Armie i taktyki 11 353 wyświetleń

Battle Companies po polsku – tłumaczenie

Erunion & Silverhand · 27 lutego 2016

Co jakiś czas powraca na stronę główną Mitrila temat Kompanii Bitewnych. Tym razem dzięki uprzejmości Silverhanda możecie pobrać ze strony polskie tłumaczenie fanowskiego dodatku do Władcy Pierścieni poświęconego właśnie Kompaniom Bitewnym. Zapraszamy

Od autora: Kilka lat temu Games Workshop zaprezentował zupełnie nowy sposób grania we Władcę Pierścieni (obecnie Hobbita). Opublikowane i później aktualizowane w White Dwarfie zasady do Grup Bojowych pozwalały graczowi skonstruować małą kompanię, która wraz z rozgrywanymi bitwami rozwijała się. Jako, że cały LotR był pisany właśnie pod rozgrywanie małych fabularyzowanych scenariuszy, był w zasadzie stworzony dla tego sposobu grania. Pojawiły się nawet plotki o specjalnym dodatku do LotRa prezentującym Grupy Bojowe. Napisałem więc do Jervisa Johnsona, żeby się dowiedzieć czy rzeczywiście taki projekt jest szykowany przez GW i sugerował on, że coś takiego może się dziać. Jednak z biegiem czasu miesiące oczekiwań wydłużyły się w lata a dodatek nadal się nie ukazał. Ponadto darmowe zasady zniknęły ze strony GW i gracze mieli wielkie trudności z dostępem do nich. Z resztą nawet jeśli udało im się je otrzymać to zasady nie były aktualizowane wraz z rozwojem LotRa. Dlatego też powstał ten podręcznik, całkowicie nowa i aktualna wersja Grup Bojowych do użytku przez graczy na całym świecie. Ideą jest, aby podręcznik ten był „żywy”, otwarty na nowe pomysły i poprawki ze strony użytkowników. Mam nadzieję usłyszeć konstruktywne uwagi na temat tego projektu.
 
Z poważaniem
 
Erunion
 
 
Od tłumacza: Przed wami polskie tłumaczenie prawdopodobnie najlepszego fanowskiego dodatku do Władcy Pierścieni. Jako, że sam jestem zagorzałym zwolennikiem właśnie tego formatu rozgrywki, już jakiś czas temu podjąłem decyzję o sporządzeniu tego tłumaczenia i prace przebiegły dość gładko. Gotowy już tekst czekał na publikację do momentu, kiedy autor – Erunion wyda nową wersję angielską wraz z jednostkami z najnowszych filmów. Jednakże jak dotąd nie doczekaliśmy się żadnej publikacji, także na razie musi nam wystarczyć ta wersja. Tłumacząc Grupy Bojowe stanąłem przed jednym szczególnie ciężkim wyborem. Jako, że w Polsce korzystamy z angielskich wersji większości podręczników, gracze, w tym i ja, przyzwyczaili się do stosowania angielskich nazw jednostek czy statystyk, co najwyżej polonizując ich wymowę czy stosując odmianę. Podczas tłumaczenia jednak chciałem konsekwentnie przez cały czas stosować język rodzimy. Dlatego też nawet takie nazwy jak Ponury Młot- Grimm Hammer, jakkolwiek słabo by nie brzmiały, zostały użyte w wersji polskiej. Tych z was, którzy nie mogą ścierpieć rodzimego języka zachęcam do używania oryginału. A wszystkich ogólnie zachęcam do spróbowania tego sposobu gry, jestem pewien, że przyniesie on wam co najmniej tyle radości co mi.
Pozdrawiam
Silverhand

Dołącz do dyskusji

 1. Shein · 14 marca 2016 o 15:49

  Efektem Waszej pracy jest solidne opracowanie, kompleksowo załatwiające dotychczasowe kłopoty z nomenklaturą „kompanijną”.

