Dla początkujących 16 301 wyświetleń

Army Builder – Poradnik

Ismaril · 8 lutego 2008
Army Builder jest programem służącym do pomocy w szybkim budowaniu rozpisek. Niestety wiele osób nie potrafi go docenić gdyż nie umie go dostatecznie obsługiwać. Ten artykuł ma za zadanie przybliżyć wszystkim poruszanie się w Army Builderze tak aby wykorzystać praktycznie wszystkie jego umiejętności.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zanim zaczniemy pracę w programie Army Builder (AB) należy zainstalować system bitewny, który będzie nas interesował. Przy każdym uruchomieniu AB należy wybrać system w którym chce się teraz ułożyć rozpiskę. Przy pierwszym uruchomieniu dostępny będzie tylko jeden przykładowy system bitewny, który ma za zadanie przybliżyć poruszanie się w AB. Aby móc ułożyć jakąkolwiek rozpiskę w tym programie należy pobrać odpowiednie pliki, które będą reprezentować nasz system. W tym celu klikamy w opcję Locate File (zaznaczone na obrazku) i w ten sposób pojawi się to okno:
 
 
 
 
Stamtąd wybieramy plik Lord of the Rings z najnowszą datą uaktualnienia (gdy robiłem screeny był to dodatek „The Two Towers”). Klikamy Download i w ten sposób możemy już korzystać z polskiej wersji Army Buildera dotyczącego Władcy Pierścieni.

Zawsze można też skorzystać z funkcji Import File jeśli mamy plik do Władcy na naszym komputerze, można go pobrać ze strony http://battles.webpark.pl/ab_lotr/lotr_pl.ab

Gdy wybierzemy system zawsze powinno pojawiać się okno wyboru Armii, punktów na które ma ona być oraz zasad na których rozpiska ma być ułożona (tutaj mamy chwilowo tylko jedną możliwość wyboru, ale możemy to zmienić o czym dalej). Po wybraniu armii – ja wybrałem Gondor na 600 p. – powinno pojawić się takie okno:

 
 
 
 
Napis na żółtym tle nie pojawił się tu przypadkowo – mówi on nam, że podwójne kliknięcie na jednostkę sprawi, że znajdzie się ona w naszej rozpisce, pojedyncze kliknięcie prawym guzikiem myszy przeniesie nas do menu jednostki.
 
 
 
 
W rozpisce możemy wprowadzać wile zmian które początkowo nie rzucają się nam w oczy. W menu Roster mamy możliwość zmiany maksymalnego rozmiaru rozpiski poprzez kliknięcie w opcje Change Roster Size i wybranie odpowiedniej liczby punktów.

Opcja Change Rules jest tu najciekawsza gdyż pozwala nam na zmianę zasad na jakich budowane są rozpiski.

 
 
 
 
Poprzez zmianę w opcji Rodzaj Rozpiski możemy wybrać ograniczenia jakie zostaną nałożone na naszą rozpiskę i w ten sposób sprawdzić czy będzie ona zgodna z zasadami Ligi Ogólnopolskiej czy zwykłego turnieju. By dowiedzieć się więcej na temat konkretnych zasad z wymienionych po prostu naciśnij znak zapytania znajdujący się na dole, a ukaże ci się tabelka z opisem tych zasad.

W oknie Change Rules mamy też możliwość włączenia do naszych armii jednostek z White Dwarfa. Wystarczy kliknąć w odpowiednią nazwę dodatku bądź jednostki.

 
 
 
 
Powróćmy do meny Roster. Znajdujemy tam kolejną, bardzo ciekawą opcję, a mianowicie możliwość tworzenia Sojuszy (Allies). Klikając w nazwę otrzymujemy listę sojuszy dostępnych dla naszej armii. Po wyborze sojusznika będziemy mogli wybrać wszelkie jego jednostki i dołączyć do naszej rozpiski.
 
 
 
 
Poprzez menu Unit możemy zarządzać naszymi jednostkami. Poprzez opcję Increment Count zwiększamy liczbę jednostek o 1, natomiast poprzez opcję Decrement Count zmniejszamy liczbę jednostek o 1.

Specify Count pozwala nam ustalić pożądaną liczbę jednostek poprzez wpisanie odpowiedniej liczby w oknie które pojawi się po wybraniu tej opcji.

Opcje Move… pozwalają na przemieszczanie jednostki w rozpisce.

Delete Unit from Roster jest opcją pozwalającą skasować jednostkę z rozpiski.

Edit Unit Name pozwala na zmianę nazwy jednostki. Jest to o tyle ciekawe, że pozwala gaczom na wykazanie się inwencją i nazwanie swoich oddziałów z własną wolą.

Edit Unit Notes pozwala na sporządzanie notatek dla jednostek.

 
 
 
 

1. Guziki Bohaterowie, Dowódcy, Żołnierze i Maszyny pozwalają na wybór właśnie tych jednostek ułozonych w wymienione podkategorie.

2. Okno to pozwala na podejżenia zasad specjalnych jednostki jak i jej ekwipunku.

3. Następujące funkcje pozwalają praktycznie na to samo co menu Unit. Krzyżykiem kasujemy wybrane jednostki, plusem zwiększamy liczebność o 1, a minusem analogicznie zmniejszamy. Warto zaznaczyć, że przytrzymując klawisz Shift na klawiaturze i klikajac w „+” zwiększamy liczbę jednostek nie o 1, a o 5. Natomiast przytrzymując Control zwiększymy liczbę jednostek o 10.

