4 grudnia 2010 o 15:13

  Bardzo fajny raport 🙂 I chciałem się zapytać czy to oryginalny Amdur czy konwersja z kogoś?? Bo nie mogłem się przyjrzeć hehe

 22. Anonymous · 4 grudnia 2010 o 15:06

  Bardzo fajny artykuł i dodanie filmików. Znacznie lepiej i ciekawiej jest oglądać taki artykuł;p

 23. Pazur · 4 grudnia 2010 o 14:50

  Nieźle. Warto wiedzieć, że coś się dzieje.

 24. Jeru · 4 grudnia 2010 o 14:46

  Zieeeeew.

 25. Wojtek · 4 grudnia 2010 o 12:41

  Raport fajny ale mam jedno ale… w częśći II w czasie gdy Boromir atakuje na herszta Troli powinien zadawać 3 rany gdyż nie szarżuje, a z tego co widze atakowal sam zadajać aż 4. Jest błąd w zasadach 😛

 26. Anonymous · 4 grudnia 2010 o 11:37

  Dobry raport, podobają mi się tutaj rozpiski, które nie idą w power, ale dodają jedynie klimatu całości, armia z trolla ciekawie się prezentuje 😀

 27. Guardian · 4 grudnia 2010 o 11:36

  Bardzo schludny i ciekawe napisany raport. Przyzwoita robota panowie, poza dwoma babolami:
  -wstawki filmowe są za dłuuuuugie (średnio 5-15 minut FTW? 0_o)
  -Miki nie ma pejsów. 😛
  Good Job! 😉