  Sam też stworzyłem na lokalny użytek podobny plik. Borykanie się z przyzwyczajeniami graczy do języka oryginalnego podręcznika będzie zapewne zjawiskiem trwałym, ale mam nadzieję, że powyższa publikacja rozpocznie nowy rozdział w tematach o BC (CB).

  Pozdrowienia ze Szczecina
  Shein

 2. Barti · 13 marca 2016 o 12:25

  Kawał dobrej roboty – z przyjemnością zapisałem sobie kolejny fanowski dodatek na dysku 🙂

 3. Silverhand · 2 marca 2016 o 14:13

  Ajas, już to przerabialiśmy. Kompanie bitewne to przykład tłumaczenia dosłownego, potem tylko z tego śmieszki po internetach chodzą.
  Bitewny to może być topór, ubiór albo plan. Kompanie albo grupy są bojowe.

 4. FishPriest · 1 marca 2016 o 20:11

  Kompanie bitewne* przedstawiają to, w jaki sposób winna ta gra wyglądać. Typowy lajtowy skrimish do gry przy piwie, który wbrew pozorom zbudował nam bazę graczy 🙂
  Dobra robota Silver, jakby coś, to radą i pomocą służę 🙂

 5. Ajas · 29 lutego 2016 o 09:51

  Swoją drogą – „Grupy Bojowe”, serio? Dlaczego nie „Bitewne Kompanie”?

  Pozdrawiam, Ajas :Dm

 6. Silverhand · 28 lutego 2016 o 20:35

  No, można by zrobić jakiś polski dodatek/rozszerzenie. Ogólnie Erunion od dłuższego czasu pracuje nad nową wersją w której miał jakieś swoje profile dodać.

 7. Silverhand · 28 lutego 2016 o 20:35

  No, można by zrobić jakiś polski dodatek/rozszerzenie. Ogólnie Erunion od dłuższego czasu pracuje nad nową wersją w której miał jakieś swoje profile dodać.

 8. Orlacien · 28 lutego 2016 o 19:46

  Odnośnie skoków statystyk na właściwych jednostkach – prezentowany przez nas wcześniej „współczynnik przecenienia” powoduje, że lekko podrasowany bohater goblinów (słaby jak barszcz z torebki) jest wart znacznie mniej punktów od tak samo podrasowanego czarnego numenoryjczyka.

  Gratuluję zapału do tłumaczenia obszernego podręcznika. Jedyne co mnie martwi – jeśli będziemy chcieli używać nowych PolLotrowych profili, będziemy musieli sami dokonać zmian balansu. OneRing już za nas tego nie zrobi 😛

 9. PawelPawel · 28 lutego 2016 o 00:42

  Dzięki!

 10. Dragon_Warrior · 27 lutego 2016 o 15:43

  Wstępnie przejrzałem i faktycznie ktoś sporo roboty w to włożył.

  Co do samych kompanii to mam zdanie niezmienne od lat – czyli mechanika systemu faktycznie mocno im sprzyja jakkolwiek same wartości statystyk mają we Władcy bardzo duże skoki i +1 to zwykle już sporo a +2 na właściwiej jednostce to czasem prawdziwe szaleństwo.

  Jakkolwiek jeśli grać głównie małe kampanie i nie rozwijać jednostek do „mistrzów mocy” to powinno być naprawdę przyjemnie i przede wszystkim szybko. Na dobrą sprawę to najparadoksalniej przygotowanie do gier będzie trwało dużo dłużej niż same starcia – ale taki urok.

  Gdyby była kiedyś koncepcja ogarnięcia całości materiału w jakiś profesjonalny PDF to wstępnie jestem gotów negocjować bezgotówkowe warunki składu – jakby co. 😉

 11. Reaper · 27 lutego 2016 o 12:50

  Świetna sprawa, na pewno będzie to duża pomoc dla graczy, którzy dopiero wchodzą w system, bo IMO ten format jest świetny dla początkujących. 😉

Może Ci się spodobać

Relacje i turnieje 3

XI Urodziny Mitrila – fotorelacja

Barti & Kalins · 1 czerwca 2019