Analogicznie możemy postąpić z „-” gdzie zmniejszymy liczbę jednostek o 5 i 10.

 

 
 
Została do omówienia jeszcze jedna możliwość, która wg mnie jest zbyteczna, raczej taki bajer by uszczęśliwić klientów. Gdy klikniemy w guzik oznaczony pomarańczowym kolorem pojawi się takie oto okno:
 
 
 
 
W tym menu możemy dowolnie układać kolumny, które informują nas o takich rzeczach w rozpisce jak Męstwo, Walka jednostki itd. Istnieje możliwość wyłączenia jak i włączenia kolumny. Znajdziemy tam też kolumny, które nie są widoczne w domyślnym ustawieniu.

Istnieje też możliwość ustawienia szerokości kolumny, można to zrobić oczywiście bez użycia tego menu, ale tutaj jest to o wiele dokładniejsze.

Najciekawsza w tym menu jest możliwość zmiany pozycji kolumny wg własnego uznania. Jeśli więc komuś bardziej odpowiada, że kolumna Męstwa będzie w miejscu Kolumny Ataków, to może taką operację bez problemu wykonać.

To już koniec powyższego poradnika, który wyczerpuje większość z możliwości jakie stwarza nam AB przy układaniu rozpisek. Gdy wiedza ta zostanie przez was opanowana będziecie mogli poszerzyć ją o dalsze możliwości programu AB.

Army Builder można pobrać ze strony http://www.wolflair.com/ Jest to wersja czasowa i bez wykupienia odpowiedniej licencji użytkownik nie będzie mógł korzystać ze wszystkich możliwości AB. Licencja kosztuje $39,99.

Ismaril

Dołącz do dyskusji

 1. Grzelek · 25 stycznia 2013 o 15:41

  Ja nie mam tego przycisku „Locate File”

 2. ARAGORN-GIMLEE · 1 grudnia 2009 o 20:07

  A skąd wziąść spolszczenie?

 3. Turek · 8 listopada 2009 o 15:16

  Świetna instrukcja:P

 4. Nest · 18 lipca 2009 o 15:40

  A gdzie mogę dostać AB orginalną?

 5. Huppcio · 9 marca 2009 o 20:20

  Spoko artykuł może pomoże. xD

 6. drachenfeles · 13 lutego 2008 o 19:44

  artykuł fajny i wyczerpujący,
  jednym z nieomówionych elementów jest konfiguracja wydruku, bo domyślne rozmiary czcionek itp są dość „miejscochłonne”

  co więcej 1 licencja obejmuje 2 stanowiska, co w praktyce oznacza, że można zamówić sobie AB we 2 na spółkę i legalnie korzystać

  pozdrawiam

 7. Viruk · 11 lutego 2008 o 01:14

  Bardzo przydatny artykuł, na którym na pewno niejedna osoba skorzysta. Pawlo – takie pytania to na priv jeśli w ogóle 😉

 8. Pablo_von_kozlow · 10 lutego 2008 o 12:32

  tak bez owijania w bawełne. kto ma cracka do wersji 3.0?

 9. Ajas · 9 lutego 2008 o 11:38

  W końcu dowiedziałem się ile kosztuje licencje – za dużo 😛

 10. welsh · 9 lutego 2008 o 10:50

  Mi tam pełen zakres możliwości AB nie jest potrzebny. Wystarczą koszty z AB i arkusz kalkulacyjny w Excelu 🙂

 11. Kalins · 8 lutego 2008 o 19:28

  Tufzog, jak zakupisz proszę daj znać jak działa pełna wersja – też o tym myślałem. Pzdr. Kalins

 12. Tufzog · 8 lutego 2008 o 19:20

  Mam zamiar zakupić pełną wersję tego softu. PS. To nie jest wersja czasowa, tylko z ograniczonymi możliwościami np. nie można do rozpy wrzucić więcej niż 3 rodzaje jednostek.

 13. skrzat · 8 lutego 2008 o 18:28

  Ja chyba też zacznę korzystać z AB, ale na razie starczy mi punktacja jednostek, papier i ołówek, żeby zapisać rozpiskę.

 14. ugluk · 8 lutego 2008 o 17:54

  Poradnik ok, choć przyznam że prawie od zawsze robiłem rozpy na kartce przy użyciu ołówka i kalkulatora. 🙂 Może czas się przerzucić? 😛

 15. Ismaril · 8 lutego 2008 o 17:39

  Zaznaczam, że instrukcja wyczerpuje wszystkie możliwości dema, a taką wersję ma 99% z nas, jeśli ktoś nie odkrył jeszcze wszystkich możliwości AB to ma teraz okazję to zrobić i w pełni z niego korzystać.
  Mam nadzieję, że osoby, które jeszcze z niego nie korzystają przekonają się do niego.

 16. Kalins · 8 lutego 2008 o 17:33

  Ismarilu, dziękuje za poradnik, który mam nadzieję dokładnie przestudiować. Może rzeczywiście przyszedł czas na to, aby przygotowywać profesjonalnie i szybko rozpiski? Pozdrawiam, Kalins

Może Ci się spodobać

Dla początkujących 12

Bon ton przy stole

Marcin · 1 grudnia 2017