Lampa LED warsztatowa DIY

Kącik malarzy pokojowych i mniej pokojowych.

Moderatorzy: Darlark, Konradussss, Barti, Koshara, TonyStark, Kevin, Mnil, PawelPawel

Awatar użytkownika
Mars_2000

11 mar 2018, 23:59

Od jakiegoś czasu pracuję na re-aranżacją swojego kącika malarskiego w domu i przy tej okazji chciałem również zmienić oświetlenie.

Do tej pory używałem lampy z żarówką fotograficzną, która sprawowała się całkiem dobrze (bardzo dobre odwzorowanie barw + duża moc), ale ze względu na dość punktowe światło z okrągłego klosza miałem czasem problemy z cieniami.
Zacząłem zatem się rozglądać za czymś innym, ale niestety, te lampy, które mi się podobały to były albo bardzo drogie, albo niedostępne w Polsce.
Przykładowo, liderem w branży lamb dla hobbystów jest zdecydowanie Daylight, który ma w swojej ofercie między innymi fantastyczną LEDową lampę Task Lamp XL w cenie bagatela ok. 150 GBP :
Obrazek

Cóż...kasa kosmiczna, więc oryginał będzie może innym razem :smile: , a że temat nie dawał mi spokoju, więc postanowiłem zaprząc do roboty szare komórki i swoje zacięcie majsterklepki i zrobić sobie takową samodzielnie.

O to krótka historia jej budowy.
Cel projektu: Lampa ledowa biurkowa o dużej mocy świecenia i barwie jak najbardziej zbliżonej do naturalnego światła (ok. 5000-6000K)
Zakładany budżet: wersja premium (wszystkie bajery typu włączanie dotykowe, ściemnianie, zmiana barwy z naturalnej na zimną itd...) - max. 200 PLN ; wersja basic (same LEDy, zasilacz, brak regulacji) - max. 100 PLN.

Jako, że nie lubię kompromisów, postanowiłem iść na całość i zrobić sobie wersję na wypasie 8) czyli zrobić lampę o zmiennej konfiguracji natężenia czy temperatury światła.

W tym celu wziąłem pod uwagę 2 różne temperatury taśm LED (biały neutralny + biały zimny), przygotowałem szkic/schemat instalacji i policzyłem co mi wyjdzie jako efekt końcowy.
Obrazek

Zadowolony z założeń teoretycznych przystąpiłem do zakupów.
O to lista nabytych rzeczy:
- 1m taśmy premium LED o temp. zimnej 6000-6500K i mocy ok. 1500 lumenów / metr (15 PLN)
- 1m taśmy premium LED o temp. neutralnej 4000-4500K i mocy jw. (15 PLN)

Akurat, na potrzeby tego projektu wiedziałem już jakie dokładnie taśmy mam zakupić, aby spełniały swoje zadanie, bowiem miałem już je spraktykowane z wcześniejszego wyposażania witryn w oświetlenie LED. Jak ktoś będzie zainteresowany jakie to są i gdzie je można kupić, zapraszam na priv, podam link do sklepu.

- 2x dotykowy włącznik/ściemniacz dla LEDów (2x 12 PLN)
- zasilacz do LED 12V (18 PLN)
- 2m przewodu dwużyłowego do taśm LED (2 PLN)
- profil aluminiowy z kloszem mlecznym, mini, płaski o długości 2m (18 PLN)
- zaślepki do profilu 5 kpl (10 PLN)
- pręt gwintowany 3mm x 1000mm + podkładki stalowe oraz nakrętki na tą średnicę (10 PLN za wszystko)
- lampa biurkowa "łamana" z IKEA (36 PLN) --> początkowo , co jest zilustrowane na zdjęciach miałem zamiar użyć swoją archiwalną lampę tego typu, ale niestety, uchwyt plastikowy do klosza był na tyle już stary, że skruszył mi się w trakcie montażu i musiałem ratować się zakupem interwencyjnym nowej lampy)
Całość wyniosła 150 PLN (+doszedł koszt dostawy 14 PLN) , a więc w zakładanym budżecie.

Całość przed przystąpieniem do prac wyglądała tak:
Obrazek

Oczywiście, oprócz w/w do wykonania lampy będziemy potrzebowali zestawu standardowych narzędzi tj. kombinerki, nożyk, wkrętaki, wiertarka, piłka do metalu, imadło, lutownica itp...

Na początek "ogałacamy" lampę ze zbędnego klosza nadwyżki kabli i zostawiamy sobie wyłącznie uchwyt do blatu, podwójne łamane ramię oraz uchwyt do klosza (ten z wklejonej mini fotki)
Obrazek

Klosz w swojej nowej lampie postanowiłem zrobić łącząc 5 równych odcinków kupionego profilu aluminiowego LED o długościach 40cm każdy
Obrazek

które ostatecznie zostały sklejone ze sobą taśmą dwustronną i wzmocnione dwoma prętami 3mm z nakrętkami co widać tutaj:
Obrazek

Zanim to jednak nastąpiło, musiałem pomierzyć i nawiercić całą serię otworów przez które zostały poprowadzone przewody oraz wspomniane pręty stalowe.
Obrazek

Potem było żmudne lutowanie i łączenie taśm + montaż w profilach.
Po skończeniu wygląda następująco:
Obrazek

a tu widok z góry z włącznikami/ściemniaczami:
Obrazek

i jeszcze raz od dołu z założonymi kloszami:
Obrazek

Potem jeszcze zostało przerobić wtyczki, żeby pasował zakupiony zasilacz i lampa była gotowa do użytku:
Obrazek

Efekt końcowy jest super. Lampa świeci bardzo jasno, jest "estetyczna" , a duża szerokość i długość zrobionego klosza wyeliminowała też problem cienia.
Jestem mega zadowolony :D

Na koniec dodam, że czas poświęcony na realizację projektu, to jeden dzień.

Tutaj fotki jak świeci:
Obrazek

Obrazek

i w końcu petarda czyli ALL IN :twisted:
Obrazek
Pozdrawiam,
Marcin

Wieku nie podaję, bom starszy od "wungla" :P
Awatar użytkownika
Darlark
Sztygar

12 mar 2018, 9:35

11/10 :)
Spokojnie mogłeś robić z tego miniarta :P "Prosty" sposób na przydatny gadżet przez wielu tak często niedoceniany :(
-I'm Groot.
-I'm DARLARK :P
Awatar użytkownika
Mars_2000

12 mar 2018, 11:25

Dziękuję. W sumie nie mam nic przeciwko, aby posta wkleić gdzieś jako art :D

Jak coś, to służę też pomocą w kwestii doboru elementów, jak i ewentualnie nawet wykonawstwa.
Pozdrawiam,
Marcin

Wieku nie podaję, bom starszy od "wungla" :P
Awatar użytkownika
Barti
Redaktor

12 mar 2018, 18:33

Mars_2000 pisze:Dziękuję. W sumie nie mam nic przeciwko, aby posta wkleić gdzieś jako art :D
Trzymam za słowo ;) Chętnie skorzystamy.

A tak swoją drogą, super wykonanie.
Uncertain the future is...

ODPOWIEDZ